pl.com.ua

Шлях до Альянсу: коли Україна стане членом НАТО – думки дипломатів та експертів

Читайте по-русски
Дипломат Валерій Чалий переконує, що війна на сході України не буде перешкодою

Євроатлантичний вектор у Конституції, участь у програмі розширених можливостей Альянсу та багаторічні запевняння у вступі до організації. Зв'язки України і НАТО нараховують майже три десятки років. Утім дотепер невідомо, коли ж Україна зможе стати повноправним членом Альянсу, так само, як і коли отримає план дій щодо членства – завершального етапу на шляху до вступу. Журналіст "5 каналу" Петро Троць розпитував у високопосадовців та дипломатів, яким вони бачать майбутнє України в НАТО. 

Чому Україна досі не є членом НАТО? Заитання, яке можна почути як від звичайного громадянина нашої країни, так і від президента. Уже тривалий час Україна озвучує бажання стати повноправною учасницею цієї організації, утім, коли це може статися – досі незрозуміло.

Відповідь на це запитання хотів би дізнатися Володимир Зеленський, який нещодавно заявив: під час зустрічі з Джо Байденом першочергово спитав би саме про це.

"У мене дуже просте запитання – чому Україна досі не в НАТО? Якщо без цих фраз, що ми всі будемо думати, ми будемо спілкуватись, для мене перше питання звучало б так: "Містере президенте, чому ми досі не в НАТО?" – сказав Зеленський.

Підтримує позицію президента і міністр закордонних справ. Дмитро Кулеба каже – уже понад десять років минуло відтоді, як представники Альянсу пообіцяли нашій країні надання плану дій щодо членства в НАТО.

"Нам була у 2008 році дана чітка, викладена на папері обіцянка, що ми будемо членами НАТО. Була дана чітка вказівка міністром закордонних справ НАТО – опрацювати надання Україні плану дій щодо членства. Десять-тринадцять років минуло. Тому виникає запитання: де рух уперед?" – дивується чільник українського МЗС Дмитро Кулеба.

Правильне по суті, неправильне за формою. Так оцінює озвучене на загал Володимиром Зеленським можливе запитання до американського колеги колишній посол у США Валерій Чалий.

"У такій формі, фактично, дуже вимогливій – може відштовхнути партнера, а не наблизити до тебе. З точки зору мого дипломатичного досвіду, я вважаю це моветоном, що це було зроблено. Форма, в якій це було зроблено", – каже Валерій Чалий.

Замість вимог та ультиматумів – покрокова робота з переконання всіх членів НАТО в необхідності України для Альянсу. Такий рецепт озвучує колишній міністр оборони України.

"Рішення приймається консенсусом країн, і далеко не всі країни підтримують наше членство. У тому числі й потужні, наприклад Франція. Наші дипломати мають з ними працювати, наші держпосадовці, працювати і лобіювати рішення", – каже Андрій Загороднюк, чільник Міноборони 2019-2020 років.

Таку саму рекомендацію дає представниця Канади – однієї з найбільш дружніх до нашої країни членів Альянсу.

"Україні треба щораз демонструвати, що вона виконує своє домашнє завдання. Що вона долає бар'єри для вступу до НАТО. У короткостроковій перспективі треба позбутися моментів, які можуть стати причиною заперечень, чому Україна не може бути членом Альянсу", – заявила посол Канади в Україні Лариса Ґаладза.

При цьому війна на сході України – не перешкода, переконаний Валерій Чалий. Адже система колективної оборони, яка є основою Альянсу, не має обов'язково поширюватися на тимчасово окуповану Росією територію.

"Ніде не зазначено в документах НАТО, що це так, і ведуться дискусії, що 5-та стаття, в разі членства України в НАТО в майбутньому, може не застосовуватись до окремих окупованих територій. Зараз триває така експертна дискусія в Брюсселі. Я думаю, що рішення буде знайдене. Тобто, резюмуючи, наша війна з Росією, навіть спроба анексії Криму не є на заваді просуванню до НАТО", – каже Валерій Чалий.

У грудні минулоріч міністр оборони Андрій Таран заявив, що сподівається на план дій щодо членства в НАТО для України вже у 2021-му році. Тоді відбудеться наступний саміт альянсу. Утім експерти кажуть, що омріяний крок уперед зробимо не ми, а Грузія, яка теж декларує свій північноатлантичний вектор розвитку. Україні ж, щонайменше, доведеться чекати до 2022-го – на тоді запланована перенесена через карантин Парламентська асамблея НАТО, яку має прийняти Україна. 

Петро Троць, Сергій Новіков, "5 канал"

Попередній матеріал
ЄС може ввести санкції проти Росії після візиту Борреля
Наступний матеріал
Історіями про "десантне братство" росіяни намагалися деморалізувати ЗСУ – Сурков
Loading...

Президент Литви закликав Зеленського продовжити курс на ЄС та НАТО, зафіксований у Конституції за ініціативи Порошенка

"Чому ми досі не в НАТО?": Кулеба відповів на запитання Зеленського

"Черговий сором": реакція соціальних мереж на інтерв'ю Зеленського

Нардепи з "ЄС" про інтерв’ю Зеленського для HBO: "Вершина невігластва та неповаги до партнерів"

Зеленський звернувся до Байдена: "Чому ми досі не в НАТО?"

"Разом до перемоги": Порошенко подякував Литві за підтримку України у прагненні стати членом НАТО і ЄС