У Білорусі не працюють чи не всі підприємства, а під їхніми стінами – демонстранти, які підтримують страйкарів. Напередодні ж білоруський робітник показав російському пропагандисту Соловйову непристойний жест. Тим часом Німеччина закликає Білорусь утриматися від насилля проти мирних демонстрантів. Про це канцлерка Ангела Меркель сказала в телефонній розмові з Путіним. Наголосила: Берлін стежить за ситуацією. Про десятий день протестів у Білорусі – розкаже кореспондентка "5 каналу" Вероніка Орєхова.
Шахтарі, металурги, автомобілісти, журналісти. По-різному страйкують більшість великих підприємств Білорусі. Подекуди роботу призупинили лише окремі цехи, на інших працівники масово залишають робочі місця. Підтримати тисячі співробітників заводів на вулиці виходять волонтери і просто небайдужі білоруси.
Близько сотні людей зібралися з плакатами під стінами театру імені Янки Купали у Мінську. Директора закладу раніше звільнили за участь в акціях протесту і критику влади. На переговори з мітингувальниками прибув міністр культури Білорусі. Коли чиновник із запізненням вийшов до людей, його зустріли криками: "Ганьба!"
Страйкують і журналісти державних ЗМІ. Зокрема, до загальнонаціональної акції долучилися 25 співробітників "Білоруського радіо". Вони, як і решта, відстоюють право на справедливий вибір.
Білорусь пережила дев'яту ніч протестів. Тисячі людей ще надвечір напередодні прийшли до слідчого ізолятора у провулку Окрестіна в Мінську. Там досі можуть перебувати десятки затриманих під час мирних протестів. Під стінами ізолятора активісти і волонтери розклали табір, скандували "Свободу" та "Випускай". Утім, головну вимогу демонстрантів – звільнити всіх заґратованих, влада так і не виконала. Вдалося домовитися лише про передачу харчів і води.
Понад 70 протестувальників досі вважають зниклими безвісти, повідомляють правозахисники. Про їхню долю родичам лишається хіба що здогадуватися. Людей немає у списках заарештованих. У СІЗО відзначає свій 42-й день народження блогер та ймовірний кандидат у президенти Сергій Тихановський. Підтримати його під стіни ізолятора, де чоловік перебуває за ґратами, прийшли сотні людей.
Організувати нові чесні президентські вибори закликала білоруську владу Канада. Оттава не визнає офіційних результатів волевиявлення 9 серпня. Розпочати діалог з опозицією та звільнити всіх ув'язнених закликала офіційний Мінськ і канцлерка Німеччини Ангела Меркель – у телефонній розмові з президентом Росії. Наголосила: Берлін засуджує будь-які прояви насильства проти людей, які мирно відстоюють свої права.
"Уряд і канцлерка Німеччини, зокрема, наголошують, що білоруська влада, по-перше, повинна утриматися від насилля проти мирних демонстрантів, по-друге – негайно звільнити політичних в'язнів, і по-третє – розпочати національних діалог з опозицією та громадськістю, щоб подолати кризу", – заявляє Штеффен Зайберт, речник німецького уряду.
Тим часом білоруський лідер Олександр Лукашенко твердить: пропонував опозиції перерахувати голоси, але там наполягли на перевиборах. Водночас медалями за "зразкове виконання службових обов'язків" нагородив понад три сотні силовиків, які силою розганяли мітинги.
"Мені вже запропонували порахувати голоси з камерою. Я кажу: навіщо? Давайте порахуємо. Нехай скажуть: де, на яких ділянках. Увечері їм запропонували перерахувати. Мені кажуть, передають люди: "А вже не актуально рахувати. Це вже не актуально!" – "А що треба?" – "Нові вибори", – розповідає Лукашенко.
У штабі його опонентки Світлани Тихановської, яка нині перебуває в Литві, цю інформацію спростували. Сама кандидатка у президенти вкотре закликала громадян не припиняти протестів.
"Мій чоловік просить, щоб я передала вам його слова. Він та інші політв'язні сидять. Але він просить, щоб ви не сиділи, а зробили все, щоб жити в країні для життя", – каже Тихановська.
В опозиційному штабі оприлюднили склад координаційної ради для мирної передачі влади в країні. У списку 35 осіб, зокрема нобелівська лавреатка Світлана Алексієвич, видатні лікарі, викладачі, юристи та активісти. Напередодні Світлана Тихановська заявила, що готова стати національним лідером для білорусів.
Вероніка Орєхова, "5 канал"