Перші хвилини державного перевороту в М'янмі випадково зняла місцева спортсменка. Вона записувала відеоурок з аеробіки, на якому 1,5 хвилини танцювала під бадьору музику. А в цей час за її спиною – ухали броньовані машини з кулеметами. Дівчина навіть ні про що не здогадувалася.
Una mujer hizo su clase de aerobic sin darse cuenta de que estaban dando el golpe de Estado en Myanmar. Y pues puede verse como el convoy de militares llega al parlamento. pic.twitter.com/fmFUzhawRe
— Àngel Marrades (@VonKoutli) 1 лютого 2021 р.
Ролик відразу став вірусним, і деякі з користувачів соцмереж та ЗМІ навіть заявили про постановку – через абсурдність того, що відбувається. Однак переворот, як і саме відео, є справжніми.
Це підтвердили й міжнародні розслідувачі з організації Bellingcat. Вони визначили місце, де спортсменка знімала ролик – це неподалік парламенту, де мало відбутися перше засідання.
I think she’s standing at the top of some steps. The shadow is cut off at the knees where the steps go down but you can see it on the white ballast sticking up on the edge of the stairs
— Mitch Abbott (@mitchabbott21) 1 лютого 2021 р.
Багато хто подумав, що спортсменка насправді танцювала на тлі спеціального "зеленого фону", на який пізніше була накладена картинка із військовими. Але Кін Нін Вай виклала добірку своїх вправ у тому ж місці, що розвіяло підозри.
Напередодні у М'янмі стався державний переворот. Військові заарештували президента та лідерку правлячої партії. У країні оголосили надзвичайний стан на рік, там майже відсутні інтернет і мобільний зв'язок. Працюють лише державні телеканали.
Влада перейшла до рук головнокомандувача збройними силами Міна Ауна Хлайна. Саме його дії всередині держави мають ознаки геноциду проти національних меншин. Він здобув контроль над законодавством, адміністрацією та судовою владою. 2015 року владу в М'янмі розділили між цивільним урядом і військовими. Вони, за конституцією, мають квоту на 25% місць у парламенті, а також контроль над трьома міністерствами.
Відносини загострилися через невдоволення результатами виборів у листопаді. Більшість на них отримала партія "Національна ліга за демократію". Такі результати не визнали військові та назвали їх сфальсифікованими.