Перше в історії фото Землі і ТОП неймовірних фактів про нашу планету

Планета Земля Pixels
22 квітня 1970 року у США студенти, школярі та їхні вчителі вперше організували національний День Землі, запропонувавши зазирнути вглиб екологічних проблем і разом пошукати їх вирішення. Із 1990 року цей день проголошено міжнародним, а в Україні він відзначається з 1992 року

У цей день кожен мешканець планети може зробити свій маленький внесок у справу захисту навколишнього середовища: очистити від сміття прилеглі території, висадити хоча б одне дерево, відмовитися хоча б на один день від використання автомобіля тощо. День Землі щорічно відзначається в 147 країнах.

Вона неймовірно гарна. У Всесвітній день Матері-Землі пропонуємо кілька фактів і теорій про нашу блакитну планету.

Довгий шлях до нашого народження

 • За однією з гіпотез, Земля колись мала спільну орбіту з іншою планетою, яку науковці назвали Тея (або Тейтей). Майже 5 млрд років тому ці планети зіткнулися, і внаслідок грандіозної катастрофи Земля здобула додаткову масу і отримала власний супутник. А ще, судячи з нерівномірної поверхні Місяця, супутників могло бути кілька, що призвело до їх зіткнення і утворення додаткових кратерів.
 • Понад 4 млрд років тому наша планета була червоною. Не було навіть води. Земля оберталася по спіралі з колосальною швидкістю, а один день на планеті тривав усього 6 годин. Навколо земної орбіти кружляли астероїди, замість суші – хвилі лави і згустки газів, а Місяць впливав на гравітаційне поле у 25 разів сильніше, ніж зараз. Земля стала такою, якою ми її знаємо, завдяки бактеріям, що, з'явившись, поглинали сонячне світло і виробляли хлорофіл.

 • Зникнення 80% живих істот викликала одна бактерія. Існує теорія, згідно з якою близько 253 млн років тому така аномалія була спричинена розмноженням бактерії метаносарцини, яка виробляє метан і живе практично скрізь. З іншого боку, таке масове вимирання тварин призвело до появи предків динозаврів.
 • Найдавнішим відомим скам'янілим решткам – майже 3,5 млрд років. Це в 14 разів перевищує вік найдавніших динозаврів.
 • Уявлення про те, що живі істоти наділені особливою, магічною властивістю, і цим відрізняються їх від неживих предметів, називається віталізмом. Його часто пов'язують із релігійними віруваннями. У Біблії сказано, що Бог "вдихнув" життя у перших людей, а безсмертна душа – це форма віталізму, який до 1800-х років був основним поясненням походження всього живого.

Несподівані факти про те, що нас оточує

 • Кількість кисню на Землі постійно зменшується: динозаври свого часу жили при більшій кількості кисню, ніж маємо зараз. При "людській дозі" вони вижити не змогли б.
 • Американський супутник Explorer-6 уперше сфотографував нашу планету з космосу 1959 року. А першою людиною, яка отримала можливість побачити Землю з космосу, став Юрій Гагарін 1961 року.
Перше фото планети Земля (1959)
Перше фото планети Земля (1959)Вікіпедія

Перша світлина Землі, зроблена Explorer-6 над Мексикою з висоти 27 000 км 14 серпня 1959 р. Зображена частина Тихого океану, частково прихованого за освітленими Сонцем хмарами

 • Земля – ​​єдина планета, не названа на честь божества. Сім планет нашої Сонячної системи названі на честь римських богів або богинь. У давнину свої назви отримали Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Сатурн, оскільки вони були помітні неозброєним оком. Римський метод іменування планет зберігся і під час відкриття Урана і Нептуна.
 • Сонячне світло доходить до Землі за 8 хв. Відстань між нашою планетою і Сонцем величезна – майже 150 млн км, тому світло дістає до Землі за 500 секунд.
 • У надрах нашої планети стільки золота, що ним можна вкрити всю поверхню земної кулі. Найбільше золота приховано на дні океанів. Якщо його добути, кожній людині дісталося би 5 кг цього металу. А ще золото міститься в морській воді – у розчиненому вигляді.
 • Різниця між діаметром Землі біля полюсів і діаметром навколо екватора становить 43 км.
 • Якщо уявити тунель, який прошиває Землю наскрізь, то зі швидкістю падіння людина б його подолала приблизно за 42 хв.
 • У Каліфорнії (США) росте сосна "Мафусаїл", яка є найстарішим живим деревом. Її вік майже 4600 років.

А що попереду?

 • Востаннє всі материки об'єдналися в один суперконтинент приблизно 300 мільйонів років тому, вчені дали йому назву Пангея. Вона розкололася на Гондвану і Лавразію, які розділилися ще на 6 материків, що існують зараз. Справа в тому, що Земля – єдина планета в Сонячній системі, на якій існує тектоніка плит. Вони постійно рухаються зі швидкістю приблизно 2 см у рік. Тож можна припустити, що через 260-290 млн років на Землі з'явиться новий суперконтинент.
 • Обертання Землі поступово сповільнюється. Це уповільнення відбувається майже непомітно, приблизно з 17 мілісекунд на 100 років. Це впливає на довжину днів на Землі. Але процес цей настільки повільний, що може пройти до 140 млн років, перш ніж тривалість дня збільшиться до 25 годин.
 • Щодня на Землі народжуються майже 200 тисяч людей. Щосекунди помирає 2 людини – це приблизно 170 тис. людей за добу. Таким чином, за підрахунками науковців, до 2050 року на Землі будуть мешкати майже 9,2 млрд. людей.

Інформацію взято з відкритих джерел

Попередній матеріал
Невідома Друга світова: чому генерала Паттона називали "наша кров і кишки" та якої жінки боявся безстрашний полководець
Наступний матеріал
Невідома Друга світова: як прийомні сини зробили із генерала-відлюдька Монтґомері видатного полководця
Loading...