Квіти на місці розстрілу мусульман у Новій Зеландії
Квіти на місці розстрілу мусульман у Новій Зеландії golosislama.com

Новозеландський терорист згадав Україну: реакція українських мусульман

Читайте по-русски
28-річний уродженець Австралії Брентон Таррант розстріляв вірян у мечетях Аль-Нур та Лінвуд. Загинули 50 людей віком від 3 до 77 років. Розправу наживо транслював на своїй сторінці у Фейсбуці

Трагедія в Новозеландському Крайстчерчі може запустити ланцюгову реакцію насилля проти культових споруд і представників інших релігій по усьому світу. А може підштовхнути на дії, які мали б бути на користь безпеки, але вийде навпаки.

Нова Зеландія вже почала обмежувати продаж автоматичної та гладкоствольної зброї. Так, терорист Брентон Таррант розстріляв людей із офіційно придбаної гвинтівки, але скільки злочинів скоєно в країні із легальної зброї? А якби убивця стріляв із нелегальної зброї, це б якось врятувало загиблих? Чи це б змінило мотиви в голові терориста? А коли в руках злочинця кухонний ніж, і байдуже це фанатик ісламіст в Ізраїлі, чи ісламофоб де інде.. що, ножі заборонити? Чи не вийде, що в бажанні швидких реакцій боротимуться зі знаряддям злочину, а не причиною появи мотивів? Адже будь-які злочини на грунті нетерпимості це наслідки.

Про причини демократично-ліберальний світ воліє не згадувати. Надто багато помилок і прорахунків доведеться визнати.

Мусульманський заклик до молитви пролунав над містом Крайстчерч. Тисячі людей різних віросповідань зібралися, щоб ушанувати пам'ять 50-х загиблих у терактах 15 березня. Молилися у школах, кафе та офісах.

28-річний уродженець Австралії Брентон Таррант розстріляв вірян у мечетях Аль-Нур та Лінвуд. Загинули 50 людей віком від 3 до 77 років. Розправу наживо транслював на своїй сторінці у Фейсбуці. За поширення цього запису у Новій Зеландії відтепер можна потрапити за ґрати.

ПОЛ БЕННЕТТ, ЛІКАР ШВИДКОЇ ДОПОМОГИ:

"Ми намагалися пройти з ношами до приміщення. Але не могли – тому що на шляху були тіла. З мечеті текли ріки крові. Це видовище неможливо забути"

Слідство з'ясувало: використану під час теракту зброю нападник придбав легально. Ліцензію мав ще з 2017 року. На автоматах були нанесені імена винуватців масових вбивств мусульман та полководців, які брали участь у битвах проти Османської імперії. Менш як за тиждень після нападу Нова Зеландія вдалася до рішучих дій – і повністю заборонила напівавтоматичну зброю військового зразка та штурмові гвинтівки. На викуп їх у власників влада готова виділити майже 140 мільйонів доларів.

ДЖАСІНДА АРДЕРН, ПРЕМ'ЄР-МІНІСТР НОВОЇ ЗЕЛАНДІЇ:

"Я дякую тим магазинам, які добровільно відмовилися продавати напівавтоматичну зброю військового зразка та штурмові гвинтівки. Я сподіваюся, що цю зброю повернуть до постачальників і вона більше ніколи не з'явиться на ринку Нової Зеландії"

Міжнародна спільнота після теракту виступила об'єднаним фронтом. Дії терориста засудили чи не всі країни світу. Мечетям масово почали надавати додаткову охорону. Перед терактом нападник оприлюднив антимігрантський неонацистський маніфест – і розіслав його політикам Нової Зеландії. В ньому пригрозив – мусульмани не матимуть спокою ніде – зокрема в Україні. Російські ЗМІ одразу ж підхопили цю заяву і вже традиційно розгледіли в теракті слід українських нацистів – із якими нібито особисто консультувався новозеландський терорист.

"Наскільки я знаю, зараз компетентні правоохоронні органи з'ясовують, чи відвідував він Україну, зокрема окуповану частину, або був на неокупованій території. Проте згадка України дійсно напружила мусульман України, тому що з такої сукупності країн, мусульманських чи немусульманських, людина згадує саме нашу країну, де мусульман невелика кількість", – заявив муфтій Духовного Управління Мусульман України Саїд Ісмагілов.

Віруючі в мечеті
Віруючі в мечеті5 канал / Час. Підсумки тижня

15 березня на п'ятничній молитві у київській мечеті Аль-Раїд людей поменшало. Після теракту в Новій Зеландії віряни відчули небезпеку за своє життя. Тож керівництво Ісламського культурного центру вирішило подвоїти заходи безпеки. І це подіяло.

Ісламський культурний центр Києва охороняє приватна фірма. Служба безпеки співпрацює з Шевченківським управлінням поліції. Щоп'ятниці, коли людей у мечеті особливо багато, до храму кілька разів приїжджає патруль. Віряни запевняють – в Україні почуваються у безпеці й нападів – не бояться.

"Я ходжу до мечеті щоп’ятниці. В Україні ніхто не ставиться до мене з ненавистю, я не відчуваю расизму. Тож я не боюся", – наголосив Мохмед Ахмед.

Згідно з дослідженням центру Разумкова, релігійна толерантність в Україні залишається досить високою. Негативно до мусульман ставиться 18,6 % українців. Це найменший показник за останні три роки. Водночас, саме ця релігія стикається з найбільшим рівнем спротиву. Для порівняння, до юдеїв негативно ставляться 13,5 % опитаних, до протестантів – 12,7 %, до євангелістів – 16,2 %. А майже половині українців – просто байдужа релігійна приналежність людини.

ТАРІК САРХАН, КЕРІВНИК ВІДДІЛУ ОЗНАЙОМЛЕННЯ З КУЛЬТУРОЮ ТА РЕЛІГІЄЮ ІКЦ:

"Тут, слава Богу, народ, який сповідує іслам, давним давно вважає, що вони корінні українці. Вони не тільки не потребують захисту, вони навіть готові робити все, щоб захищати єдність і мир тут в Україні"

Трагедія в Крайстчерчі стала наслідком антимігрантської та праворадикальної політики Європи. Завдяки створенню "Ісламської держави" та потокам мігрантів популістські партії прийшли до влади в Європі. Вони виступали проти біженців та мусульман, прикриваючись захистом національної ідентичності. Тепер мета як терориста в Новій Зеландії, такі і екстремістів з "Ісламської держави" – залякати світ, розпалити ненависть між представниками різних релігій. Тероризм помилково пов'язують із віросповіданням чи національністю. Якщо така риторика не припиниться, фатальної сутички між західним і східним світами – не уникнути.

Ірина Родіна, Сергій Новіков, Олексій Іванченков, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
За талант – до Парижа: у Києві вперше пройшов дитячий конкурс французької пісні "Формідабль" – репортаж
Наступний матеріал
Зміна місця голосування на виборах Президента України: сьогодні останній день
Loading...

Пропонували прийняти іслам: моряк Новічков розповів про своє перебування в іранській в'язниці та подальші плани

Цікавився ісламом та мав за свідка на весіллі Тараса Шевченка: маловідомі факти з життя Пантелеймона Куліша

Обшук в Ісламському культурному центрі в Києві: стали відомі нові подробиці

Ірак заявив про завершення війни з "Ісламською державою"

Понад 40 країн увійшли до складу нової ісламської антитерористичної коаліції

Майже 700 французів воювали в Іраку та Сирії у лавах ісламістів