Прапор Польщі
Прапор Польщі Shutterstock

"Боляче дивитися на такі інциденти": як українки, які займаються опікунством у Польщі, створили профспілку – сюжет

Читайте по-русски
Поки що профспілка опікунок налічує 13 жінок

Власну профспілку створили українки, які займаються опікунством у Польщі. Кажуть: об'єдналися, щоби захистити свої права. Нині найбільша проблема – це відсутність належного контракту та соціального страхування на випадок хвороби. Члени профспілки хочуть добитися від уряду Польщі визнання їхньої праці важливою частиною польської системи охорони здоров’я. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".

Уперше в Польщі українські доглядальниці створили профспілку захисту своїх прав. Цей проєкт з’явився завдяки студентці Марті Романків, яка виграла грант на дослідження українських мігранток. У маленькому будиночку майже щонеділі збираються українські опікунки. Найбільша проблема для них – це відсутність належного контракту та соціального страхування на випадок хвороби. Ще 5 місяців тому про заснування профспілки годі було й говорити. Питанням легальності праці доглядальниць зацікавилася Марта Романків. Вона створила проєкт "Можеш на мене розраховувати". Мета – об’єднати українських мігрантів, які опікуються літніми людьми.

"В мене тільки з'явилася ідея згрупувати жінок, які працюють в сфері опіки в Варшаві. Так як я знала, що ця професія дуже складна, тому що жінки зазвичай просто закриті вдома – не мають можливості вийти, я також знала про те, що немає ніякої організації, яка б взагалі допомагала таким жінкам, концентрувалась на їхніх потребах", – сказала засновниця проєкту Марта Романків.

Поки що профспілка опікунок налічує 13 жінок, які вже мають прикрий досвід роботи без належного контракту – лише на "чесному слові". Пані Наталія 3 роки тому запевняла, що краще піде збирати полуниці, аніж буде опікункою. Та зараз вона працює саме нею і хоче добитися легального працевлаштування на рівні з іншими професіями у Польщі.

"В першу чергу, щоб до мене, ну знали, що я тут офіційно влаштована і до мене ставилися так, як до офіційно влаштованої, щоб я мала свої права. А не шо "а пані тута є ніхто", – розповідає опікунка Тетяна.

Найбільш поширена проблема, з якою зіштовхуються українські опікунки у Польщі, – відсутність юридично оформленого договору. Це не дає змоги отримати жодної медичної страховки або претендувати у майбутньому на пенсію. А ще через відсутність офіційного договору немає фіксованих годин праці та ставки.

"Умови цілком різні. Говорить працедавець одне, але насправді, коли приходять до праці, то виявляються зовсім інші умови проживання. Не дають коштів, щоб людина могла харчуватися", – каже опікунка Оксана.

Члени профспілки хочуть добитися від уряду Польщі визнання їхньої праці важливою частиною польської системи охорони здоров’я. А ще отримати доступ до юридичної та психологічної допомоги, а також захисту від різних форм залякування з боку роботодавців.

"Мені боляче дивитися. Я знаю, як важко ставати на ноги. І боляче дивитися на такі інциденти, які проходять між працедавцем і працівницею. І багато таких, які просили вже з погляду того, що були інциденти і виставляли з дому без жодного слова і вони просили допомоги. І я подумала: було б добре, якби була така українська організація, яка поможе", – підсумувала голова профспілки опікунок Руслана Побережник.

Члени профспілки опікунок закликають усіх долучатися до них незалежно від того, з якої країни приїхала людина працювати опікункою, адже організація хоче допомогти кожному влаштуватися і працювати легально.

З Варшави Валерія Кірічєва, Ігор Антонюк, "5 канал"

Читайте також: Їхали заробити на навчання: історія двох дівчат, які заснували українську книгарню в Польщі

Попередній матеріал
12 областей та 1806 км: "Укрзалізниця" запускає поїзд із найдовшим маршрутом
Наступний матеріал
Не влада, а зрада: чи шукатимуть "крота" в Офісі президента – Лерос у ток-шоу "Дійові особи"
Loading...
Справжня історія РФ: звідки виник міф про "триєдиний народ" та як українські інтелігенти боролися з русофілами

Справжня історія РФ: звідки виник міф про "триєдиний народ" та як українські інтелігенти боролися з русофілами

На українців чекає нове подорожчання: що виросте в ціні і чому

На українців чекає нове подорожчання: що виросте в ціні і чому

Українські альпіністи першими у світі підкорили надскладну вершину в Гімалаях – фото

Українські альпіністи першими у світі підкорили надскладну вершину в Гімалаях – фото

У колонії окупованої Макіївки зарізали полоненого українця – Денісова

У колонії окупованої Макіївки зарізали полоненого українця – Денісова

Зимова мода українців 100 років тому: унікальність, здатна підкорити серця дизайнерів

Зимова мода українців 100 років тому: унікальність, здатна підкорити серця дизайнерів

ЄС виключив Україну із "зеленого списку": як це вплине на подорожі – сюжет

ЄС виключив Україну із "зеленого списку": як це вплине на подорожі – сюжет