Хвиля терактів у Європі: чи загрожують Україні ісламські радикали

Теракт 5 канал / Час. Підсумки тижня
Європою прокотилася чергова хвиля терактів, напади відбулись у Франції та Австрії

За останні два місяці Європою прокотилася нова хвиля терористичних атак, вчинених радикальними ісламістами. І от минуло менше місяця, а вже третій теракт в Європі. Цього разу мішенню радикальних ісламістів стали Франція та Австрія. Дехто всерйоз заявляє про спалах радикального ісламізму в Європі. 

Чому ця тема важлива для України? Бо наша Служба безпеки теж відкриває провадження проти осіб, які пов’язані з "Ісламською державою". І серед них є ті, хто жив тут, в Україні, а готував теракт в іншій країні світу. Та є й позитивні новини. Нам боятися терактів іділівців усередині країни не варто. Принаймні так кажуть представники мусульман в Україні й експерти з міжнародного права. Київ таким угрупованням просто не цікавий. Та не втрачаймо пильність, адже в нас поруч є свої терористи, які завдають атак і готують своїх диверсантів на сході України.

Біг та стріляв у людей упритул. Європа здригнулася від чергового теракту. Цього разу напад стався у Відні. Бойовик відкрив вогонь у велелюдному районі, неподалік синагоги. Загинули четверо людей, більш ніж 20 були поранені.Стріляв ісламіст із громадянством Австрії та Північної Македонії – прихильник ІДІЛ. Його ліквідували за 9 хвилин. З’ясувалося, що свого часу він уже сидів в австрійській буцегарні за зв’язки з терористами й дочасно вийшов звідти. Відповідальність за напад взяла "Ісламська держава", а спецслужби затримали 15 осіб.

"З'ясувалося, що секретні служби Словаччини попереджали розвідку Австрії, що терорист намагався купити у Словаччині зброю за кілька місяців до атаки. Але чомусь стався збій у комунікації. Я прошу Службу безпеки провести належне розслідування", – заявив міністр внутрішніх справ Австрії Карл Негаммер.

Теракт у Відні
Теракт у Відні5 канал / Час. Підсумки тижня

Кривава атака у Відні – вже третій теракт у Європі менш як за місяць. Попередні два сталися у Франції. 16 жовтня ісламіст – виходець із Чечні – зарізав учителя історії. Так помстився за демонстрацію карикатури на пророка Мухаммеда на уроці про свободу слова. А 29 жовтня бойовик із ножем напав на людей біля собору в Ніцці – загинули троє, кілька були поранені.

Після серії терактів оглядачі заговорили про спалах радикального ісламізму в Європі. Одні називають його відгомоном атак на редакцію французького сатиричного журналу "Шарлі Ебдо" 2015 року. Інші – відплатою за участь деяких європейських країн у війнах на Близькому Сході. Очевидно одне: останні події – наслідок конфлікту між світським та консервативним релігійним
світоглядом. Вони виявляють гостру проблему пристосування мігрантів у чужому суспільстві. Їм стало ще скрутніше виживати у період коронавірусної кризи. Хмизу до багаття підкинула й боротьба французької влади з "ісламським сепаратизмом" та бажання ще більше відокремити церкву від держави.

"Більша частина таких терактів – це радше емоційні теракти, які люди здійснюють, коли вважають, що їхня ідентичність під загрозою. Другий момент – коли є такі "сплячі елементи" тієї ж "Ісламської держави", які намагаються скористатися тією атмосферою істерії, яка виникла у зв’язку зі скандалом, й посилити свою капіталізацію", – пояснив директор Центру близькосхідних досліджень ігор Семиволос.

Франція
Франція5 канал / Час. Підсумки тижня

Натепер СБУ порушила понад десяток кримінальних проваджень проти осіб, пов’язаних з "Ісламською державою". За попередні три місяці українські правоохоронці затримали трьох іноземців-бойовиків ІДІЛ, які перебували в міжнародному розшуку. Серед них – один із керівників терористичного угруповання, який готував бойовиків та організовував атаки за кордоном, живучи в Києві. Втім, такі випадки поодинокі. Для іділівців Україна – радше
транзитна зона, ніж кінцева зупинка. Тому боятися спалахів радикального ісламізму українцям не варт, переконує духовний лідер мусульман України.

"В Україні немає радикальних осередків, немає таких людей, які поділяють насильство. Ми закликаємо віруючих не симпатизувати радикальним ідеям, настроям, нагадуємо про те, що іслам категорично забороняє ненависть і насильство. Наші мусульмани зовсім інші – це корінне населення, яке вважає себе українцями. Наші мусульмани не є іммігрантами", – зазначив муфтій духовного управління мусульман України Саїд Ісмагілов.

Саїд Ісмагілов
Саїд Ісмагілов5 канал / Час. Підсумки тижня

Набагато реальнішою терористичною загрозою Україні є не джихадисти, а "мижебратня" Росія. За даними Глобальної бази даних тероризму, впродовж перших 27 років незалежності в Україні було скоєно 809 терактів. Більшість із них – у період анексії Криму та початку війни на сході. Найбільше атак учинили терористи маріонеткових "ДНР" та "ЛНР". І лише по 2% припадає на решту сепаратистських організацій та праворадикалів.

"Росія готує диверсантів у таборах на території окупованих Донецької та Луганської областей або в Криму, які здійснюють терористичні акти на території України. Тому нам не треба шукати ІДІЛ, нам не треба шукати ісламських терористів, коли в нас є свої, як то кажуть, "доморощенные" російські терористи", – наголосив Семиволос.

Окрім них, Москві чудово вдається вирощувати фейки. Саме кремлівські та проросійські ЗМІ активно поширюють вигадки про те, що Україна готує бойовиків для "Ісламської держави" та навіть її фінансує. Відверта брехня – не що інше, як частина інформаційної війни. Її мета – виставити Україну "державою-невдахою", посварити її із Заходом та посіяти паніку серед українців.

"У російських засобах масової інформації Україну, відверто кажучи, демонізують. Якщо вони забажають скористатися цією напруженістю між мусульманським та європейським суспільством, я абсолютно впевнений, що Росії буде дуже легко зробити якісь провокації, якісь зіткнення, і тому потрібно, щоб вживалися превентивні заходи з боку держави", – додав Ісмагілов.

Еммануель Макрон
Еммануель Макрон5 канал / Час. Підсумки тижня

На тлі останніх нападів Німеччина, Австрія та Велика Британія підвищили рівень терористичної загрози. Франція ж оголосила війну "радикальному ісламу" – на його місце має прийти "іслам просвітницький". Еммануель Макрон запропонував посилено перевіряти діяльність мечетей та їх фінансування з-за кордону, заборонити проповідування у Франції імамам з інших країн, а також
обмежити домашнє навчання. Глава П’ятої Республіки посилив військовий контроль на кордонах та навіть закликав переглянути правила Шенгенської зони.

Та чи тільки в ісламістах справа? За даними Європолу, джихадисти – на третьому місці за кількістю терактів у Європі. Перші ж два посідають корінні сепаратисти та ліворадикальні рухи. Тож сподіватися, що така політика стримає бойовиків, марно. Ба більше, це може посилити антиміграційні настрої та розкол у суспільстві, бо у зла багато облич.

Христина Катарина, Микола Довгий, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Шокуючі кадри з лікарні: як лікарі тримають по кілька пацієнтів на одному кисневому балоні
Наступний матеріал
"В обличчя назвав маріонеткою Кремля": полковник ЗСУ про особистий конфлікт із головним терористом "ДНР"
Loading...