Речник Світлани Тихановської розповів, чому Лукашенко шантажує ЄС та яка роль РФ у цьому конфлікті

"Час за Гринвічем" 5 канал
За підрахунками польських прикордонників, зараз біля рубежу таборяться до 4 тис. біженців

Катастрофічну ситуацію на рубежах Європейського Союзу нині обговорюють не лише у Варшаві чи Вільнюсі, а й у Брюсселі. Лукашенко шантажує ЄС і вимагає прийняти мігрантів, звинувачуючи Захід у нелюдяності. А ще мстиво пригадує санкції, запроваджені проти нього. Адже Захід не визнав результатів президентських виборів торік і різко засудив розгін мирних демонстрацій. А ще тотальне переслідування критиків влади та опозиціонерів. Більшість із них за ґратами або змушені були виїхати за кордон. Одна з них – кандидатка у президенти, яку опозиція називає переможницею торішніх виборів – Світлана Тихановська. Разом із нею з Білорусі виїхала й команда політиків, які могли б змінити антидемократичний устрій країни. Як протидіяти режиму Лукашенка, ми розпитали у громадського діяча, одного з лідерів молодіжного крила Білоруського Народного Фронту, речника Світлани Тихановської, Франака Вячорки. З ним ексклюзивно спілкувалася журналістка "5 каналу" Христина Катарина для програми "Час за Гринвічем".  

Вітаю, пане Франак. Насамперед, дякую, що знайшли час на розмову. І відразу ж хочу перейти до обговорення конфлікту, який цього тижня розгорівся з новою силою в сусідній Польщі – міграційна криза на кордоні з Білоруссю. За підрахунками польських прикордонників, зараз біля рубежу таборяться до 4 тис. біженців із Близького Сходу й Африки, а в самій Білорусі – їх понад 10 тис. Виникає запитання: звідки там взялася така кількість нелегалів і для чого вони Лукашенку?

Білоруські консульства видають візи іракцям, афганцям, сирійцям. Ці люди сідають на літаки різних авіакомпаній, зокрема "Белавіа", прилітають у Мінськ, звідки їх доставляють на кордон з Польщею і Литвою і показують, як перетнути рубіж. Спецслужби Лукашенка намагаються навмисне звозити людей на прикордонну територію, щоб створювати такі критичні ситуації, як це відбулося кілька днів тому. Тому це свідома провокація Лукашенка, щоб підсилити напругу у відносинах з Європейським Союзом, щоб помститися Польщі і Литві за активну політичну підтримку демократичної спільноти і примусити Євросоюз спілкуватися з Лукашенком.

Зазвичай усі витівки Лукашенка інспіровані або ж активно підтримувані Росією. Яка роль Москви й Путіна в цьому конфлікті? Навряд чи Лукашенко міг сам організувати таку навалу мігрантів до сусідніх країн.

Я не думаю, що Лукашенко не може нічого організувати. Він усе може: захопити літак Ryanair, посадити 2 тис. людей у тюрми, закрити 500 організацій і фірм за політику. Він може все – він 27 років будував тоталітарну систему з лояльних собі силовиків, з КДБ, яка, практично, контролювала всі громадські інститути й організації. Тому він усе може зробити сам. Що робить Кремль? Він мовчки цьому сприяє. Не думаю, що Кремлю треба в це встрявати. Кремль сам цурається Лукашенка, який стає токсичним і дорогим. Вони зараз кажуть: "Ангело Меркель, чому ви нам зараз дзвоните? Ви дзвоніть Лукашенку". Тим самим намагаючись на тлі Лукашенка виглядати більш-менш пристойно.

Здається, план Лукашенка залякати Європу мігрантами не працює, бо Євросоюз уже заявляє про нові санкції проти Мінська. Тому диктатор почав погрожувати тим, що перекриє Європі газ. Це реальний сценарій чи голослівні заяви?

Лукашенко поводиться, як у дідівщині поводиться "дід-дембель" і тероризує всіх решту. Мовляв, я тут уже 27 років, я краще за всіх усе знаю, якщо зайдеш на мою територію, я тобі "моргало виколю". Це стиль Лукашенка. Він шантажує Україну, що відкриє кордон, шантажує Ізраїль, що закриє єврейські організації, шантажує Грузію, що визнає Абхазію та Осетію, шантажує Польщу, що не поздоровиться полякам, які сидять у тюрмах. Він майстер шантажу. Зараз каже, що перекриє газ. І це все спроба притягнути увагу і так само показати "я контролюю ситуацію, розмовляйте зі мною, я важливий". Поки мігранти мерзнуть на кордоні, Лукашенко сидить у бункері, задоволений собою, і думає: як класно, я в центрі уваги, всі про мене говорять, я знову важливий легітимний президент.

Як, на вашу думку, слід діяти Європі в цій ситуації, адже мова йде про здоров'я і життя тисяч людей, які замерзають на кордоні?

Євросоюз, Велика Британія, Канада, США та Україна повинні діяти разом, напрацьовувати спільний план дій, накладати спільні санкції, зробити так, щоб відрізати Лукашенка від джерел фінансування. Проблема не в мігрантах. Проблема в тім, що в Мінську сидить бандитський режим із гангстером на чолі, який тероризує білоруський народ і тероризує сусідів. Поки ми не вирішимо першопричину, поки ми не демонтуємо диктаторський режим Лукашенка, криза буде з'являтися і спалахувати знову й знову. 

Ви згадали про погрози Лукашенка пустити мігрантів і до України. І в нього на це є причини: Київ не визнав його президентом і перекрив повітряний простір для білоруських літаків після інциденту із захопленням пасажирського лайнера в Мінську. Наскільки зараз для нас реальна загроза навали мігрантів з Білорусі? І що робити українській владі?

Доки при владі у Мінську режим Лукашенка, Україна завжди матиме загрозу з півночі. Тому ми закликаємо український уряд підтримувати всі намагання білоруського народу бути активними на міжнародній арені, долучитися до санкцій, перекрити кисень режиму і не допомагати йому. Думаю, після того, як Лукашенко кілька днів тому висловився про Крим, в українців немає бути ілюзій. Диктатори не перевиховуються, не змінюються, і вони розуміють лише мову сили. Лукашенко має побачити силу. Україна цю силу має і може її продемонструвати, але для цього треба діяти скоординовано з Європейським Союзом.

Пане Франак, спасибі вам за розмову і за те, що завжди відгукуєтеся на запрошення "5 каналу". Укотре бажаємо Вам і всім білорусам терпіння й перемоги у боротьбі за свою незалежність. Україна з вами. Живє Бєларусь! 

Слава Україні! Дякую вам дуже, всього найкращого!

Читайте також: Лукашенко попросив Путіна розмістити "Іскандери" у напрямку України та Польщі. 

Христина Катарина, "Час за Гринвічем"

Попередній матеріал
Справжня історія РФ: звідки виник міф про "триєдиний народ" та як українські інтелігенти боролися з русофілами
Наступний матеріал
Зима без вугілля та оплата за газ по-новому: які "сюрпризи" чекають на українців у цьому опалювальному сезоні
Loading...