Центр дитячої кардіохірургії
Центр дитячої кардіохірургії 5 канал

"Золоті скальпелі": як у Києві проводять надскладні операції на маленькому серці

Низька кваліфікація лікарів та застаріле обладнання не дозволяють в Україні вчасно діагностувати у малюків вади серця. Натепер внутрішньоутробно це вдається зробити лише у 15% від необхідного. А такі вади усувати потрібно буквально у перші години життя, інакше дитина просто не виживе

Допоки породілля оговтується від кесаревого розтину, її дочка на реанімобілі вирушила у першу подорож – до Центру дитячої кардіології та кардіохірургії. Тут під час обстеження лікар підтверджує ваду серця малечі, яку діагностували на Черкащині на дев’ятому місяці вагітності.

Проблема полягає в тому, що кров, яка пішла до легень, коли вона повертається до серця, впадає не в свою камеру, не в ліве передсердя. За такої вади серця операцію треба робити в перші дні життя. У випадку цієї дівчинки – в перші години.

"Серце під час операції повністю зупинене, легені не дихають. За дитинку дихає спеціальний апарат штучного кровообігу. Хірург має відвести ось судинки у своє передсердя", – розповів лікар-кардіоревматолог Олександр Тетерін.

Операція на серці розміром із грецький горіх триватиме щонайменше чверть доби. Схвильований тато первістки дружині надсилає перші фото донечки. Через непрості випробування подружжя вирішує назвати дівчинку Євою.

"Дарує життя. Життя – Єва, тому якось так. Лікарі дали надію, що після операції дитина може жити повноцінним життям, зможе займатися спортом", – каже батько Єви Дмитро Потапенко.

Дмитрові навіть страшно уявити, що би могло статися, якби його дружина не зробила позапланове УЗД, адже лікарі не наполягали на обстеженні.

Центр дитячої кардіохірургії
Центр дитячої кардіохірургії5 канал

В Україні внутрішньоутробно виявляють лише 15% вад серця.

"85% вад серця не діагностуються до народження. Це все входить у ту комплексну проблему – навчання спеціалістів. Знову ж таки, доступна апаратура ультразвукова, яка є в наших поліклініках, у державних поліклініках. Зазвичай, їхній рівень у більшості випадків – низький", – розповідає про недоліки галузі керівник відділення фетальної кардіології Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ Андрій Куркевич.

За 13 років існування відділення фетальної кардіології внутрішньоутробно діагностували понад 3 тисячі складних вад серця. Сюди скеровують майбутніх породіль із різних куточків країни. Набутим досвідом фахівці діляться на тематичному семінарі, який уперше відбувається в Україні.

Українські лікарі кажуть: тепер пуповинну кров збирають при пологах і використовують під час відкритої операції на серці малечі. Ризик зараження – нульовий, і донора шукати не треба.

Про можливості кардіоцентру Ілона Шикита чула з новин. Не очікувала, що їй самій доведеться сюди звертатися.

"На п'ятий день життя нам зробили операцію. У Василькові радили переривати вагітність. Сказали, що вада несумісна з життям", – розповідає жінка.

Утім, лікар у такому випадку мав направити її до спеціалістів з більшим досвідом. Ілона Шикита таку ініціативу виявила сама і цим зберегла життя синові. Про операцію нині нагадує хіба що малесенький рубець на грудях.

Про те, як лікарі центру складними операціями рятують життя малят – дивіться детальніше у відео: 

Людмила Павленко та Олександр Фенько, "5 канал"

Попередній матеріал
Кримінальна історія у Миколаєві: хто наказав викрасти з власного дому 18-річну дівчину
Наступний матеріал
"Доступні ліки": у МОЗ розповіли, як держава забезпечуватиме українців безкоштовними медпрепаратами
Loading...