Вони боролися за свободу, тепер борються за свої перші кроки і міцні обійми. Військовослужбовці, які буди поранені під час бойових дій – поступово повертаються до звичного життя. Заново вчаться ходити – разом із фізіотерапевтами. На тренуваннях побувала кореспондентка "5-го" Карина Шевченко – і довідалася, який шлях подолали захисники.
Вчать ходити по-новому, тренують та відновлюють функції рук. У реабілітаційному центрі на Київщині допомагають військовим із пораненнями повернутись до звичного життя.
Ростиславу – 26. Він – найскладніший пацієнт у реабілітаційному центрі. Ще від 2016 року боронив Україну морпіхом у Маріуполі. 2022-го пройшов пекло оборони міста. Там був поранений та потрапив до полону.
"На ранок почався штурм і ми побігли витягати пацанів трьохсотих і постійно нас обстрілювали. Як ми бігли, нас обстрілювали. Ми зупинились, щоб потім понять, де ми находимось, треба бігти. Приход і я впав", – згадує Ростислав.
Ворожий уламок пошкодив спинний мозок – нижню частину тіла паралізувало. Вже після обміну, через сім місяців після тяжкого поранення Ростислав став на ноги. Нині у центрі готовий до тривалої реабілітації, аби ходити самостійно.
"Реабілітація сама залежить від людини. Лікарі можуть дати відсотки. Але, якщо ти не хочеш стать, за тебе ніхто не встане", – каже військовослужбовець ЗСУ.
У свої 60 у день великої війни Сергій пішов добровольцем у військо. Був водієм у бригаді парамедиків. Спочатку на Київщині, далі на Харківському напрямку.
"У мене якесь таке відчуття, що прийшов час поставити крапку. Крапку у відносинах з росією. І взагалі з війною, з нашими територіями. Повернути наших людей наші території", – зауважив Сергій.
30 квітня 2023-го Сергій потрапив під мінометний обстріл. Був поранений. Тепер відновлює роботу руки.
"Відчуваю, що в мене рука, як в бетоні залита, от таке відчуття дійсно. Взагалі ти нічого не відчуваєш, вона така напружена натягнута", – розповідає чоловік.
За три тижні реабілітації у центрі Сергієві вдається стискати руку та вже навіть їздити за кермом.
Реабілітуватись до центру приїхав ще один Сергій. Він із Чернігівщини. Чоловік воював на Бахмутському напрямку там і зазнав складного поранення.
"Куля догнала, кулі у правій нозі – гомілкостоп, а в лівій нозі – стегно. Я сюди на колясці приїхав, я не міг по сходах ходить. Не міг без палиць ходить. А зараз упевнено стою, можу метрів 20 пройти без нічого", – радіє військовослужбовець.
У реабілітаційному центрі лікуються пацієнти з уламковими та нейротравмами. Фізіотерапевти створюють індивідуальні програми. І двічі на тиждень проводять заняття. Далі поранені самостійно відпрацьовують вправи вдома.
"Вся програма фізіотерапії будується приблизно за однаковим алгоритмом. Коли ми бачимо пацієнта перший раз, ми запитуємось запит, чого він хоче досягнути. Ми завжди визначаємо, якою є сила різних груп м'язів пацієнтів, якою є їхня швидкість ходьби, яким є їх ризик падіння. Терапія будується у такий спосіб, щоб збільшувати силу м'язів, які є слабші і які мають ключову участь у ходьбі", – зазначає фізіотерапевт Марта Газанцева.
Реабілітація для військових – безплатна. Центр надає житло, транспортує на заняття та годує до того часу, доки пацієнт не відновиться.
Карина Шевченко, Олексій Іванченков, "5 канал"
Читайте також: "Це просто бюрократичне пекло": основні проблеми, з якими стикаються поранені військові та як їх вирішити – Масі Найєм
Дивіться також відео: Ставлять бійців на ноги: Про роботу Центру реабілітації зі спінальними травмами на Рівненщині
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.