Європарламент
Європарламент 5.ua

Руйнація монополії "Газпрому": Європарламент ухвалив нові правила ринку газу

Читайте по-русски
Законодавство передбачає певні винятки у застосуванні Директиви

У четвер, 4 квітня, депутати Європарламенту ухвалили оновлені правила функціонування європейського ринку газу. Про це повідомляє "Укрінформ" із посиланням на сайт Європейського парламенту.

Слід зазначити, що згідно з результатами голосування, "за" проголосували 465 депутатів, проти – 95, ще 68 – утрималися.

Нові правила доповнюють Газову директиву ЄС та поширюють положення газового законодавства ЄС щодо дотримання ринкових умов на всі газопроводи, які виходять з країн ЄС або входять на територію країн-членів з території третіх країн як у морі, так і на суходолі. Зокрема, на ці газопроводи буде поширюватися правова норма так званого анбандлінгу, або "подрібнення" власності. Згідно з нею питаннями видобутку, транспортування та реалізації газу мають займатися різні компанії, що є запобіжним заходом проти монополізації ринку.

За словами єврокомісара з питань кліматичних дій та енергетики Мігеля Аріаса Каньєте, за новою Директивою енергетичне законодавство Євросоюзу буде застосовуватися до всіх газопроводів, які з'єднують європейський ринок із третіми країнами. Жоден такий газопровід не може діяти за винятками або за законами третьої країни.

"Це важливо для європейської енергетичної безпеки, для європейського суверенітету та для європейської солідарності. З практичної точки зору це означатиме, що ключові принципи європейського енергетичного законодавства щодо доступу до ринку, тарифного регулювання, анбандлінгу (диверсифікації) власності і прозорості будуть поширюватися на всі газопроводи з третіх країн", – підкреслив єврокомісар.

За його даними, Євросоюз імпортує 77% газу, який споживає, при цьому майже 90% цього газу надходить на територію ЄС газопроводами з третіх країн. Газове законодавство ЄС віднині буде застосовуватися до всіх цих газотранспортних ліній – як на суходолі, так і в морі, на території або у територіальних водах країн-членів. Це вирішальний крок до побудови конкурентного та ефективного газового ринку ЄС.

Проте Каньєте сказав, що законодавство передбачає певні винятки у застосуванні Директиви, рішення щодо яких у кожному конкретному випадку прийматиме Єврокомісія після проведення, за потреби, консультацій із національними операторами європейських газотранспортних систем. Компроміси, досягнуті під час розробки Газової директиви ЄС, надають країнам-членам можливість укладати двосторонні угоди з третіми країнами щодо співпраці з газовими операторами, але такі угоди теж є предметом погодження з Єврокомісією, яка має дозвільні повноваження у цьому сенсі.

Мігель Аріас Каньєте окремо наголосив, що такі двосторонні угоди мають відповідати європейському законодавству та не мають порушувати правил Газової директиви.

Таким чином, положення документа дозволяють Євросоюзу протидіяти монопольним тенденціям на газовому ринку ЄС. Це стосується і російського "Газпрому", який залишається одним із ключових постачальників газу на європейський ринок. Нове газове законодавство ЄС, зокрема, обмежує "Газпром" у монопольному розпорядженні потужностями газопроводу "Північний потік-2", зменшує ризики щодо спроб використовувати газ, як інструмент політичного впливу.

Попередній матеріал
Дрони в роботі: завдяки літальним апаратам "Укрзалізниця" спіймала крадіїв палива – відео
Наступний матеріал
"Підготовка команди Порошенка до дебатів": брифінг Олега Медведєва – трансляція
Loading...

Арбітраж "Нафтогазу" проти РФ щодо захоплення активів компанії в Криму: брифінг Коболєва – відео

"Нафтогаз" оголосив про примусове стягнення боргів "Газпрому" одразу в декількох країнах – подробиці

Україна продала арештовані активи "Газпрому": що відомо

"Газпром" не визнає рішення Стокгольмського арбітражу – Клімкін за підсумками переговорів

"РФ хоче будь-що обійти Україну": в "Нафтогазі" прокоментували хід газових перемовин

Ми зараз паразитуємо на "газовій російській голці" – економіст пояснив, чому