Кінець епохи Меркель: стабільність, мігранти та провали на міжнародній арені

5 канал / Час за Гринвічем 5 канал
Поки що невідомо, хто замінить найвпливовішу жінку світу на посаді канцлера

Німеччина та, мабуть, і вся Європа ще багато років згадуватиме її сильні і часом болючі, але такі ефективні рішення. Завершується епоха найсильнішого європейського політика за останні 20 років. Добігає кінця канцлерство Ангели Меркель. Вона чотири рази вигравала вибори й обіймала посаду 16 років поспіль. Таким результатом не може похвалитися жоден з її сучасників. Підтримувала Україну у боротьбі з Російською агресією, хоча подекуди і загравала з Путіним. Але саме їй варто завдячувати за болючі санкції для Кремля за анексію Криму.
Що буде після Меркель у Німеччині, спрогнозувати важко. На майбутніх виборах жодна з політичних сил не має очевидної переваги, а тому точно формуватиметься коаліція. "Залізна фрау" після виснажливих років роботи у політиці хоче трохи відпочити. Принаймні так говорить. Можливо проводитиме час за книжками на своїй скромній дачі під Берліном. Але чи зникне з політичної шахівниці Європи – невідомо. Вже зараз у структурах ЄС розмірковують, а чи не запропонувати Меркель одну з керівних посад у євроспільноті. Та й більшість європейців підтримують саме канцлерку. Рейтинг довіри в неї найвищий серед європейських політиків. До слова, підтримка французького президента Еммануеля Макрона менша вдвічі, а в деяких країнах навіть втричі. Про жінку, яка зробила Європу сильною і об’єднаною – дізнавалась журналістка "5 каналу" Мирослава Танська для програми "Час за Гринвічем".

"Залізна фрау", феміністка й одна з найвпливовіших жінок сьогодення. Все це – про Ангелу Меркель. Але 16 років тому це була молода і тоді ще не впевнена в собі німкеня з польським корінням. У 2005 році лідерка Християнсько-демократичного союзу виборола перемогу на виборах і стала канцлеркою Німеччини.

"У світі стоїть багато викликів і ми намагатимемось разом їх долати", – сказала канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

Ангела Меркель
Ангела Меркель5 канал

З непримітною зовнішністю, без особливої харизми – вона стала першою канцлеркою Німеччини. Меркель – пунктуальна. Завжди приходить на всі заходи без запізнень. Навіть якщо це зустрічі із виборцями в регіонах. Живе у скромній орендованій квартирі, має геть незахмарні статки. А ще може випити кілька келихів пива на фестивалі у Мюнхені. Чи провести урок історії у старших класах, розповідаючи про Берлінську стіну.

Має "залізна фрау" і свій фірмовий жест – складати руки ромбом або будиночком із чотирьох пальців. У пресі його іменують "трикутником влади". Хоча сама Меркель пояснює, раніше просто не знала, куди подіти руки.

Фірмовий жест Меркель
Фірмовий жест Меркель5 канал

"Меркель – це справді абсолютно нове покоління для нас. Коли її обрали, Німеччина не була готова до жінки-канцлера. Але вона довела, що має силу і дух, аби стати дуже впливовою", – розповіла мешканка Німеччини Еліс Шварзер.

Нині ж ера Меркель добігає кінця. "Мама багатьох німців" очолювала країну 16 років. І наздогнала свого наставника Гельмута Коля. 26 вересня в Німеччині відбудуться вибори до Бундестагу. І цього разу "залізна фрау" вирішила не переобиратися і не претендувати на 5-й канцлерський термін.

"Упродовж своєї політичної кар'єри я зробила висновок, що не повинна втручатися у питання наступництва, це ніколи не працює. Вибори – відкритий процес, на посаду голови подаватимуться різні люди, а рішення ухвалить з'їзд партії", – наголосила канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

"Залізна фрау" завжди діяла дуже обережно і виважено. Вона не поспішала критикувати, але водночас завжди однією з перших реагувала на світові події. І висловлювала свою гостру і рішучу позицію, хоча і не раз уникала конкретики. Її підтримка в німецькому суспільстві була далека від стабільності. Раз за разом німці порушували дискусії про втому Меркель від влади і про її наступників. Але тим не менше рейтинг Меркель впродовж 16 років практично завжди тримався на високому, недосяжному для інших політиків, рівні.

Канцлер Німеччини
Канцлер Німеччини5 канал

"Меркель завжди ухвалювала дуже важливі рішення. Вона діяла правильно і спокійно. І завдяки цьому їй вдалося зробити все можливе, аби Німеччина жила якнайкраще", – сказав президент США (2001-2009) Джордж Буш. 

За час своєї каденції Меркель вдалося остаточно об'єднати економіку Західної та Східної Німеччини. І створити одну з найвпливовіших країн Європи. За що її і прозвали "залізною фрау". 

"Я не пам’ятаю когось іншого на посаді канцлера. Для мене ним завжди була Ангела. І це класно, бо вона завжди робила все для нашої країни", – зазначила мешканка Німеччини Джил. 

У 2015 перед Меркель постало нове випробування – міграційна криза. Біженці тисячами намагалися потрапити до Європи. І вона однією з перших серед європейських лідерів відчинила для біженців двері. Але це розділило і Німеччину, і Європу.

Біженці
Біженці5 канал

"Політика – це дуже важка річ. І я розумію бажання всіх біженців мати нормальне життя. Але їх тисячі, тому ми не можемо прийняти всіх", – розповіла канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

Під час пандемії Кканцлерка Німеччини зреагувала блискавично – майже одразу запровадила суворі карантинні обмеження. Ба більше – і сама їх сумлінно дотримувалася. На всі зустрічі вона ходила винятково у масці, а віталася лише ліктями, як радять у ВООЗ.

Пандемія
Пандемія5 канал

Попри деякі недоліки таких обмежень, Меркель вдалося зберегти свій рейтинг. А головне – людські життя. В останні дні свого правління вона чи не найбільше наголошує на важливості вакцинуватися, і перепрошує за помилки своєї політики.

"Ми маємо терміново діяти, щоб уповільнити та відвернути третю хвилю пандемії. Саме з такою метою ми прагнули запровадити карантин. Але ми переглянули нашу позицію. Я щиро шкодую про рішення запровадити локдаун і перепрошую перед всіма громадянами. Ця помилка є тільки моєю помилкою", – сказала канцлерка Німеччини. 

Меркель послідовно підтримувала Україну у боротьбі з російською агресією. І саме Меркель відігравала ключову роль у запровадженні, продовженні і посилені санкцій проти Росії. І без наполегливості "залізної фрау" санкційний режим міг би бути слабшим і не тривав би всі ці роки.

"Україна заслужила всю можливу підтримку для економічного просування і на шляху до миру. І Німеччина продовжить надавати цю підтримку", – наголосила канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

Вона намагалася тиснути на саму Росію та безпосередньо на Володимира Путіна. Під час виснажливих Мінських переговорів у лютому 2015 року канцлерка, разом з тодішнім президентом франції Франсуа Олландом вела перемови з агресором впродовж 17 годин. І, зокрема, завдяки твердій позиції Меркель тоді вдалося зупинити гарячу фазу бойових дій на Донбасі. "А Путін, поки європейські політики розробляли мирний план, дозволив собі пару годин подрімати в сусідній кімнаті", – написав у своїх спогадах Олланд.

Натомість, ще задовго до початку російсько-української війни – на саміті НАТО у Бухаресті у квітні 2008 року – Україні та Грузії відмовили в Плані дій щодо членства в Альянсі. Роль канцлерки Німеччини була однією з ключових. Меркель виступила проти ПДЧ для України, дослухавшись до позиції Путіна. Чимало аналітиків переконані, саме це блокування євроатлантичної інтеграції двох країн роз’вязало руки Росії для агресії в Грузії 2008-го та Україні 2014 року.

Бухарест 2008 рік
Бухарест 2008 рік5 канал

Нині найбільше непорозумінням між Києвом та Берліном – проєкт "Північний потік-2". Це газогін, що проходить дном Балтійського моря в обхід України. І вже найближчим часом транспортуватиме газ із Росії до Німеччини. А звідти – на решту європейського ринку. Меркель переконує, це суто економічний проєкт і в ньому немає політичного підтексту. Хоча США і східна Європа кажуть, цей проєкт загрожує енергетичній безпеці.

"У Німеччині та й загалом Європі ми виступаємо за нові санкції, якщо Росія намагатиметься використати цей газогін як зброю", – зазначила канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

"Північний потік-2"
"Північний потік-2"5 канал

Хто замінить найвпливовішу жінку світу на посаді канцлера, поки що невідомо. Нині не має очевидного переможця на виборах. Рейтинги партій приблизно однакові. Ймовірно, Німеччиною вперше в історії керуватиме уряд без парламентської більшості. Або ж, уряд складатиметься з трьох партій. А такого не було з 50-х років минулого століття. Сама ж Меркель після завершення своїх повноважень планує відпочивати і подорожувати. А головне, залишатися собою.

"Неважливо, хто ти – чоловік чи жінка. Ми всі живемо в нашому світі і ми повинні жити так, щоб зробити кращим наше майбутнє. Але і не забувати про наше сьогодення, бо саме воно нас і створює", – сказала Ангела Меркель.

Читайте також: новим канцлером Німеччини може стати соратник Меркель.

Мирослава Танська, "Час за Гринвічем"

Попередній матеріал
"Вибори" до Держдуми РФ: навіщо Кремлю голоси жителів ОРДЛО
Наступний матеріал
Передбачив роботів та інтернет ще у XX ст. – що відомо про життя фантаста Станіслава Лема
Loading...