З 1 по 9 грудня у Москві проходив міжнародний фестиваль документального кіно "Артдокфест", у головній програмі якого були п'ять стрічок, присвячених Україні. Крім того, про події, що відбуваються в Україні, розповідали вісім фільмів окремої програми "Війна і мир", повідомляє сьогодні власний кореспондент "Укрінформ".
Нинішній рік для фестивалю ювілейний – "Артдокфесту" виповнилося 10 років. Ніхто з українських режисерів на фестиваль до Москви не приїхав. По-перше, через солідарність із Олегом Сенцовим, який сидить за сфабрикованим звинуваченням у російській в'язниці, по-друге, зрозуміло, побоюючись повторити долю Сенцова. Тим не менш, фільми – з поваги до керівника фестивалю – українська сторона надала.
Ось вони, п'ять стрічок про Україну з головного конкурсу: "Українські шерифи" Романа Бондарчука, "Десять секунд" Юлії Гонтарук, "Маріуполіс" литовця Мантаса Кведаравичюса, "Близький далекий схід" чеського режисера Філіпа Ремунди та "Ладан-навігатор" російського документаліста Олександра Купріна.
Як пише кореспондент видання, якщо оцінювати сюжет, ідею, цілісність фільму – пальма першості у "Шерифів". (Документальний фільм розповідає про жителів села Старої Збур'ївки Херсонської області, зокрема про двох чоловіків, які взяли на себе функції охорони громадського порядку. Однак після того, як починається війна, настрій у жителів села змінюється – Ред.). Якщо ж визнати за найважливіше актуальність – тут лідирує Юлія Гонтарук – герої її картини, мирні люди, які волею долі опинилися на передовій, між Україною та окупованою територією, благають закінчити війну. Десять секунд - всього лиш десять - тривав обстріл Маріуполя, влаштований окупантами 24 лютого 2015 року. Цього часу вистачило, щоб перевернути життя багатьох сімей: одні позбулися житла, інші – рідних, треті – усього одразу.
"Нехай не у головному залі, однак повні, абсолютні аншлаги. Виявилося, москвичам дуже навіть хочеться подивитися про Україну не "вести-первоканальную", але іншу, зафіксовану без фанатизму та ненависті", – написала кореспондент.
Журналіст також розказала про загальну атмосферу на фестивалі: "У залах "Артдокфесту" багато сміялися. Ач дивина? Для тих, хто живе в Росії та перебуває в опозиції до влади, вже дивина. А ще - часто аплодували, точніше, вибухали дружними оплесками там, де хотілося. Наприклад, довго, захоплено аплодували після слів Манського: "Росія – це ми! Ми маємо право на нормальну цивілізовану державу. Але ми повинні змінити тих, хто нами керує. Нами керують злочинці!.. Росія буде вільною, я вас запевняю!"
Як повідомляв 5.ua, Путін відповів на прохання російського режисера про вирішення ситуації з Сенцовим.
Нагадаємо, у серпні 2015 року Північно-Кавказький військовий окружний суд Росії засудив Олега Сенцова до 20 років позбавлення волі за звинуваченням у підготовці терактів в анексованому Росією Криму. Російський правозахисний центр "Меморіал" визнав Сенцова політв'язнем.