Воїслав Бузакович
Воїслав Бузакович 5 канал

Етнічна чистка на Балканах: через 30 років Ірландія вислала до Хорватії воєнного злочинця

Читайте по-русски
Прокуратура Хорватії звинувачує його у знущаннях щонайменше над чотирма людьми

Кара за воєнні злочини знайде кожного. Навіть через 30 років після скоєного. Ірландія вислала до Хорватії підозрюваного в етнічних чистках на Балканах. Серед постраждалих були і українці. Мовиться про події у східній Хорватії на початку 90-тих. Тоді регіон Вуковару окупувала сербська армія. Слідство описує один із епізодів, який стався у селі Петрівці. У ньому більшість жителів етнічні українці. І вони підтримували незалежну Хорватію. Сербські окупанти зайшли у село. Далі були катування, ґвалтування і страти. У ситуації розбирався Сергій Барбу.

Водонапірна вежа у місті Вуковар. Зрешечена кулями і снарядами. Це – символ незламності хорватського народу під час кровопролитних балканських воєн у 90-тих. Часто цю башту порівнюють із вежею Донецького аеропорту. Але зв’язок цих країв з Україною ще тісніший. Довкола Вуковару мешкає чимало етнічних українців.

Більшість тутешніх мешканців у селі Петрівці у східній Хорватії – українці. Хоча дехто з них називає себе "русинами". У 90-тих село було у сербській окупації. І відгомін тієї війни досі чути.

"Воїслава Бузаковича екстрадували до Хорватії для звинувачення у викраденні та жорстокому поводженні з цивільними особами на початку 1990-х років", – повідомило видання The Irish Times. 

Екстрадицію до Хорватії провели по-тихому. Пресі не повідомляли. Воїслав Бузакович багато років жив у Ірландії, навіть отримав громадянство. Але офіційний Дублін вирішив його не захищати. Бо обвинувачення до цього чоловіка дуже серйозні. Воїслав Бузакович етнічний серб, який народився у Петрівцях. Коли сербська армія окупувала цю частину Хорватії, він став колаборантом. Узяв до рук зброю і наставив її на своїх односельців.

"Почали моментально робити репресії проти місцевих мешканців. Ці репресії – це те, що ми бачили на окупованих територіях у 2022-му році, напркилад, біля Києва. Вони збирали людей у підвалах, вони застосовували тортури, вони влаштовували страти, вони ґвалтували жінок", – розповідає керівниця проєкту "Балканський оглядач" Наталя Іщенко.

Сербські сили організували етнічні чистки, зокрема, у Петрівцях. Жертвами воєнних злочинців ставали й українці. Їм мстилися.

"Місцеві українці-русини підтримали саме незалежну Хорватію. Вони створили місцеві загони самооборони, щоби протистояти сербській навалі. І вони почали допомагати Вуковару, який тоді тримав оборону. Зокрема, вони перші почали постачали їжу до лікарні Вуковару", – пояснює керівниця проєкту "Балканський оглядач" Наталя Іщенко.

У своєму рідному селі Воїслав Бузакович поводився особливо жорстоко. Прокуратура Хорватії звинувачує його у знущаннях щонайменше над чотирма людьми. "5 канал" зв’язався з українськими організаціями у Петрівцях. Проте говорити публічно про ті події, навіть через 30 років, вони не готові.

"Регіон біля Вуковару там зараз перемішане населення. Він досить депресивний, там і сербів багато, і хорватів багато. Тобто якщо вони почнуть когось звинувачувати, до кровавої помсти там не дійде. Але можуть виникати проблеми у тому середовищі, де вони живуть. Спеціально ці питання хорватська прокуратура не досліджує", – зазначає керівниця аналітичного центру Балканських досліджень, співзасновниця Балкансько-української мережі співпраці Катерина Шимкевич.

Правоохоронці висунули обвинувальний акт проти Воїслава Бузаковича ще 2007 року. Окружний суд у Вуковарі передав справу до суду. Європейський ордер на арешт Бузаковича видали лише торік. І тільки тепер затримали. Проте крапку в цій справі ставити ще зарано. Далі справа за хорватською Фемідою.

"Міжнародні кримінальні суди притягають до відповідальності керівництво вищої ланки. А рядових мають судити або місцеві національні суди, або суди тих держав, які потерпіли від цих міжнародних злочинів", – наголошує суддя Міжнародного трибуналу для колишньої Югославії (2001-2005) Володимир Василенко.

Підозрюваного у воєнних злочинах Воїслава Бузаковича вдалося затримати завдяки приєднанню Хорватії до Шенгенської зони. Таким чином балканська країна долучилася до загальноєвропейської бази даних розшуку підозрюваних. Зараз Бузакович перебуває в хорватському місті Осієк, там він постане перед судом. Воєнні злочини терміну давності не мають. Але й швидкої кари, додають правники, чекати не варто. Покарання злочинців – процес тривалий і копіткий. Це те, чого чекає Україна після перемоги – аби жоден російський воєнний злочинець не зумів сховатися від суду. 

Сергій Барбу, "5 канал"

Нагадаємо, раніше Кулеба назвав кількість країн, які працюватимуть разом над створенням спеціального трибуналу для росії. 

Читайте також: "Без трибуналу над путіним не буде миру" – президентка Європарламенту приїхала в Україну та зробила низку заяв.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою:

міжнародний трибунал для росії: на якому етапі процес – Геращенко.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
13 місяців у бою: як морські піхотинці взяли під контроль Верхні Дачі на підступах до Вугледару
Наступний матеріал
Дніпропетровщина страждає від повені: понад 60 будинків та понад сотня домоволодінь опинилися у воді
Loading...
В ООН заявили, що не знайшли ознак скоєння росією геноциду в Україні

В ООН заявили, що не знайшли ознак скоєння росією геноциду в Україні

Історик Тімоті Снайдер на Радбезі ООН пояснив, навіщо росія поширює наративи про "русофобію"

Історик Тімоті Снайдер на Радбезі ООН пояснив, навіщо росія поширює наративи про "русофобію"

Бельгія визнала Голодомор геноцидом українського народу

Бельгія визнала Голодомор геноцидом українського народу

Геноцид українців: найбільші теракти рашистів на цивільних від 24 лютого 2022 року

Геноцид українців: найбільші теракти рашистів на цивільних від 24 лютого 2022 року

Європарламент визнав Голодомор геноцидом українського народу

Європарламент визнав Голодомор геноцидом українського народу

ООН задокументувала масові страти українців під час російського вторгнення на півночі країни

ООН задокументувала масові страти українців під час російського вторгнення на півночі країни