Продавали картинку замість машини. В інтернеті шахраї масово дурять покупців машин. Так, нещодавно родину з Києва ошукали на 17 тисяч, і вони мало не втратили ще 100 тисяч гривень. Злочинці розміщують оголошення про продаж автівок із Польщі на сайтах оголошень та в соцмережах. Людей приваблювали невисокі ціни. Проте все це виявилося шахрайською схемою, на яку купилися українці. Журналіст "5 каналу" Мирослав Солонар вирішив провести експеримент і спробував "купити" авто в аферистів.
В Олександра виманили 17 тисяч гривень. Попри чималі збитки, він не опускає руки.
На початку листопада Олександр вирішив придбати автівку у Польщі. Переглянув чимало сайтів у мережі і нарешті знайшов – червоний "Фольсваген Мультиван". Ця автівка йому одразу сподобалася – і дизайном, і ціною, яка була досить привабливою для такої машини. Олександр не підозрював, що за оголошенням в інтернеті ховається аферист, який видавав себе за посередника і обіцяв пригнати червоний "Фольсваген" із Польщі до Києва.
"Спочатку людина спитала: ви хочете юридичним шляхом, це буде упродовж трьох днів – переводи, грошеоформлення. Або скинути на картку фізичним шляхом. Ми це проплачуємо тут і в цей же день забираємо авто", – розповів потерпілий Олександр.
Олександр обрав легший спосіб і відправив гроші – 17 тисяч гривень – одразу на картку. Шахрай-посередник обіцяного фото машини не зробив, бо буцімто в той час був на митниці, де робити фото заборонено. Також аферист відправив Олександру свої паспортні дані і документи на авто. Зрештою, вже тоді покупець зрозумів – його ошукали.
На просторах інтернету таких шахрайських оголошень – тисячі, застерігають автоюристи. Перше правило, якого варто дотримуватися, коли купуєте авто з Європи: не відправляйте гроші незнайомцеві, поки не переконаєтеся в надійності людини.
"Потрібно передзвонити, уточнити інформацію. Витребувати документи. І в обов'язковому порядку їхати туди. І досліджувати цей автомобіль. Це є обов'язковим як з юридичної точки зору, так і з технічної точки зору", – розповів автоюрист Денис Конюшко.
Якщо купуєте авто через посередника, зверніть увагу: як той поводиться. Якщо зволікає з документами і підганяє вас з оплатою – ідіть сміливо до поліції.
Цій шахрайській схемі, за якою пройдисвіти отримують гроші за начебто машину, – років 15, якщо не більше, кажуть юристи. А тому, якщо хочете придбати авто з-за кордону, обов’язково переконайтесь, що воно існує. І зрештою, платіть лише в кінці покупки, адже така братія буде всіляко спонукати вас, щоб ви сплатили передчасно.
Журналіст "5 каналу" вирішив усе перевірити на собі. І спробував придбати авто з Польщі через того самого посередника, який видурив гроші в Олександра. Обрав той самий червоний "Фольсваген Мультиван" 2015 року. Горе-посереднику Олександру представився як Сергій. Він спілкувався з журналістом вже під іншим іменем.
Аферист, який міняє імена, каже, що цей автомобіль у них і стоїть на парковці у Варшаві. Навіть скинув точну геолокацію. Довго не думаючи, шахрай показує і фото місця, яке сам завантажив з інтернету. Наші кореспонденти у Варшаві шукають машину за тією адресою. Жодної машини там немає.
Після цього пояснюємо посереднику, що він продає картинки замість машин. Відповідь афериста – красномовна.
А Олександр, який постраждав від автошахраїв, уже написав заяву до поліції.
"Ми знаємо, де ці люди", – розказав Олександр.
Поки що жодної відповіді від правоохоронців Олександр не отримав.
Мирослав Солонар, Ольга Сошенко, Іван Лємєхов, Ігор Селянинов з Польщі, "5 канал"