Тести
Тести 5 канал

Забули виділити гроші: українські вчені, які розробили тест на COVID-19, пішли у відпустку

Читайте по-русски
В Офісі президента заявляють, що тест-системи надійдуть до медустанов орієнтовно за 10 днів

Поки в Україні очікують на тест-системи вітчизняного виробництва, науковці, які їх розробляють, пішли у відпустку за власний рахунок. Не з власної волі, а через брак фінансування. Коштів немає навіть на зарплати.

Тим часом в Офісі президента заявляють, що виробництво вітчизняних тестів для проведення полімеразної ланцюгової реакції почали і вони надійдуть до медустанов орієнтовно за 10 днів. Якою є ситуація з українськими тест-системами і чи отримають науковці потрібні їм кошти, кореспондент "5 каналу" Петро Троць розкаже.

"Щоб забезпечити країну необхідними матеріалами, ми маємо все необхідне, воно є на контролі", – каже Олексій Данілов, секретар РНБО.

Протести проти евакуйованих із Китаю українців, шини, що палали в Нових Санжарах, перші випадки захворювання на коронавірус. Усе це було ще попереду, коли секретар РНБО Олексій Данілов в останній день січня заявив – уже незабаром Україна отримає свої тести для виявлення вірусу.

"РНК, якщо не помиляюся, китайці повністю дали всім охочим займатися створенням цих систем. Наша власна система буде найближчим часом", – заявляє Данілов.

Минуло майже півтора місяця, і високопосадовці знову згадують про українські тести. Цього разу президент.

"Невідкладно Інститутом молекулярної біології НАН України буде виготовлено 200 тис. експрес тестів", – повідомляє Володимир Зеленський.

Упродовж цього часу науковці працювали над створенням таких систем. Як для експрес-тестів, так і ПЛР-діагностики, яка дає найточніші результати.

"ПЛР-реакція – ґрунтовне відкриття. За нього навіть дали Нобелівську премію свого часу. І це є золотий стандарт будь-якої лабораторної діагностики. Без цього методу не обходиться діагностика жодного іншого збудника, і вірусу в тому числі", – каже Оксана Півень, доктор біологічних наук, співробітниця Інституту молекулярної біології і генетики НАН України.

На тлі епідемії вірусу несподівано з'явилася інформація, що через брак фінансування співробітники інституту пішли у відпустку за власний рахунок.

НАН України одержала з великою затримкою лише незначне фінансування на роботи зі створення і виробництва тест-систем. Президія Академії веде інтенсивні перемови з Кабінетом Міністрів України відносно фінансування для виробництва наступних партій.

Без відповідного фінансування результату в роботі важко очікувати, кажуть науковці.

"У нас для молекулярної біології та генетики ми майже нічого не виробляємо. Переважно закуповуємо реагенти за кордоном. Чи можна налагодити в Україні аналогічні речі? Можна. Але для цього треба відповідні умови. Воно ж не утворюється від одного бажання", – розказує Оксана Півень.

У середу Кабмін проголосував за постанову, яка має розблокувати фінансування наукової діяльності.

"Ця бюджетна програма, зокрема, передбачає надання адресної підтримки на проведення пріоритетних наукових досліджень науковими підрозділами, що мають наукові результати широкого міжнародного та місцевого значення", – каже Юрій Полюхович, в.о. міністра освіти України.

"Коли ми сьогодні чекаємо тестів з-за кордону, а в нас є наші наукові установи, то дуже важливо, перше – режим фінансування, друге – в якому стані колективи, установи, тобто фактичний стан", – розповідає Денис Шмигаль.

Перші тест-системи, створені українськими науковцями, уже випробовують київські та житомирські лікарі. За допомогою першої партії можна зробити 600 аналізів.

Петро Троць, "5 канал"

Попередній матеріал
Дизайнерка розповіла, чи вплине коронавірус на фешн-індустрію
Наступний матеріал
У МВС готові примусово госпіталізовувати інфікованих коронавірусом, які відмовляються від ізоляції
Loading...

Надзвичайна ситуація: як Україна протистоїть поширенню коронавірусу

Поліція виявила підпільний цех із виготовлення антисептиків – подробиці

"Я теж боюся, але маємо працювати": секретар Київської міськради закликав депутатів зібратися на засідання 26 березня

Тисячі волонтерів платформи "Солідарність" допомагають співгромадянам у період карантину

Фракція "ЄС" назвала умови, за яких готова прийти на позачергову Раду

На Черкащині другий випадок Covid-19: вірус виявили у дружини інфікованого