Андрій Сахаров
Андрій Сахаров 5 канал

Його ім'я дратує владу путінської Росії: у Києві показали виставку до сторіччя академіка Сахарова

Читайте по-русски
Академіка в усьому світі вважають одним з основоположників правозахисту

Заборонену в Москві виставку показали в Києві. Присвячена вона сторіччю з Дня народження академіка Андрія Сахарова, винахідника радянської водневої бомби і одного із засновників міжнародного правозахисного руху. Він допомагав викривати репресії радянської влади, за це науковця перетворили на головного ворога режиму. Чому прізвище академіка муляє око вже путінській владі в Росії? Журналістка "5-го" Марія Писаренко слухала лекцію і розкаже більше.

"Там, де з'являвся Сахаров, там була увага світової громадськості", – каже народний депутат, дисидент, політв'язень радянського режиму Мустафа Джемілєв.

Політв'язень радянського режиму Мустафа Джемілєв пам'ятає академіка Андрія Сахарова не зі сторінок газет. Учений приїздив до нього у 1970-х. Джемілєва тоді судили в Омську за нібито організацію масових заворушень у Криму та поширення матеріалів, які ганьблять радянську владу.

"Завдяки йому, тій міжнародній кампанії на мій захист під час мого голодування в цій страшній омській в'язниці, якби її не було, мене б уже давно, 45 років, як не було б серед живих", – пояснює Мустафа Джемілєв.

Сто років від Дня народження академіка виповнилося 21 травня. У пам'ять про нього в Києві – лекція та експозиція.

Виставку мали відкрити ще 17 травня в Москві. Стенди для неї замовили за рік. Та в останній момент тамтешня міська влада її скасувала. Мовляв, зміст організатори не погодили. Її переклали і привезли до Києва.

Ім'я академіка дратує владу і путінської Росії. Опозиційні мітинги і марші зазвичай стартують із проспекту Сахарова. Восени Путін дозволив вшанування дисидента.

"Росія дуже різна. Для путінського режиму Сахаров – це людина, ідеї якої є неприємними для них. І те, що Путін схвалив ювілей Сахарова – це типово для цього режиму, на словах імітація", – переконаний російський політичний аналітик, глава правління Експертної групи "Сова" Михайло Сава.

Після Другої світової фізик-ядерник Андрій Сахаров у групі вчених взявся розробляти водневу бомбу. У 1953 році її вперше випробовують у Радянському Союзі. Але дуже швидко із шанованого вченого він перетворюється головним ворогом радянського режиму. Бо виступив проти влади.

"Я зрозумів весь жах того, чим я займаюся, що могла б нести термоядерна війна. Я почав виступати проти термоядерних випробувань в атмосфері", – казав 1988 року академік Академії наук СРСР, дисидент, правозахисник Андрій Сахаров.

Із Москви про академіка розповідає директор Сахаровського центру. У Росії цю правозахисну організацію визнали іноземним агентом.

"Сахаров у сучасній Росії теж би виявився іноземним агентом. Він же робив політичні заяви і отримав Нобелівську премію", – розповідає виконавчий директор Сахаровського Центру Сергій Лукашевський.

Нагородили його 1975 року. Про нього вже знали в усьому світі. Тому влада СРСР боротися із Сахаровим каральною психіатрією або арештами не наважувалася. У 1980-му його позбавляють звань, арештовують і без суду і слідства відправляють до Горького – нині це Нижній Новгород. Лише за шість років йому дозволили повернутися із заслання. Тоді ж випустили і Мустафу Джемілєва.

"Простягнув йому руку. А він: "Стоп-стоп-стоп Мустафа, який? – Джемілєв. – Люся, йди сюди!" І тут кореспонденти зібралися. І потім ми довго з ним говорили до годин третьої ночі про кримських татар. А потім ще зустрічалися, коли він став депутатом", – пригадує Мустафа Джемілєв.

У 1988 р. Європарламент заснував премію імені Сахарова за свободу совісті. Першими її отримали двоє – південноафриканський президент і борець з апартеїдом Нельсон Мандела, а ще посмертно – радянський дисидент Анатолій Марченко. У 2018 р. її присудили й першому українцеві – Олегу Сенцову. Він тоді сидів у російській колонії Лабитнангі в Заполяр'ї за опір російській окупації Криму. У 2019 р. його звільнили. І тоді вже особисто отримав нагороду.

"Отримати для мене в нагороду премію Сахарова було надзвичайно, це дуже високо підіймає планку для мене, і я повинен їй слідувати. Дуже важко боротися одному проти безжалісної тоталітарної системи, якою був Радянський Союз. Сахаров один із небагатьох наважився це робити", – наголосив режисер, політв'язень (2014-2019) Олег Сенцов.

Андрій Сахаров вимагав звільнення й українських дисидентів. Двічі приїжджав із дружиною до Києва на суд проти письменника Анатолія Лупиноса. Зустрічався Сахаров із Леонідом Плющем та Іваном Світличним. Тоді почалася хвиля переслідувань української інтелігенції. Академіка в усьому світі вважають одним з основоположників правозахисту.

Марія Писаренко, Іван Лємєхов, "5 канал"

Попередній матеріал
Остаточний варіант законопроєкту про деолігархізацію до парламенту не надходив – Разумков
Наступний матеріал
Існує два Харкова: Кернеса і не Кернеса – Жадан у "Гончаренко рулить"
Loading...

"Адвокатка Протасевича не може зустрітися з підзахисним": правозахисниця про ситуацію в Білорусі – включення

Справа Стерненка: правозахисні організації заявляють про серйозні сумніви у справедливості судового розгляду

У Києві презентували ініціативу "Правотворець" – базу даних осіб, причетних до політичних переслідувань – включення

В Україні презентували чат-бот Fight Back для громадських активістів та журналістів

У Білорусі відкрили більш як 900 кримінальних справ проти учасників протестів – правозахисники

Конституційна криза в Україні: правозахисні організації висловили свою позицію – включення