Зима без вугілля та оплата за газ по-новому: які "сюрпризи" чекають на українців у цьому опалювальному сезоні

Тарифи на опалення 5 канал / Час. Підсумки тижня
Як відомо, нині всі побутові споживачі захищені фіксованою ціною 7,42 за кубічний метр за газ

У Кабміні запевняють, що віялових відключень по країні не буде, а от очільник Києва – навпаки, радить готуватися. Звідки в урядовців такий оптимізм, зрозуміти складно, коли на складах вугілля обмаль і ми вже купуємо електроенергію у Білорусі. Тим паче, що їхні поставки можуть припинитися будь-якої миті, бо що в голові керованого Росією білоруса – ніхто не знає.

Однак поки що імпорт електроенергії невелику, але частину наших проблем в енергетиці, все ж таки вирішує. А що буде далі, коли вдарять морози, спрогнозувати важко. Поки що ми розуміємо, що до нас їде вугілля з інших країн. Це Польща, США і ПАР. І атомна генерація готується стати стабілізатором нинішнього опалювального сезону. Тож, сподіваємось, що ми не померзнемо, але тривога все ж таки є. Тим більше, коли лунають звістки, що Росія робить усе для того, щоб ми відчували енергетичну кризу. Але якщо відкинути наміри агресора: чи зробила Україна достатньо для того, щоб увійти в опалювальний сезон без турбулентності? Очевидно, що ні. Сергій Барбу продовжить.

До зими пан Валерій почав готуватися ще навесні. Помешкання опалює дровами. Газу в Гайках на Житомирщині немає. З новин, каже пан Валерій, дізнався: уряд не запасся вугіллям на зиму. Такого з власним господарством чоловік навіть не уявляє.

Добрий господар до зими готується влітку. Спочатку треба вирішити, чим обігріватися у морози. Лише дровами чи, може, і вугілля прикупити. Далі треба придивитися до цін. Де купити вигідніше. Кожен господар розуміє: сам не запасешся – будеш мерзнути.

Вільха, дуб, береза. На зиму пан Аполінарій запасся різною деревиною. Дрова дорогі, розповідає чоловік. Запас на зиму потягне на тисяч вісім гривень. Але це за умови, якщо деревину купувати ще навесні-влітку. Зараз ціни ще вищі. Але тепер пана Аполінарія турбує інше, чи буде світло взимку.

Чоловік бідкається: "Лампи немає, керосин теж вже немає де брати. То не знаю, як ми будемо сидіти, якщо світла не стане. Я думав, що треба, щоб теж наш уряд думав з весни про заготовку вугілля. А не зараз. Кажуть, вугілля немає! А де ж його зараз брати?! Щоб я у травні не заготовив дров, то чим би я палив? А так заготував, то я вже не журюся".

Запас дров на зиму
Запас дров на зиму5 канал / Час. Підсумки тижня

А от в українській енергетиці не лише журба, а й тривога. Країні не вистачає вугілля. А без нього світла не виробиш.

Христина Ненно, фахівчиня в галузі житлово-комунальних послуг, каже: "По електроенергії вже є по Київській та Херсонській областях заявки старост з оголошеннями про віялові відключення від електроспоживання. А є такі заявки, що через день – по 10 годин, для населення вже попереджають про те, що потрібно готуватися до серйозних віялових відключень".

А прем'єр-міністр України Денис Шмигаль говорить: "Підкреслюю, що уряд не розробляє ніяких планів щодо віялових відключень".

Вже двічі в листопаді Україна просила аварійної допомоги в сусідів. Світла вже не вистачає.

Електроопори
Електроопори5 канал

Міністр енергетики та захисту довкілля України (2019-2020) Олексій Оржель говорить: "Нині це вже робота в надзвичайному стані. Наслідки можуть бути дуже поганими. Може почати спрацьовувати автоматика, коли в нас не буде генерації в системі. І в нас почнуться не просто віялові планові відключення, а фактичні відключення".

Україна знову купує світло у Білорусі. Вугілля, звітують урядовці, везуть з-за кордону. Навіть із США морем.

Президент України Володимир Зеленський сказав: "Щороку восени і взимку деякі олігархічні структури починають гру під назвою "штучний дефіцит". Розганяються новини про нестачу вугілля, газу і попит зростає. Ціна збільшується, а платимо ми з вами".

Утім президент говорить не все. Бо до зими не готові як приватники, так і держава.

Сергій Дяченко, фахівець енергетичної галузі, говорить: "Я не хочу нікого ні в чому звинувачувати, але це схоже на саботаж!".

Приватників запідозрили у махінаціях. Компанія, яка володіє і тепловими станціями, і шахтами, ще з квітня не все вугілля з лав везла на склади. Таке стверджують у Лізі антитрасту.

Агія Загребельська, державна уповноважена Антимонопольного комітету (2015-2019), говорить: "Потім у серпні, коли держава підняла вартість електроенергії, ДТЕК знов почав відвозити на свої склади більше. Тобто з квітня по серпень якась частина вугілля невідомо де знаходиться".

А генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко говорить: "Нам немає сенсу на шахтах тримати вугілля. Все, що ми видобуваємо, їде на наші станції. Мало того, ми своїм колегам допомагаємо, коли критична ситуація настає".

не брати

Поповнити державні записи вугілля не вдається. Вони з кожним тижнем тануть на очах.

Святослав Павлюк, голова асоціації "Енергоефективні міста України", каже: "Це означає, що нам теж доведеться палити газ, якого в нас теж немає. Так ми виходили з ситуації торік, коли був дешевий газ".

А це означає, що собівартість струму виросте. В уряді запевнили: ціна на кіловати для населення не зміниться. Чого про сам газ не скажеш. Україна пообіцяла МВФ більше не обмежувати ціни на блакитне паливо, стверджують ЗМІ. Таке прописали в оновленому меморандумі. А це означає, що з травня наступного року річних газових тарифів для населення може вже не бути.

Голова спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко говорить: "Це може призвести до серйозних наслідків у збільшенні заборгованості споживачів. Тому що обмеження вартості газу дозволяє хоч якось вирівнювати тарифи для населення і їх платоспроможність".

За річним газовим тарифом, яким користується більшість споживачів, ціна газу чи не учетверо нижча від ринкової. І ніяких змін не буде, переконують урядовці.

Максим Немчинов, заступник міністра енергетики України, розповідає: "Усі побутові споживачі захищені фіксованою ціною 7,42 за кубічний метр, які споживаються теплогенеруючими компаніями для забезпечення населення теплом. А також тарифом 7,96, які забезпечує "Нафтогаз" для усіх домогосподарств".

Змінити ціну доставки блакитного палива задумали облгази. Подекуди до майже 9-ти гривень. Розрахунки нових тарифів навіть вже опублікували. Підвищення не буде, заспокоює Нацкомісія, що регулює ринок комунальних послуг. Натомість на споживачів чекають інші новації. Газ рахуватимемо не в кубах, а в кіловат годинах.

Ціни на газ
Ціни на газbigmir.net

"Споживач почне платити не за об’єм спожитого газу, а за його якість та ефективність", – говорить Андрій Жупанин, народний депутат України, співавтор закону.

Калорійність газу в регіонах різна. Аби чайник закипів, мешканцю Львівщини треба більше газу, аніж мешканцю Івано-Франківщини. Тобто окріп львів'янину обійдеться дорожче, аніж франківцю.

Сергій Макогон, генеральний директор Оператора газотранспортної системи України, каже: "Кінцеві споживачі мають сплачувати за енергію, які вони споживають. У нас є власний видобуток. Газ, що видобувається на сході, він відрізняється від того, що на заході. Є транзитний газ. Це все одна велика газотранспортна система і він перемішується. Тому так, є відмінності у якості газу у кожному регіоні".

Рахувати газ по-новому почнемо з травня. Змінювати лічильники споживачам не потрібно. Вони подаватимуть свої місячні показники у кубометрах. А от перерахувати ці цифри у кіловат години має постачальник. І от як саме, поки невідомо. Формулу ще не розробили.

Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних програм мережі "Опора", пояснює: "Диявол – у деталях. Ми побачимо, які ще підзаконні акти будуть розроблені. У споживачів залишають у квартирах лічильники, які будуть обліковувати газ у метрах кубічних. І це переведення все одно буде здійснюватися за певною формулою розрахунково, а не за фактом. А по факту людина може замовити експертизу, яка перевірить і тиск газу, і теплоту згоряння. Але знову ж таки, всі ці служби так чи інакше афілійовані з облгазами. І коштує така експертиза досить дорого".

Від системи перерахунку з кубометрів у кіловати і залежить, чи виграють від цього споживачі. Розробити формулу має уряд. Тоді і стане зрозуміло, на чиєму боці посадовці – звичайних українців чи газових монополістів.

Сергій Барбу, Богдан Танасійчук, Сергій Клименко, "Підсумки тижня"

Нагадаємо, 2 листопада Білорусь надала аварійну допомогу Україні потужністю 500 МВт. 6 листопада Україна знову почала імпортувати електроенергію з Білорусі.

НАЕК "Енергоатом" планує створити резерв електроенергії на осінньо-зимовий період 2021/2022 років та допускає резервування невеликих обсягів електроенергії з Білорусі. 27 жовтня 2021 року за результатами аукціону на доступ до міждержавних перетинів (імпорт/експорт електроенергії) Енергоатом придбав 885 МВт пропускної спроможності з Білорусі на листопад.

Раніше Міністерство енергетики України заявляло, що не розглядає питання комерційного імпорту електроенергії з Росії та Білорусі для планового проходження опалювального сезону.

Нагадаємо, раніше ексміністр інфраструктури Володимир Омелян повідомив, що віялові відключення електроенергії в Україні можуть розпочатися вже в грудні цього року. 

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Речник Світлани Тихановської розповів, чому Лукашенко шантажує ЄС та яка роль РФ у цьому конфлікті
Наступний матеріал
Життя за ґратами: чи мають довічно ув'язнені шанс вийти на волю
Loading...