Лукашенко штурмує польський кордон: що можуть протиставити диктатору та наскільки "занепокоєні" в Євросоюзі

"Час за Гринвічем" 5 канал
Варшава збільшила кількість армійців на рубежі до 15 тисяч осіб

Новий тип ведення війни випробовує Білорусь. Щоб зламати європейські кордони, виявляється, не треба ані танків, ані авіації, ані ракетних обстрілів. Та навіть власних солдатів не треба. А навіщо? Якщо це можна зробити чужими руками. Увесь тиждень режим Лукашенка тероризує захід мігрантами на білорусько-польському кордоні. Буквально нізвідки біля колючого дроту з’явилися тисячі вихідців із Близького Сходу. Озброєні новими лопатами, кусачками для перерізання дроту та сокирами, щоб валити багатометрові дерева. Цікаво, а де ж це бідні нелегали взяли такий інвентар? Та хто оплатив їм поїздку до кордону?

Відповідь добре знають у Брюсселі. Адже Лукашенко через свої диппредставництва обіцяв мігрантам безперешкодну дорогу до Євросоюзу. А до Білорусі мігрантів доправила державна авіакомпанія "Белавіа". А до кордону організовано відвезли автобусами під наглядом спецпризначенців. Цікаво, що останні створюють як під час другої світової війни загороджувальні загони. Щоб мігранти раптом не передумали та не рушили назад, углиб Білорусі. Нічого не нагадує? Кремлівські технології нікуди не зникли і через шістдесят років. І це наштовхує на думку, що і Москва доклала руки для розхитування старої Європи. Про це говорять і європейські політики. Путін ще не наважився йти силою проти країн НАТО. Але впевнено продовжує свою гібридну війну.  То чого б вкотре не підставити Лукашенка, поплічника по союзній державі, який і так у немилості в ЄС. Про новий наступ диктаторів на європейські кордони – у спеціальному репортажі для "Часу за Гринвічем" нашої варшавської кореспондентки Валерії Кірічєвої.

Наступ на Європу: не військами, а мігрантами. Режим Лукашенка, не без допомоги Кремля, використовує нелегалів, щоб розхитати об’єднану Європу. У Варшаві  вже говорять: це перша за 30  років загроза цілісності кордонів Польщі. 

Біженці розтягнулися на кілька кілометрів уздовж польського кордону. Цього тижня вони спробували кілька разів прорвати перешкоду з колючого дроту. Для цього використали спеціальні кусачки, лопати та десятки повалених багатометрових дерев. Де нелегали взяли спеціальний, та ще й новий інвентар, невідомо. Після кількох невдалих спроб увірватися до Польщі вздовж кордону розклали наметове містечко. Нині нелегалів стримує 15 тисяч польських армійців і поліціянтів.

Мігранти
Мігранти5 канал

Біля межі, за підрахунками польських силовиків – понад 4 тис. мігрантів. А загалом уздовж рубежу лісами Білорусі в надії перетнути кордон з ЄС блукають понад 10 тис. мігрантів. Повернутися вглиб країни їм заважають загороджувальні загони білоруських силовиків.

"Ми знаємо, що це ретельно спланована операція, мета якої – підірвати суверенітет нашої держави. Хто б міг подумати два чи три місяці тому, що ми зіткнемося з такою ситуацією, де людей використовуватимуть як живий щит. Для режиму Лукашенка вони є зброєю в гібридній війні", – наголосив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. 

Матеуш Моравецький
Матеуш Моравецький5 канал

Біженці з Сирії, Іраку та Афганістану на початку вересня почали масово прилітати до Білорусі. Тоді ж у соцмережах почали ширитися відео з аеропорту Мінська, де нелегали спали просто на підлозі терміналів. У Білорусі заявили: жодним чином до такого різкого напливу біженців не причетні. А ще звинуватили Захід у міграційній кризі на території Білорусі.

"Ви ввели проти мене санкції, проти білорусів, ви почали гібридну війну. Це гібридна війна. І ви хочете, щоб я вас захищав від мігрантів, мерзотники? Ви це влаштували – отримайте", – сказав самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко.

У Брюсселі заявили, що знають про брудні махінації Лукашенка. Він через дипломатичні установи заманює громадян з інших країн до Білорусі, обіцяючи подальшу дорогу до ЄС. До країни шукачів притулку доправляє державна компанія "Белавіа". А просто до кордону привозять автобусами під наглядом білоруських силовиків.

Belavia
Belavia5 канал

"Ті, хто перетинає кордон, – це розкидані групи осіб, котрі потрапили до пастки і потім гинуть десь у лісах та болотах. З одного боку їх оточують білоруські прикордонники, а з іншого – польське військо і поліція. І ці люди стають таким собі елементом гри у пін-понг", – розповіла активістка громадської організації.

Навалою мігрантів Лукашенко намагається помститися за санкції проти його режиму. Адже захід не визнав торішні вибори і різко засудив розгін мирних демонстрантів, які були незгодні з фальсифікаціями. А ще у ЄС засудили переслідування опозиції. Нині більшість її лідерів, або за ґратами, або під тиском залишили Білорусь.

"Ми зіткнулися із жорстокою гібридною війною на кордонах ЄС. Білорусь цинічно використовує горе мігрантів як зброю. Це шокує. На останньому засіданні Європейської комісії ми засудили такі атаки й розробили необхідні заходи у відповідь – як того вимагає законодавство ЄС та міжнародні закони. Також обговорюємо фінансування стіни на рубежах із Білоруссю. Це рішення треба ухвалити дуже швидко, бо кордони Польщі та країн Балтики – це кордони Євросоюзу. Один за всіх і всі за одного", – підсумував президент Європейської ради Шарль Мішель.

Ймовірно, Лукашенко діє за підтримки Кремля. Атакувати країни НАТО військами він боїться. А от використати нелегалів, які не є ані громадянами Білорусі, ані Росії – це в стилі Володимира Путіна. Він не раз використовував мирних мешканців як живий щит для втілення своїх агресивних амбіцій. А в Мінську лише підтвердили слід Росії і попередили про небезпеку ядерної атаки.

"Повинна бути повна мобілізація Європи щодо безпеки, зокрема й НАТО. У цьому випадку має бути використано статтю 5 договору про створення Північноатлантичного альянсу. По факту, Польща зазнала гібридного нападу, спровокованого Білоруссю. Це можна оцінювати як акт агресії, особливо, якщо сьогодні це перетвориться на криваву ніч", – зазначив білоруський політолог Павло Усов.

"Якщо ми зробимо хибний крок, до ситуації одразу ж залучиться Росія. А це велика ядерна держава. Я не безумець. Я прекрасно розумію до чого це може призвести", – сказав самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. 

В МЗС Росії вже запропонували Євросоюзу профінансувати утримання біженців на території Білорусі і цим зупинити потоки мігрантів до Польщі й Литви. Водночас, Кремль може використати конфлікт, щоб розмістити російських військових чи прикордонників на території Білорусі. А це означає, що Росія знову назве себе "миротворцем". Як відомо, ці так звані "миротворці" потім нікуди не зникають і залишаються на роки. Як це сталося в Придністров'ї, Абхазії, Південній Осетії та Нагірному Карабаху. Вже від середи польсько-білоруський кордон почали патрулювати російські бомбардувальники.

"У договорі про військово-технічне співробітництво від 2018 року там прописано, в одній із статей, що у разі прямої загрози для безпеки на територію Білорусі вводяться збройні сили РФ, які входять до так званої "регіональної групи військ", – зазначив білоруський політолог Павло Усов

"Росія дедалі більше провадить неоімперську політику. Ми уважно спостерігаємо за її кроками. Цей імперіалізм виявляється по-різному й у різний час, але останній приклад – це атаки Лукашенка. Його керівник сидить у Москві – президент Путін. А сам Лукашенко лише виконує сценарій відновлення "Російської імперії", – наголосив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. 

У Польщі не виключили повного закриття кордону з Білоруссю. Польський прем'єр уже заявив про доцільність торговельних санкції з боку Варшави. Вони забороняють транспортування продукції з Білорусі до Польщі та використовувати країну для транзиту.

"Ця тема припинення грузових перевезень – обмірковується. Ця тема звучала у розмові Світлани Тіхановської з  президентом Польщі Анджєєм Дудою і ця тем звучить в декількох парламентах інших країн не тільки Польщі. Є звичайно декілька факторів які заважають це зробити, але незабаром у тій чи іншій формі це буде зроблено", – розповів радник Світлани Тихановської Франак Вячорка. 

У ЄС обговорюють запровадження нових санкцій проти чиновників режиму Лукашенка. Під обмеження, ймовірно, потрапить 30 фізичних та юридичних осіб. Серед них – міністр закордонних справ Білорусі та державна авіакомпанія "Белавіа". Саме вони організовували масове перевезення нелегалів на кордон. Попри численні загородження мігрантам таки вдалося кілька  разів прорвати огорожу. У прикордонних районах Польщі нині діє надзвичайний стан. Варшава збільшила кількість армійців на рубежі до 15 тисяч. Охорону на межі з Білоруссю посилила і Литва. Готуються до ще більшого напливу нелегалів.

Європейський Союз
Європейський Союз5 канал

Читайте також: близько 50 мігрантів прорвалися до Польщі.

Із Варшави Валерія Кірічєва, Ігор Антонюк, "Час за Гринвічем"

Попередній матеріал
Міграційні ігри на кордоні Польщі та Білорусі: чого домагаються Путін і Лукашенко
Наступний матеріал
Справжня історія РФ: звідки виник міф про "триєдиний народ" та як українські інтелігенти боролися з русофілами
Loading...