Криза опалювального сезону за місяць до зими: чи здатна Україна обігріти себе вугіллям власного виробництва

Запаси вугілля та електроенергії в Україні 5 канал / Час. Підсумки тижня
Українські шахти – збиткові. Хоча видобувають вони те, чого зараз не вистачає державі. Це – газове вугілля. Його використовують теплові електростанції для виробництва світла

Росія відмовилася постачати в Україну вугілля з 1 листопада. На який термін – невідомо. Це вугілля ми використовували в енергетиці. І це відчутний удар. Тим паче за місяць до зими. То невже ми повернемось у старі часи, коли країну охопили віялові відключення? Бо свого палива нам бракує. Запаси вкрай малі. Вони вчетверо менші, ніж 2020 року.

Утім, не панікувати і не запасaтися свічками просять в "Укренерго". Поки що. Принаймні жодних графіків аварійних відключень вони не складають. Але заспокоїтись у нинішніх реаліях важко. Бо спалювати газ – не вихід. Його ринкові ціни – захмарні. Купувати деінде вугілля можна, але чи доцільно, коли наші шахти працюють на пів сили, на старому обладнанні, ще й шахтарям зарплату затримують.

То чи будемо зі світлом цієї зими і невже збиткові шахти – це наш вирок? Кореспондент "5 каналу" Сергій Барбу розбирався для "Підсумків тижня".

Пів кілометра під землею. Так працюють гірники однієї з шахт на Львівщині. Вугілля бурить спеціальний комбайн. Але роботи вручну гірникам теж вистачає. Про нову техніку поки що лише мріють.

Гірник Андрій Солтис розповідає: "То все коштує на шахту шалені гроші. Тому доводиться щось трохи самим робити. Чи випрошувати в нашого об’єднання, чи навіть у держави загалом".

Старе обладнання постійно ламається, а на нове уряд грошей не дає. Хоча держава в цьому мала би бути зацікавлена.

Андрій Труш, начальник вуглевидобувної дільниці, каже: "Перше – це є безпека, друге – це висока продуктивність. На новішому обладнанні ми були б більш ефективними, більше видобували і, відповідно, більше б давали вугілля державі. Якщо ця лава працює в режимі 400-500 тонн на добу, то на новому обладнанні ми б могли давати і до 2 тисяч тонн".

Шахта на Львівщині
Шахта на Львівщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Робочих рук на шахтах не вистачає. Молодь працювати у вибої йти не хоче.

"Своєчасність виплати зарплати. Люди її заробляють важкою працею. Як має бути за законодавством – 10 числа аванс, 25-го – зарплата. Йшли би з запалом до тої роботи. Затримка у 3-4 місяці зарплати нікого не влаштовує", – каже Андрій Труш.

Саме через брак кадрів ця дільниця працює на одну зміну менше. А це означає, що вугілля державі шахта могла би давати більше.

Українські шахти – збиткові. Хоча видобувають вони те, чого зараз не вистачає державі. Це – газове вугілля. Його використовують теплові електростанції для виробництва світла. Наприклад, тверде паливо зі Львівщини везуть аж за 600 кілометрів на Київщину.

Олександр Сафонов, в.о. технічного директора державного підприємства "ЛЬВІВВУГІЛЛЯ", каже: "Ціна вугілля, за якою в нас купують енергетики – 2150 гривень. Собівартість десь 4 тисячі. Скільки воювали у Верховній Раді, просили 4 мільярди, а дали один мільярд".

У жовтні вітчизняні шахти видобули понад 2 мільйони тонн вугілля. Загалом урядовий план виконали. Але в державних копалень справи йдуть значно гірше, ніж у приватників. Та попри такі цифри, ситуація із запасами вугілля на складах країни критична.

Видобуток вугілля на шахтах
Видобуток вугілля на шахтах5 канал / Час. Підсумки тижня

Фахівець у галузі енергетики Олексій Хабатюк говорить: "Станції модернізувалися під спалювання так званого газового вугілля. Але зараз не вистачає що того, скажімо так, старого антрациту, від якого хотіли відійти, так і газового. Газове вугілля видобувається на території, яку Україна контролює. А от практично всі запаси антрациту залишилися на окупованій частині. Через брак вугілля одна з ТЕС уже навіть зупинялася".

"Ми зараз напружено, але впевнено дивимося вперед, проходження цієї осені і зими", – заявив своєю чергою Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України.

Замість визнати проблему, уряд вирішив схитрувати. Раніше можна було дізнатися, скільки вугілля є на складах кожної теплової станції. Та коли і без того мізерні запаси твердого палива почали танути, детальні цифри чиновники сховали. Насамкінець тижня інформацію про запаси на ТЕС знову почали публікувати. І вони учетверо нижчі, ніж потрібно країні на зиму. З понеділка на теплові станції чекають перевірки.

Членкиня нацкомісії, що регулює ринок комунальних послуг, Ольга Бабій, пояснює: "Ми очевидним бачимо дефіцит вугілля. Але регулятор має у своїх перевірках встановити причини дефіциту. Ми перевіряємо всі ТЕС, незалежно від форми власності. Минулого року ми вперше за історію України провели такі перевірки. І тоді для деяких учасників штрафи становили 1 млн 700 тис грн. До всіх учасників-порушників були застосовані санкції".

Україна почала закуповувати вугілля за кордоном. Везуть навіть зі США та Південної Африки.

"Україна не встигає виконати той план, який був визначений для того, що пройти цей зимовий період", – каже Вікторія Войціцька, секретарка Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу (2014-2019).

Спостерігається дуже негативна тенденція, коли ми вдень споживаємо більше вугілля, аніж той об’єм, який постачається на теплові станції.

Вугілля
Вугілля5 канал

Росія ж постачання вугілля до України повністю припинила. Окупантка і сама перестала продавати нам тверде паливо. І не дозволяє це робити Казахстану. Російська залізниця не пропускає потяги.

Президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко говорить: "Якщо ситуація така, як зараз, продовжиться і в Україні не буде достатніх запасів вугілля і газу, то віялові відключення можливі. Міністерство енергетики каже, що атомна генерація може витягнути все споживання – це не зовсім так. Атомна генерація забезпечує основу. А вже стрибки споживання забезпечують інші типи генерації, які працюють або на вугіллі, або на газу".

2014 рік повертається? Окупація Криму, війна на Донбасі. Через бойові дії Україні забракло на теплових електростанціях вугілля. Світло довелося економити. Перед новорічними святами села та містечка раз-по-раз поринали в темряву.

Поки що вся країна зі світлом. Хоча його вже не вистачає. У вівторок Україні довелося екстрено просити аварійної допомоги у Білорусі та Словаччини. А вже наприкінці тижня країна почала купувати струм у режиму Лукашенка. Що робити далі?

Герман Галущенко, міністр енергетики України, говорить: "Ми плануємо долучити генерацію на природному газі. Розроблений відповідний механізм залучення енергоблоків ТЕС і ТЕЦ, що використовують у якості палива природний газ. Необхідна потужність буде активуватися лише для балансування система і буде визначатись, як окрема допоміжна послуга".

Державі доведеться шукати дешевий газ для виробництва світла. Бо з ринковими цінами на блакитне паливо струм стане золотим.

Електроопори
Електроопори5 канал

Начальник управління по роботі з ринком електроенергії "КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО" Владислав Стеблянко говорить: "Вже не можна говорити про вигідне виробництво. Це збиткове виробництво. Ринок електроенергії зарегульований граничними цінами на продаж струму. А ринок газу ні. Ця ситуація і призвела до того, що будь-який виробник електроенергії, який використовує газ, стає збитковим".

Олексій Хабатюк, фахівець у галузі енергетики, говорить: "Якщо почати палити газ зараз, то найкритичніший час настане в лютому. Лютий це такий час, коли у сховищах мало газу і низький тиск. Коли сильні морози, запаси низькі, ти не піднімеш дуже швидко
газ для того, щоб забезпечити котельні".

Але складним цей опалювальний сезон буде не лише через це. Взимку українська енергосистема має кілька днів працювати у так званому режимі автономної ізоляції. Тобто якщо світла забракне, то допомоги попросити не можна буде ні в кого. Від цієї перевірки залежатиме, чи зможе Україна приєднатися до мереж Європейського Союзу. Відповідно, більше не залежати ні від Росії, ні від її сателіта Білорусі.

Сергій Барбу, Марта Шикула, Богдан Танасійчук, Сергій Клименко, "Підсумки тижня"

Нагадаємо, 2 листопада Білорусь надала аварійну допомогу Україні потужністю 500 МВт. 6 листопада Україна знову почала імпортувати електроенергію з Білорусі.

НАЕК "Енергоатом" планує створити резерв електроенергії на осінньо-зимовий період 2021/2022 років та допускає резервування невеликих обсягів електроенергії з Білорусі. 27 жовтня 2021 року за результатами аукціону на доступ до міждержавних перетинів (імпорт/експорт електроенергії) Енергоатом придбав 885 МВт пропускної спроможності з Білорусі на листопад.

Раніше Міністерство енергетики України заявляло, що не розглядає питання комерційного імпорту електроенергії з Росії та Білорусі для планового проходження опалювального сезону.

Нагадаємо, раніше ексміністр інфраструктури Володимир Омелян повідомив, що віялові відключення електроенергії в Україні можуть розпочатися вже в грудні цього року. 

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Аномальна спека, великі потопи, землетруси: що буде, якщо людство не схаменеться, та до чого тут Зеленський
Наступний матеріал
Підсумки кліматичного саміту: які наслідки глобального потепління та чи має планета шанс
Loading...