Замість шкільного журналу – гвинтівки: чи готові українські школи до війни і як підготувати дітей – сюжет

Школа 5 канал / Час. Підсумки тижня
У столичних школах батькам роздали інструкції, що робити в разі загострення військових дій в Україні

Запаси палива, система оповіщення і план евакуації людей. У Києві цього тижня чітко розписали, як діяти у мегаполісі, якщо розпочнеться широкомасштабний наступ. У столичних школах батькам роздали інструкції, що робити в разі загострення військових дій в Україні. І це попри те, що немає нині прямої загрози, але для безпеки дітей важливо мати чіткий план дійй.

Так само міркують і всі українці, бо кожен хвилюється за свою родину. І власники бізнесу, які теж мають пояснити своїм працівникам, як діяти в разі надзвичайної ситуації. І ми не впевнені, що всі компанії в Україні розуміють, як поводитися, і багатьом бракує чітких інструкцій. Озвучити їх, мабуть, має влада, але поки що таких планів офіційно не було. Причину не знаємо: або щоб не нагнітати, або, можливо, універсального рецепту, як врятуватися, немає.

Але повертаємося до шкіл та їхньої підготовки. Лідія Середюк їх проінспектувала. То чи в безпеці діти – дивимося у матеріалі "Підсумків тижня".

Укриття у школах на Луганщині

Дарина, учениця новотошківського ліцею №10, згадує: "Ми училися, а тут у вікно прямо снаряд залетів". 

Тоді, 2015 року, школу в Новотошківському "Градами" обстріляли окупанти. Під час уроку в класах задрижали вікна. У будівлі знесло дах.

Директорка новотошківського ліцею №10 Олена Згурська говорить: "Старші діти за руки – і сюди. Ми тут перебували, дока "Гради" шурували наше селище".

Життя учнів та вчителів врятував підвал, де вони сховалися, коли загриміло. За сім років після обстрілу укриття виглядає геть інакше.

"Коли діти дивляться на ці стіни, а вони сірі, десь там павутиння, (то воно неприємно, – ред). Для того, щоб і краще на душі було, і трошки веселіше, підтримати дітей, ми вже зробили їх різнокольоровими", – каже Наталія Доценко, заступниця директора новотошківського ліцею №10.

Оновлене укриття в Новотошківській школі
Оновлене укриття в Новотошківській школі5 канал / Час. Підсумки тижня

Якщо знадобиться, тут є запаси води, ковдри, медикаменти, вогнегасник та стільці. Вивчити кожен крок напам’ять, щоби зберегти життя, підштовхнули атаки російських найманців. У Новотошківське від них не раз прилітали міни, які розривалися поруч із житловими будинками.

Укриття у школах на Київщині

Ця школа на Київщині – далеко від лінії фронту на сході і пострілів тут не чутно. Приїжджаємо без попередження, щоби дізнатися, настільки тут готові до надзвичайної ситуації.

Спускаємось у підвал, його облаштували під укриття з кількома виходами. Паралельно ще й проводять уроки фізкультури. Витяжка працює, якщо є електрика. Окрім залів для занять спортом, бачимо санвузли та підготовлені стільці.

Юрій Йовбак, директор Щасливського НВК, каже: "Ми спокійно всіх 1500 діток можемо розмістити і ще тисячу з села".

Підлога помічена синіми та жовтими стрілками. Це шляхи евакуації. Вже звикли і не панікують під час евакуації, розповідають учні. Останнього разу гуртом вийшли зі школи за лічені хвилини. Зазвичай так тренуються на початку та наприкінці року.

Через систему оповіщення план дій повідомляє господар школи.

Укриття у школі на Київщині
Укриття у школі на Київщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Укриття у школах у Львові

А директори львівських шкіл поїхали на вишкіл, щоб навчитися користуватися зброєю. Замість шкільного журналу узяла до рук гвинтівку і Світлана. Каже, справа не жіноча, тож було складно, але в ціль таки влучила.

Директори львівських шкіл поїхали на вишкіл
Директори львівських шкіл поїхали на вишкіл5 канал / Час. Підсумки тижня

Їй нелегко сидіти за директорським шкільним столом навіть у мирному Львові. Заклад, яким керує Світлана, мінували. Повідомлення виявилося хибним, але деякі школярі перелякалися тоді не на жарт.

Світлана Матис, директорка ліцею №52 імені м. Лобачевського, говорить: "Було двоє дітей, для яких це було дуже страшно. Це була дівчинка в 5 класі і хлопчик у 8 класі. Ми стараємося таких дітей взяти за руку в цей момент, щоб вони відчували нашу підтримку. Для них це є найголовніше і тоді дитина заспокоюється".

У кого до чого душа лежить: спорт, мистецтво чи спілкування. Так психологи радять відпускати емоції, якщо дитина відчуває страх і тривогу. Інакше, згодом може з’явитися посттравматичний синдром. А якщо ж говорити з ними про війну, то лише виважено та спокійно. Бо малеча відчуває емоційний стан дорослих.

Школярка
Школярка5 канал / Час. Підсумки тижня

Дитяча психологиня Юлія Святенко говорить: "Не викликаючи тривожність у дітей, а також, якщо будуть певні тренування, то діти потім будуть до цього спокійно ставитись, тому що вони будуть розуміти свій алгоритм дій у певній критичній ситуації".

Адже саме розуміння того, що робити, може зберегти нерви, а головне – життя.

Степан навчається у приватній школі, і там педагоги уже підготувалися. Розказали, куди ховатися в разі небезпеки. Щоправда, самого сховку не показали.

У кожного закладу своя політика, але освітянам вкрай треба виробити спільний план дій. І не лише для надзвичайних ситуацій. А й на випадок широкомасштабного російського вторгнення. На такій "методичці" наполягає освітній омбудсмен. Уже попросив дати добро на її розробку і в урядовців, і у профільних чиновників.

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов каже: "Відгукнулися відразу МВС. Вони вже минулої п'ятниці дали проєкт документа таких рекомендацій і ми зараз залучаємо фахівців з освіти. Не вистачає інформації, не вистачає правильного розуміння дій у тих ситуацій, з якими ми ще не стикались".

Алгоритми чітких дій у навчальних закладах за різних сценаріїв розвитку подій уже оприлюднили на сайті освітнього омбудсмена.

Ці прості правила: гучно не говорити, щоб чути вказівки вчителя. Не бігти, щоб не постраждати і не штовхатися, щоб не постраждали інші. Також не слід розвертатися назад, а прямувати чітко за інструкцією безпечним маршрутом.

Правила для учнів у разі евакуації
Правила для учнів у разі евакуації5 канал / Час. Підсумки тижня

Його запам’ятати допоможуть саме практичні навчання. Спершу планові, а потім без попередження.

Блогерка та письменниця Татуся Бо говорить: "У деяких школах справді проводиться таке навчання силами волонтерів, директори знаходять когось із силовиків. Хто може пояснити якісь безпекові протоколи, що робити, коли там чути стрілянину, вибух чи ще щось. Але централізовано таких навчань не проводиться. У нас ці навчання мали проводитися щороку вісім років поспіль".

Але сподіваємось, хоч нині, на тлі можливої збройної російської агресії, чиновники нарешті заворушаться. І нададуть чіткі інструкції, куди бігти, якщо у школі пролунає тривожний дзвоник. Бо це не просто про безпеку. Це про безпеку… і їхніх дітей також.

"Бо життя і здоров'я є основним, ключовим, пріоритетним правом будь-якої людини, будь-якої дитини і саме тому на збереження життя і здоров’я перша увага і перший час, який приділяє будь-який директор школи", – каже освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

Лідія Середюк, Марта Шикула, Вікторія Ковальова та Ганна Кудрявцева, Підсумки тижня

Читайте також: Невигадана історія: російське вторгнення в Україну і шокуюче відео від СБУ – ТОП тем тижня на "5 каналі"

Як повідомляв 5.UA, в Україну прилетів канцлер Німеччини Шольц. У Києві Олаф Шольц має зустріч з Володимиром Зеленським перед тим, як вирушить до Москви: на 15 лютого запланована зустріч німецького канцлера із президентом Росії Володимиром Путіним. Як очікується, Шольц попередить президента РФ про всю тяжкість економічних наслідків, які очікують Москву в разі нового вторгнення в Україну.

Шольц прокоментував свій візит в Україну та РФ, заявивши: "Терміново очікуємо від Москви ознак деескалації".

Нагадаємо, Росія перекидає додаткову техніку першої гвардійської танкової армії до кордону з Україною. Також у CIT повідомили, що Росія перекидає війська Росгвардії до кордонів з Україною.

Як повідомляв 5.UA, США готові надати Україні летальну зброю в разі вторгнення російських військ.

Нагадаємо, заступниця держсекретаря Вікторія Нуланд повідомила, що США підготували 18 різних сценаріїв відповіді на повномасштабне вторгнення Росії на територію України.

Кілька днів тому розслідувачі CIT повідомили, що Росія перекидає ешелони з танками, "Градами" та "Ураганами" на захід країни. Імовірно – до кордонів України. Разом із технікою відбувається перекидання особистого складу, утім їхню чисельність дуже складно визначити.

Читайте також: Країни Балтії закликають збільшити військову присутність НАТО на своїх територіях

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Як українець Тимченко випередив братів Люм'єр у винайденні кіно та чому одна з перших кінокамер нині в московському музеї
Наступний матеріал
"Ідея про легалізацію дипломів ОРДЛО": чи визнає Україна виші окупанта – сюжет
Loading...