Заради єпископа з України Папа Римський порушив протокол, а Кеннеді сперечався з Хрущовим – життя Йосипа Сліпого

Йосип Сліпий ГалІнфо
Про нього, напевне, набагато менше згадок, ніж він заслуговує. Нацистська диктатура боялася, аби Йосип Сліпий не проповідував патріотизм серед полонених українців. Радянська ж ув'язнила його майже 20 років за “ворожу діяльність проти УРСР, співпрацю з німецько-фашистськими окупантами”. Хоча єдине, чого він прагнув – це вільна і незалежна Українська Церква
 • Дід майбутнього єпископа мав сільське прізвисько "Сліпий". Воно згодом стало частиною імені священника УГКЦ. Хоча отець Йосип при народженні отримав прізвище Коберницький-Дичковський.

За легендою, псевдонім "Сліпий" походив від одного з предків священнослужителя, якого 1709 року московити осліпили за те, що він воював під Полтавою проти царя Петра І на стороні гетьмана Івана Мазепи та шведського короля Карла XII.

 • Вступив до Львівської духовної семінарії у 1911 році, де вперше в житті зустрівся зі славнозвісним митрополитом Андреєм Шептицьким. Митрополит запам'ятав Йосипа як учня, який відповів на складне богословське питання про сопричастя святих. І був вражений, що такий молодий хлопець знає відповідь.

Є переказ, як тоді ще студент Йосип Сліпий спитав у Шептицького: "Чи бажання розпочати університетські студії може бути перешкодою до священства?" Глава УГКЦ відповів: "Можна дуже добре користуватися наукою і навчанням у час служби Богові – і це зовсім не є в контрасті з тайною священства".

Пізніше, у 1917-му, саме Андрей Шептицький висвятив Йосипа Сліпого, відправив на навчання до Австрії та обрав ректором Богословської академії.

Йосип Сліпий
Йосип Сліпийвідкриті джерела

 • Дослідники біографії кардинала відзначають, що Сліпий був різкою і категоричною людиною. За свідченням сучасників Сліпого, тих, хто, на його думку, не проявляв достатньо кмітливості, владика називав "гусячою головою", а внучата племінниця Дарія зазначала, що навіть у листах до її матері священник наказував, аби вона уважніше читала те, що він пише із заслання.

"В обставинах, які йому довелось пережити, в обставинах нищення свідомої церкви, коли треба було залишатися твердим як криця, риси Сліпого виявились рятівними", – каже релігієзнавець Олег Турій.

Йосип Сліпий
Йосип Сліпийвідкриті джерела

 • Отець УГКЦ, доктор богослов'я Йосип Кладочний у 1939 році нелегально відбув у Рим з окупованого більшовиками Львова, щоб передати листа від Андрея Шептицького й отримати дозвіл Папи Римського про висвячення його наступника, ректора Богословської академії Йосипа Сліпого, у єпископи. Хіротонія Сліпого відбулась таємно у каплиці митрополита Андрея Шептицького у Львові того ж року, і Рим це рішення підтвердив.
 • 30 червня 1941 року Й. Сліпий підтримав Акт відновлення Української держави. Тим часом німецькі окупанти вважали небезпечними греко-католицьких священиків, тому що отці Шептицького поширювали українську національну ідею.

"Документ, датований 1942 роком, розпорядження, надіслане з Берліна у Рейхскомісаріат у Рівне, а копія у Львів, де зазначається, що душпастирство у таборах для військовополонених має розділити полонених на тих, хто зі сходу України, тобто православних, і греко-католиків графа Шептицького, тому що священики Шептицького є носіями української національної ідеї і можуть її поширювати серед східняків. В інструкції наголошується, щоб не допускати людей Шептицького до спілкування з українцями-військовополоненими зі сходу України", – розповідає історик Наталія Матлашенко.

 • По смерті митрополита Андрея Шептицького 1 листопада 1944 року Йосип Сліпий перебрав провід над Галицькою митрополією. Разом з іншими українськими католицькими владиками 11 квітня 1945 року його ув'язнила радянська влада.

Рік по тому під тиском подібних репресій було здійснено "самоліквідацію" Української греко-католицької церкви.

 • З приходом до Львова влади СРСР у 1944-му Йосипу Сліпому пропонували очолити Київську митрополію у православній церкві. Він не зробив цього. Арештували главу церкви 11 квітня 1945-го. Вперше. Засудивши до 8 років каторжних робіт.

Йосип Сліпий
Йосип Сліпийвідкриті джерела

Далі було ще три вироки, які каральна машина НКВД озвучувала один за одним щойно попередній термін ув'язнення добігав до кінця. Сліпий був політв'язнем номер один у Радянському Союзі, була установка не випускати його за жодних обставин.

 • Як пригадував сам патріарх, найбільше йому докучали довгі і часті етапи, у яких довелось переїжджати сотнями кілометрів тайги. Поїзд на тижні, а деколи і місяці залишали на бічних перонах без обігріву, нормальної їжі та будь-яких ліків.

Навіть у вбиральні за спиною стояв конвоїр.

 • Внучата племінниця Ольга Двуліт у 16-річному віці разом зі своєю матір'ю відвідували владику, коли той був на засланні і Потьмі, Мордовія.

"У нас був медівник, загорнутий у папір, я ті клаптики паперу відривала і вони писали хімічним олівцем. Що мама запитувала, блаженніший відповідав. Я ті записки дрібнила на маленькі шматочки, клала в рот, пережовувала і бігала в туалет випльовувала. Тобто, то фактично була не розмова а переписка, яка тривала три години", – розповідає Ольга Двуліт.

 • На засланні владиці вдавалось проводити служби Божі та висвячувати священиків, і навіть одного єпископа – Василя Величковського, який згодом очолив греко-католицьку церкву. Сліпий знав літургію на пам'ять.
 • Загалом Йосип Сліпий провів у тюрмах і таборах Сибіру, Мордовії, зокрема в Потьмі (табори: Дубравлаг) на засланні, 18 років. Під час ув'язнення тривалий час хворів, неодноразово перебував на межі між життям та смертю.
 • Він вийшов на волю у 70-річному віці. 1963 року Йосип Сліпий прибув у Рим. За його звільнення клопотали перед керівником СРСР Микитою Хрущовим американський президент Джон Кеннеді і Папа Римський Іван ХХІІІ.

Його першим запитанням по отриманні документа про свободу було: "А чи стала вільною Церква?"

Після звільнення Сліпий ще понад 20 років очолював греко-католицьку церкву із Риму, оскільки в Україну повертатись йому було заборонено. Рідної землі він так і не побачив до самої смерті.

 • 23 грудня 1963 року Ватикан визнав, що галицький митрополит має статус Верховного архієпископа Львівського, предстоятеля УГКЦ.
 • 25 січня 1965 папа Павло VI дав йому титул кардинала римо-католицької церкви.
 • Цікавий факт: під час аудієнції Йосипа Сліпого у Папи Івана-Павла II останній, висловлюючи повагу, підвівся та сам підійшов привітати українського єпископа, що й ішло врозріз із протоколом.

Йосип Сліпий
Йосип Сліпийвідкриті джерела

 • У Римі за сприяння Йосипа Сліпого було побудовано Собор святої Софії (посвячений у 1969). Він також придбав і відновив парафіяльний храм Жировицької Матері Божої для українців-католиків, при якому заснував музей, госпіціум (посвячений 1971 р.). Крім того, отець організував Український католицький університет св. Климента (з 1963 р.) та науково-видавничу працю при ньому.
 • За наукові досягнення Йосип Сліпий був почесним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка з 1964 року, членом Тіберійської Академії в Римі – з 1965 року, почесним доктором Українського вільного університету (Німеччина) – з 1969 року та трьох американських і одного канадського університетів.

Читайте також: Таємниця Петлюри і салют під носом у більшовиків: маловідомі факти про перше свято Соборності

Попередній матеріал
"Схопили відому людину і не знають, що робити": спортсмена Олега Шевандіна 6-й рік тримають у полоні бойовики "ДНР"
Наступний матеріал
Від часів Мономаха до ХХІ ст.: як капелани разом із військом стоять на захисті України
Loading...