"Що впало Ньютону на голову?": кілька фактів про фізика-відлюдника, яких ви, можливо, не уявляли

Ісаак Ньютон Shutterstock
Лицар королівства, почесний член Палати лордів, член Лондонського королівського товариства... А міг би стати фермером-колонізатором, і тоді парламент так би й не почув його промови, що увійшла в історію. Про це – далі
 • Ісаак Ньютон народився 4 січня 1643 р. в англійському селищі Вулсторп. Батько майбутнього науковця був заможним селянином, хоча сам Ньютон був переконаний, що походить із роду шотландських дворян. Ньютон-старший помер дуже рано, так і не побачивши народження сина. До речі, під час народження він був настільки слабким, що за прогнозами взагалі не мав би вижити.
 • Дослідники припускають, що причиною відлюдного характеру фізика є стосунки з матір'ю.

Овдовівши, вона вийшла заміж удруге, але новий вітчим, преподобний Барнабас Сміт, не хотів мати нічого спільного з Ісааком. Тож мати покинула сина на бабусю, яка й ростила хлопчика – слабкого і хворобливого. Ісаак майже весь свій час був на самоті, читаючи книги і майструючи вироби. Тим не менш, коли Сміт помер 1653 року, частина його спадку відійшла матері Ньютона – і та переписала майно на користь свого сина.

Вуслторп, рідний дім Ісаака Ньютона
Вуслторп, рідний дім Ісаака НьютонаВікіпедія
 • У 12-річному віці Ньютон почав відвідувати школу. У початковій школі Ісаак Ньютон учився досить посередньо доти, поки його не побив і не образив найкращий учень у класі, завдавши Ньютону моральної травми. Однак після цього всі успіхи Ньютона в навчанні стали блискучими.
 • У квартирі аптекаря Кларка, де він жив під час навчання, була невелика майстерня з повним набором інструментів. Тут і виявилися характерні риси майбутнього вченого.

Він побудував мініатюрний вітряний млин, який під час сильного вітру навіть міг по-справжньому змолоти жменю зерна. А в безвітряну погоду млин рухав живий "мірошник" – миша, яка крутила колеса. Щоб змусити мишу підійматися на колесо, хлопчик повісив над коліщатком мішечок із зерном. У 14 років він змайстрував водяний годинник і своєрідний самокат. Годинник, був, до речі, досить точним, і ним користувалася родина Кларків.

 • Ще через 4 роки мати спробувала вплинути на Ісаака і повернути його в село для управління господарськими справами. Але під тиском учителів вона дозволила Ісааку закінчити школу, і він продовжив навчання у Кембриджському коледжі.
Ісаак Ньютон
Ісаак Ньютонвідкриті джерела

Загалом же родичі намагалися зробити Ісаака скваттером, як тоді називали фермерів-колонізаторів, що оселялися на території Америки, Австралії тощо. Але їхні спроби зазнали фіаско.

 • Навчання в Кембриджі коштувало для Ісаака надто дорого. Тож він перебував там на правах студента-субсайзера – так називали малозабезпечених студентів, які в якості плати за навчання виконували роботу слуг при коледжі.
 • Звучить дивно, але епідемія чуми, що почалася 1665 р., значно прискорила кар'єру Ньютона. Він саме отримав ступінь бакалавра в Трініті-коледжі Кембриджського університету і хотів продовжити навчання, але нашестя бубонної чуми змінило його плани.

За перші сім місяців спалаху загинуло приблизно 100 000 мешканців Лондона. Науковець мусив повернутися до рідного Вулсторпа, де в ізоляції почав працювати над деякими з найважливіших своїх теорій – досліджував ідеї руху планети і домігся свого розуміння світла та кольору. Саме тоді сталася всесвітньо відома історія з яблуком...

 • До речі, те, що Ньютон відкрив закон земного тяжіння, коли йому на голову впало яблуко – це міф. На роздуми про земне тяжіння вченого справді наштовхнуло яблуко, але воно просто впало з дерева на землю, коли він прогулювався у саду.
 • Ньютон займався дослідженням оптики і розробив телескоп, який дозволяв морякам розраховувати точний час по розташуванню зірок. Ця розробка дозволила винахіднику стати почесним членом Королівського товариства.
 • У 1672 р. Ньютона обрали членом Лондонського королівського товариства, але коли в цьому ж році він презентував свою теорію світла і кольору, його зустрів гострою критикою винахідник Роберт Гук, який також перебував у співтоваристві. Полеміка і загальна увага викликали у Ньютона депресію і надовго відбили бажання брати участь у наукових суперечках.
 • Узимку 1677 р. в будинку Ньютона спалахнула пожежа через те, що його собака перекинула лампу. У пожежі, яку влаштував пес, крім самого будинку, згоріла і більшість наукового архіву Ньютона.
nature.com
 • 1705 р. королева Анна Стюарт посвятила Ньютона в лицарі. Уперше в англійській історії звання лицаря було надано за наукові заслуги. Крім того, Ньютон отримав власний герб. За легендою, він розробив його власноруч.
Герб Ісаака Ньютона
Герб Ісаака Ньютонаwww.mv.org.ua
 • У 1708 р. починається відкрита суперечка з Лейбніцом щодо пріоритету з відкриття числення нескінченно малих, у яку були залучені навіть королівські особи. Ці безглузді чвари двох геніїв дорого обійшлися науці – англійська математична школа незабаром зів'янула на ціле століття, а європейська – проігнорувала багато видатних ідей Ньютона, перевідкривши їх набагато пізніше. Конфлікт не погасила навіть смерть Лейбніца 1716 р.
 • Ісаак Ньютон був почесним членом Палати лордів. Засідання Палати лордів відвідував регулярно, однак протягом багатьох років він не промовив на засіданнях ні слова. Усі завмерли, коли, нарешті, Ньютон раптом попросив слова. Присутні очікували грандіозної та розумної промови, але Ньютон у повній тиші проголосив: "Панове, я прошу закрити вікно, інакше я можу застудитися".
 • Неуважнішим за Ньютона, мабуть, був лише Альберт Ейнштейн. Одного разу Ньютон вирішив зварити собі яйце, але замість нього опустив в окріп кишенькового годинника. Помилку науковець помітив лише через 2 хвилини.
 • Дослідник не боявся експериментувати на самому собі. Доводячи, що людина бачить навколишній світ унаслідок тиску на сітківку ока світла, Ньютон тонким зондом натиснув собі на дно очного яблука – і це ледь не призвело до втрати ока. Але все ж різнокольорові кола, які побачив при цьому вчений, довели висунуту ним гіпотезу.
 • Ньютону вдалося розкласти веселку на семиколірний спектр. Спочатку в його спектрі були відсутні помаранчевий і синій кольори. Однак потім Ньютон зрівняв кількість кольорів у веселці з кількістю нот у музичній гамі.
Ісаак Ньютон
Ісаак Ньютонbritish-bridge.co.uk
 • Ісаак Ньютон був фанатом домашніх тварин. Одного разу він випиляв у вхідних дверях отвір для кішки, щоб вона могла вільно виходити у двір, коли їй заманеться. А коли кішка народила шістьох кошенят, Ньютон випиляв у дверях ще шість маленьких отворів.
 • Усе життя Ньютон активно боровся з фінансовими аферами і фальшивомонетниками, а наприкінці життя він став учасником фінансової махінації і втратив частину свого спадку.
 • Останні роки свого життя науковець провів, вивчаючи теологію, Біблію і античну історію. Ньютон присвячував час написанню "Хронології прадавніх царств", якою також уже займався майже 40 років, і підготовкою третього видання "Начал". Третє видання вийшло 1726 р.; на відміну від другого, зміни в ньому були невеликі – в основному результати нових астрономічних спостережень, включно з досить повним довідником комет, що спостерігалися з XIV ст. Була представлена також розрахована орбіта комети Галлея, нова поява якої в зазначений час, 1758 р., наочно підтвердила теоретичні розрахунки на той час уже покійних і Ньютона, й Галлея. Тираж книги для наукового видання тих років був величезним – 1250 екземплярів.
 • 1725 р. здоров'я Ньютона почало помітно слабнути, він переселився в Кенсінгтон, що біля Лондона, де помер уночі, уві сні, 31 березня 1727 р. За указом короля Георга І, Ньютона поховали у Вестмінстерському абатстві.
Могила Ісаака Ньютона
Могила Ісаака Ньютона medprosvita.com.ua

На його могилі викарбувано: "Тут спочиває сер Ісаак Ньютон, дворянин, який майже божественним розумом першим довів із факелом математики рух планет, шляхи комет і припливи океанів. Він досліджував різноманітність світлових променів і різні властивості кольорів, які при цьому з'являються, про що раніше ніхто не підозрював… Нехай смертні радіють, що існувала така прикраса роду людського".

 • Iсаак Ньютон ніколи не був одружений і не залишив після себе нащадків. Принаймні про них ніколи нічого не було відомо.

Інформацію взято з відкритих джерел

Читайте також: Була "матір'ю" Києво-Могилянської колегії: щастя і драма української меценатки Галшки Гулевичівни

Попередній матеріал
Була "матір'ю" Києво-Могилянської колегії: щастя і драма української меценатки Галшки Гулевичівни
Наступний матеріал
Революція футболу чи його вбивство – що відомо про нову Суперлігу та як вона вплине на українських гравців
Loading...