Добровольці-безхатченки
Добровольці-безхатченки 5 канал

"Військові безхатченки": чому іноземні добровольці, які воюють на Донбасі, не можуть отримати громадянство

Читайте по-русски
За підрахунками волонтерів, нині півтисячі іноземних громадян підписали контракт і служать у лавах ЗСУ

"Військові безхатченки" - так себе називають добровольці громадяни інших країн, які воюють бойовиками на Сході України. Бійці мають контракт зі Збройними силами, але українського громадянства не мають. Отримати його за 5 років вдалося лише одиницям. Нині такі військовослужбовці чекають на спрощену процедуру отримання посвідки про законне перебування на території країни.

Після чергового поранення на сході країни у бійця на позивний "Ганс" Дмитра Рубашевського проблеми із зором. Нині він перебуває на лікуванні в офтальмологічному центрі. Це вже четверте поранення громадянина Білорусі, який ще 2014-го приїхав захищати Україну від російської агресії. Нині боєць служить за контрактом у складі ЗСУ.

"Багато причин, всіх не перерахуєш - головна - боротьба з імперією. Ось бачите, нам в Білорусі вони нав'язали свою мову і тепер я говорю російською. А хотілося б білоруською. Завжди вселяли думку, що це колгоспна мова", - пояснює Дмитро Рубашевський.

За бойові заслуги Дмитро Рубашевський отримав недержавну нагороду "Народний Герой України". Але й досі немає офіційного статусу для проживання в Україні. Дмитро називає себе й таких як він - військовими безхатьками.

"Зараз я в Україні перебуваю незаконно. Я в'їхав сюди законно, але у нас в Білорусі в 25 років змінюють паспорт. І щоб продовжити дозвіл на проживання мені потрібен новий білоруський паспорт, а на батьківщину я повернутися його поміняти не можу, тому що мене відразу посадять", - пояснює військовослужбовець.

За підрахунками волонтерів, нині півтисячі іноземних громадян підписали контракт і служать у лавах ЗСУ.

"Будучи волонтерами медичної служби, ми стикалися з великою кількістю добровольців, які воюють на передовій. І багато з них є іноземними громадянами", - коментує волонтер Андрій Білоног.

Попри контракти зі збройними силами іноземці не мають офіційного статусу перебування на території України.

"Тобто виходить – контракт є, а в усьому іншому ти безправний. Якийсь когнітивний дисонанс", - обурюється волонтерка Тетяна .

Процедура отримання громадянства України для іноземців-добровольців вкрай складна, переконують правозахисники. Адже їх повернення на батьківщину за посвідками, які вимагають офіційні органи, може завершитись тюремним ув'язненням.

"Для отримання громадянства необхідно надати ряд документів, які вони мають отримати в тій країні, звідки вони родом. Це можуть бути країни, які не визнають матеріальної цілісності України", - пояснює юристка ГО "Правозахисна група" Юлія Полєхіна.

6 червня парламент ухвалив закон, який врегульовує правовий статус іноземців, що воюють за Україну. Документ визнає законність їх перебування в державі. Іноземні захисники зможуть отримати посвідку на тимчасове проживання. Їх не можна вислати до країни агресора або до держави, яка не визнає територіальну цілісність України. Крім того, спрощується процедура отримання українського громадянства, для осіб, які воювали за Україну. Закон спрямовано на підпис президенту.

Наталя Світлова, Олександр Пронський, "5 канал"

Попередній матеріал
Після ресторану – в лікарню: на Львівщині отруїлися 16 осіб
Наступний матеріал
На Черкащині злива змила асфальт з центральної вулиці: місцеві показали наслідки негоди
Loading...

Закатували бойовики: на Київщині попрощалися з українським добровольцем Сергієм Кононком

У "Вікіпедії" розвінчали міф про "чорнобильських водолазів"

"Був справжнім чоловіком": на Донеччині попрощалися із 20-річним "Смурфіком"

У лікарні Дніпра помер 20-річний доброволець-парамедик "Смурфік"

"БлогПост": спогади тих, хто п’ять років тому пішов на війну та їхній погляд на нинішню армію та ситуацію на фронті

День добровольця: Порошенко приїхав до українських бійців на передову – ФОТО