Тарифи на опалення не зростуть: що про це кажуть очільники міст та чому заговорили про комунальний шпагат

Комунальні платежі 5 канал / Час. Підсумки тижня
Наприкінці минулого тижня урядовці, "Нафтогаз" і очільники міст сіли за стіл переговорів і вирішили тарифи на тепло не піднімати, проте очільники міст вже кажуть, що компенсацій із бюджету буде замало

Тарифи на комунальні послуги стрибнули за рік аж на 35%, і далі, як то кажуть, буде. Якщо зараз українці витрачають на комуналку 14% своїх доходів, то скільки піде цієї осені, ніхто не знає. За кілька тижнів починається опалювальний сезон і у цьому році за кожну цифру, яку ви бачите в платіжці, – питайте місцеву владу. Бо саме вони визначають тарифи у містах.

Наприкінці тижня урядовці, "Нафтогаз" і очільники міст сіли за стіл переговорів і вирішили тарифи на тепло не піднімати, а центральна влада пообіцяла дати грошей на місця, щоб підтримати тепловиків. Але чи вистачить містам цих компенсацій, щоб втримати тариф і дати людям без затримок тепло – ніхто не знає. Бо грошей з Києва на стовідсоткове покриття витрат не вистачить, а міста і села зайвої гривні не мають. То чи не зарано пораділи українці, що опалення не здорожчає – Сергій Барбу з'ясовував.

Читайте також: "Зима близько": скільки вартує опалення в ЄС та якими будуть цьогорічні платіжки для українців

Заступник селищного голови Сосниці на Чернігівщині Ігор Чернуха говорить: "По 22, по 26 і по 30 гривень подавали вже. Але ніхто не вийшов на тендерну закупівлю. Ніхто нам не запропонував по цій ціні газ. Тобто ми очікуємо ще більше, аніж 35 гривень. Воно не зупиняється. Воно все більше і більше".

Через ціну на газ вся громада Сосниці на вухах. Керівництво метикує, чим обігріти бюджетників взимку. Місцева гімназія рахує збитки. Тариф на тепло для неї виросте утричі.

Директорка гімназії Тамара Чепурна говорить: "У ту суму, яка передбачена бюджетом на опалення нашого закладу, звичайно, вкластися ми не можемо. Ця ноша лягає на громаду. Питання підвищення цін на газ дуже нині хвилює. Хотілося б від влади таки вирішення цих питань на користь жителів нашої держави".

Місцевий Будинок творчості за крок до бунту. Тутешнім викладачам вказали на двері. Разом із дітьми.

Єдиний вихід для громади – оптимізація. Тобто переселяти працівників різних установ до одного приміщення. І опалювати його дровами. Але і тут не все так просто. Їх ще треба закупити. А часу обмаль.

Усього десь зо триста дітей і до сотні дорослих хочуть розмістити у приміщенні технікуму. Його можна обігріти дровами. Освітяни на оглядини на місце свого заслання уже сходили. Вражень – купа.

Діти у селі Сосниці на Чернігівщині
Діти у селі Сосниці на Чернігівщині5 канал / Час. Підсумки тижня
Приміщення, куди хочуть перенести навчання дітей у селі Сосниці
Приміщення, куди хочуть перенести навчання дітей у селі Сосниці5 канал / Час. Підсумки тижня

Ціна на газ для дитячих садочків, шкіл і медзакладів – біда для всіх українських громад. Ще на початку тижня вони ледь не "влетіли" у ринкову вартість, коли мали б заплатити під 30 гривень за кубометр.

Міський голова Чернівців Роман Клічук говорить: "Опалення ми маємо вмикати у жовтні місяці. Тобто мова йде про цей рік. Таких грошей ми не заклали у бюджет. Це збитки орієнтовно від 70 до 80 мільйонів гривень".

У такій напрузі міста і села опинились за кілька тижнів до початку опалювального сезону. Ще на початку тижня більшість не знали, якими будуть тарифи на опалення для населення. Чинні – збиткові. А на нові центральна влада добро не дає. Тож місцеву владу всадили на комунальний шпагат. З одного боку – затратні тарифи і мільярдні збитки. З іншого – докори урядовців.

"Тарифи на тепло та гарячу воду незмінні", – заявив Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України.

Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних програм мережі "Опора", говорить: "Це вже підготовка до великого політичного сезону. Боротьба буде між чинною політичною силою і міськими головами. І ця "гаряча картоплина", вона була спеціально перекинута на органи місцевого самоврядування. Тому що всім було все зрозуміло: два роки тому ще ціни почали зростати".

Але людей з цієї боротьби начебто вивели. Для теплопостачальників, які обігрівають оселі українців, держава запропонувала пільгову ціну на газ.

Андрій Чумак, директор Тернопільтеплокомуненерго, говорить: "Навіть при збереженні низької ціни на газ, тариф треба піднімати на 20-25 %. Тариф на нас діє з грудня 2018 року".

Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг", пояснює: "Тарифи на тепло будуть дуже різні. Тому що в кожному місті – це абсолютно різна складова. Десь вони підвищаться на 10-20%. А десь очікується 70-80%".

Збитковий тариф на тепло і в Луцьку. Але його не підвищували. Громада повірила обіцянкам з Києва. Як й інші міста, у лютому підписала з центральною владою меморандум. На місцях зобов'язалися тарифи не змінювати, в обмін мали отримати компенсації. Уряд виявився не вельми надійним партнером.

Опалення
ОпаленняDepositphotos

Директор "Луцьктепло" Іван Скорупський говорить: "Ми у травні підписали договір, який вже передбачає подорожчання газу порівняно з ціною газу, яка закладена в тариф. Не піднімати тариф – це означає компенсацію різниці в тарифах з боку уряду. Однак ще не виконані умови меморандуму, які були підписані в лютому і 25 мільйонів не надійшло на рахунки підприємства".

А якщо і вийде, то грошей на неї обмаль. Коштів на субсидії вистачить лише на жовтень. Уряд проблему визнав і похапцем узявся шукати додаткові мільярди.

"Думаю, що Верховна Рада внесе зміни до державного бюджету", – прокоментувала ситуацію Марина Лазебна, міністерка соціальної політики.

Та наступного року така ситуація знову може повторитися.

"Уряд анонсує, що в наступному опалювальному сезоні тарифи будуть у півтора-два рази більші, ніж зараз. А грошей на субсидії дають таку саму суму", – пояснює Андрій Павловський, фахівець із питань соціальної політики.

І ось наприкінці тижня сталося… Тарифний колапс, який загрожував зривом опалювального сезону, уряд та Офіс президента теж нарешті помітили. В останній день вересня викликали на килим до Києва голів громад.

Збори голів громад у Києві
Збори голів громад у Києві5 канал / Час. Підсумки тижня

Президент України Володимир Зеленський говорить: "Ми підписуємо меморандум, відповідно до якого до кінця опалювального сезону тарифи на тепло, тарифи на гарячу воду для населення не будуть зростати".

Новий меморандум, умови старі. Місцева влада тарифи не підвищує, натомість отримує від уряду компенсації. Чільники міст одразу дістали калькулятори. Наприклад, Миколаїв вийде в нуль. А Івано-Франківськ залишиться в мінусі.

"Не буде стовідсотково покривати ці втрати", – констатує Олександр Сєнкевич, міський голова Миколаєва.

А Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська, говорить: "Втрати десь 140 мільйонів за опалювальний сезон. А компенсація десь 80-85 мільйонів. Тобто решту треба буде покрити за рахунок місцевих бюджетів. Або не доплачувати за газ".

Якраз питання мільярдних боргів меморандум і не вирішує. А їх 100% побільшає.

Газ за цінами, нижчими за ринкові, продаватиме "Нафтогаз". Як компенсують збитки підприємству, в уряді не говорять. Але головна проблема навіть не в цьому. Чи достатньо в України газу у сховищах на опалювальний сезон? "Так", ствердно відповідає Кабінет Міністрів. Але за даними Асоціації "Енергоефективні міста", ситуація інша. Запасів вистачить максимум до кінця лютого. Якщо ж блакитного палива Україна не докупить, сподіватися доведеться лише на ранню і теплу весну.

Сергій Барбу, Артур Волосов, Ігор Костюк, "Підсумки тижня"

Як повідомляв 5.UA, Шмигаль розповів, скільки українцям доведеться платити за гарячу воду і тепло.

Попередній матеріал
Різдво без індички: чому Велика Британія переживає паливну кризу
Наступний матеріал
Німеччина після Меркель: що буде з "Північним потоком-2" та чи вдасться перезапустити "нормандську четвірку"
Loading...