Молдова обирає президента. Понад дві тисячі дільниць в країні та півтори сотні за кордоном – відкрилися чітко за графіком. У чинного лідера Ігоря Додона сім конкурентів. Основна – Мая Санду. Вона засуджує російську агресію в Україні, а він називає Крим російським. Як результати результати вибору вплинуть на українців? Кореспондент "5 каналу" Сергій Барбу розповість.
Проєвропейська лідерка опозиції Мая Санду та чинний проросійський президент Ігор Додон. Це два головні кандидати на владне крісло.
У політичній битві за президентську посаду вони вже сходилися. 2016 року Санду поступилася Додону. Різниця між ними була лише 4 відсотки.
Мая Санду послідовно підтримує Україну. Російську окупацію української землі засуджує.
"Крим і Донбас – це частина України. Як і Придністров’я є частиною Молдови. Це неправильно використовувати страхи, що буцімто Майдан був негативним феноменом", – каже Мая Санду, кандидатка у президенти Молдови.
Інша позиція в Ігоря Додона. На питання, кому належить Крим, він відповідав: "Російській Федерації".
Він частий гість у Москві. Під час виборчої кампанії 2016 навіть обіцяв скасувати угоду про асоціацію з Євросоюзом. Однак так і не наважився цього зробити.
"Між нашими країнами Молдовою та Росією братські дружні відносини. Це було, є і буде. І нікому це не зруйнувати", – каже Ігор Додон, кандидат у президенти Молдови.
Додон намагається втриматися за посаду чимдуж. З Москвою загравати не перестав, але Євросоюз критикує вже значно менше.
"Не треба намагатися Молдову з проєвропейського курсу різко накренити на курс проросійський. Навіть по географічному фактору, вступ країни до Митний союз неможливий. Тому що між нами Україна", – зазначає Владислав Кульмінський, президент Інституту стратегічних ініціатив (Молдова).
Торік після політичної кризи затятим опонентам довелося об'єднатися. Не так із власної волі, як через тиск США, ЄС та Росії. Політичні сили Ігоря Додона та Маї Санду утворили парламентську коаліцію. Опозиціонерка навіть очолила уряд. Утім ненадовго – через кілька місяців союз розвалився. І от вони знову зійшлися у боротьбі за президентську посаду.
"У другому турі перемога буде на боці того, у кого менший антирейтинг. Підтримувати одного з кандидатів навіть з найкращими намірами – це велика політична помилка. Цього Україні не варто робити", – говорить Євген Магда, директор Інституту світової політики.
Молдова – це парламентська республіка. Тому повноваження президента у ній дуже обмежені. Глава держави навіть зовнішню політику формує за погодженням з урядом та парламентом.
Сергій Барбу, "5 канал"