Німеччина після Меркель: що буде з "Північним потоком-2" та чи вдасться перезапустити "нормандську четвірку"

"Час за Гринвічем" 5 канал
Традиційної для країни політичної двопартійності не буде, переможці виборів намагаються сформувати коаліцію

Німеччина змінюється. Після 16 років епохи канцлерки Меркель до влади приходять нові обличчя. Традиційної для країни політичної двопартійності не буде. Нині переможці виборів намагаються сформувати коаліцію. Але чи дотримуватиметься вона такого злагодженого економічно вмотивованого курсу в країні? І ще одне питання: як це позначиться на відносинах з Україною? Вочевидь, із Росією сваритися не будуть, адже країни тісно пов'язані економічно. Але й стелити килими для Кремля Берлін теж не буде. Переможці добре знають ситуацію в Україні та пам'ятають про агресивну політику Москви. Для Києва це шанс заявити новій політичній еліті Німеччини про себе як про країну можливостей. І тепер заклик до Банкової, то коли будуть обіцяні сприятливі умови? Адже для інвестиції потрібне гарне підґрунтя. А ще Німеччина націлилася на "озеленення" енергетики. Чи варто Україні ще більш активно працювати над таким напрямком посилення своєї енергонезалежності? Адже країна-агресор нікуди не зникне з наших кордонів. Про перспективи  майбутніх українсько-німецьких відносин "Часу за Гринвічем" ексклюзивно розповів відомий німецький журналіст Герхард Гнаук. З ним спілкувалася Марія Писаренко.

Уперше за 16 років у Німеччини буде новий канцлер. Після виборів мають формувати коаліцію. Саме вона і висуває чільника уряду. Німеччина – наш важливий партнер у Європі. Тому що ж зміниться з новим канцлером у відносинах з Україною, ми поговоримо з Герхардом Гнауком. Це німецький журналіст, який нині працює для авторитетної німецької газети Frankfurter Allgemeine Zeitung, часто приїздить до України, добре знає історію відносин двох держав.

Герхарде, вітаю вас!

Вітаю!

Отже, німці обрали. Соціал-демократи на першому місці, вони менш як на 2% обійшли Християнських демократів, партію Ангели Меркель, яка залишає посаду. Чим особливі ці вибори до Бундестагу?

Вибори дійсно незвичайні. 70 років за історію ФРН було дві великі партії, а зараз є три невеликі. Партія Меркель мала найгірший результат у своїй історії. А соціал-демократи Олафа Шольца мали внутрішню кризу, але видерлися з неї буквально в останні тижні.

Прапор Німеччини
Прапор Німеччини5 канал

Переможці цих виборів – соціал-демократи. Попередник Меркель – член цієї партії Герхард Шредер із Росією дружив. Чи не потеплішають відносини Німеччини з Кремлем за можливого канцлера соціал-демократа Олафа Шольца? І наскільки їхня ймовірна коаліція із зеленими та лібералами сприятлива для України? 

Зелені якоюсь мірою найбільш проукраїнська партія в Німеччині і найбільший критик "Північного потоку", не тільки через політику Росії, але і через кліматичні причини. Соціал-демократи теж, навіть якщо це колишня партія Шредера, багато чому навчилися, що стосується Росії, і досить жорстко тут в програмі висловлюються. І в цьому контексті треба згадати, що Шольц підкреслював, що ми Німеччина – вірний союзник НАТО і пишаємося тим, що збільшили витрати на озброєння.

"Північний потік-2"
"Північний потік-2"5 канал

Важливі теми для України в контактах із Німеччиною – це збереження санкцій щодо Росії, і небезпека запуску "Північного потоку-2". Чи змінить тут свою позицію новий німецький уряд?

Колишній канцлер Шредер втягнув Німеччину в будівництво цих газопроводів, а пані Меркель не змогла витягнути. З іншого боку, не забуваймо, що саме завдяки їй були санкції проти Росії, які діють досі, і Росія покинула групу G8. Це шлях, який вона показала, і можна сподіватися з оптимізмом, що майбутній уряд хоча б буде тримати курс. Ось так.

А чи зможе новий канцлер перезапустити "нормандський формат" і врешті змусити Росію виконувати домовленості?

Меркель дійсно, публіцисти оцінили. Її головною міжнародною роллю була участь в Мінському процесі. Те, що вона змусила російського президента і французького, щоб вони там сидіти день і ніч і вели ці переговори. Це дійсно пов'язано з біографією Меркель. Вона добре знає "Середню" і "Східну Європу". Так що ангажованість, прихильність Меркель до цього регіону велика, у Шольца такого не буде.

Меркель
Меркель5 канал

На етапі передвиборчих перегонів кандидат від зелених заявив, що Німеччині варто надати Україні летальну зброю для протистояння російській агресії. Заяву згодом відкликали. Але чи може ця ідея втілитися у політиці нового уряду Німеччини? 

Унікальна заява, така різка. Шольц і соціал-демократи не висловлювалися про це. Шольц трохи в такому ж конфлікті буде, як і його попередній-попередній канцлер Гельмут Шмідт. Тоді стояло питання, Радянський Союз ставить ракети СС-20, і НАТО у відповідь теж хоче поставити, зокрема в східній Німеччині. Конфлікт схожий, але є звичайно різниця, що мовиться про Україну, а не про захист Німеччини в прямому сенсі.

Наскільки ймовірний канцлер Олаф Шольц продовжить політику Меркель? Вони все ж представники різних партій. Чи побачимо ми кардинально інший підхід у відносинах Берліна і Києва? 

Ця передвиборча кампанія була дивна тим, що мало не до кінця майже не було в ній зовнішньої політики. Податки, пенсії, клімат були дуже важливою темою. А зовнішня політика була десь наприкінці. Можна тільки сподіватися, що буде схожість з урядом, який йде, І потрібно не забувати, що Шольц був міністром у пані Меркель. 

Будемо стежити. Дякую вам.

Вітання Києву. До побачення!

Читайте також: Кулеба прокоментував результати виборів у Німеччині.

Марія Писаренко, "Час за Гринвічем"

Попередній матеріал
Тарифи на опалення не зростуть: що про це кажуть очільники міст та чому заговорили про комунальний шпагат
Наступний матеріал
Міфи про вакцинацію: що вигадують українці, аби не робити щеплення від COVID-19
Loading...