Презентація книг двох ветеранів
Презентація книг двох ветеранів 5 канал

"Відмовили без пояснення причин": чому "Книжковий Арсенал" не хотів бачити ветеранську книжку

Читайте по-русски
"Книжковий арсенал", запланований на травень, відмовив в участі і наданні площі для книг ветеранів АТО. Вони не просили жодних пільг, готові були на рівні з іншими оплатити по 18 тисяч гривень два метри квадратних виставкової площі

Показова історія, як можна створити проблему на рівному місці, а потім увімкнути здоровий глузд і вирішити її.

"Книжковий Арсенал" не хотів бачити ветеранську книжку на своїх стендах. Історія стрімко набувала скандальності, аж поки не втрутилася міністр зі справ ветеранів і керівник Мистецького Арсеналу. А ветерани-письменники не ошелешили пропозицією, як можна вирішити нестачу місця.

Лейтенант Олексій Петров свою книжку про війну на сході почав писати ще коли був на передовій. Іноді – просто набирав текст на телефоні у вільні хвилини. "Каву з присмаком попелу" – так автор назвав свою роботу, видали навесні 2018 року. А в серпні її розрекламував Президент, назвавши однією з найцікавіших для нього книжок минулого року.

"Вона зачіпає відрізок з 2 березня 2014 року мого життя, коли я прокинувся і пішов у військкомат, по 9 липня 2015 року, коли батальйон, в якому я воював, вийшов на ротацію з-під Широкино", – розповідає письменник, ветеран АТО Олексій Петров.

Надрукувало книгу видавництво ДІПА. Воно спеціалізується на літературі, зокрема, ветеранів сучасної війни. На початку березня воно опинилося в епіцентрі скандалу. У соцмережі його представники заявили: форум "Книжковий Арсенал", запланований на травень, відмовив їм в участі і наданні площі для книг. Аналогічні скарги озвучили й інші книговидавці, які друкують твори ветеранів. Вони не просили жодних пільг, готові були на рівні з іншими оплатити по 18 тисяч гривень два метри квадратних виставкової площі.

Співзасновник видавництва "Zалізний тато" Олексій Бешуля
Співзасновник видавництва "Zалізний тато" Олексій Бешуля Facebook

"Нам відмовили без пояснення причин. Коли ми намагалися налагодити якийсь діалог, з нами просто не говорили. Не брали слухавку, не відповідали на листи, не відповідали на приватні повідомлення. Тоді це вже стало публічним", – розповідає співзасновник видавництва "Zалізний тато" Олексій Бешуля.

У "Мистецькому Арсеналі", де й організовують книжкову подію, пояснили: до ветеранських видавництв не мають жодних упереджень, але розмістити всіх охочих на обмеженій території заходу не можуть.

"Книжковий Арсенал" має 150 стендів для видавців. Заявок отримуємо набагато більше. Цього року було десь 200 заявок, тому приблизно 50 організацій отримали відмови", – пояснює директор музейного комплексу "Мистецький Арсенал" Олеся Островська-Люта.

Домовитися видавці та організатори заходу змогли лише після втручання міністра у справах ветеранів Ірини Фріз, яка організувала зустріч двох сторін. Автори запропонували встановити у дворі "Мистецького арсеналу" військовий намет, де і влаштувати окремий ветеранський стенд. Міністр ідею підтримала, а організатори пообіцяли в майбутньому уникати непорозумінь.

Ернест Юнгер, Джордж Орвелл, Ернест Хемінгвей, лейтенантська проза в СРСР. Історія знає чимало прикладів, коли ветерани воєн в мирному житті стають майстерними літераторами, оповідаючи про свої бойові будні. Твори українських письменників-ветеранів поки важко назвати шедеврами світової літератури. Але можна сказати точно: для багатьох книжка стала одним із моментів адаптації у мирному житті. Про яку так багато говорили на початку війни на Донбасі, і часто забувають зараз.

Автори з фронту, відповідаючи на критику, яка час від часу лунає в їхній бік, пояснюють – геніальними письменниками себе не вважають. Письменництво, здебільшого, це не питання літературної слави чи прибутку, а потреба.

Ветеран АТО Олексій Петров
Ветеран АТО Олексій Петров Facebook

"Якась дівчина написала, хто вони – ці писаки-графомани? Нехай напишуть по 300 екземплярів, складуть десь на складі і нехай лежать до моменту, поки не стануть потрібні. Так, ніхто з нас ніколи не був письменником. Ніхто не міг подумати, що будеш писати книгу. Господи, де ти, а де книга", – наголошує письменник, ветеран АТО Олексій Петров.

Ветеранська література в Україні вже відбулася як факт, визнають книжкові критики. Зі своїми чіткими рисами, тематикою і завданням.

ТЕТЯНА ТРОФИМЕНКО, ЛІТЕРАТУРНИЙ КРИТИК:

"Це важливо і для них самих, з терапевтичною метою. Ми не можемо уявити, не побувавши там, що їм довелося пережити. Інша справа, що ці тексти мають документальний характер, вони фіксують на описі, щоденному часто, той побут, обставини, які довелося пережити, і щоб це перетворилося на дійсно потужну художню прозу, повинен пройти час"

Але вже зараз є досить популярні книги про війну на сход: окремі автори продали по кілька тисяч примірників. І для декого з них письменництво – це своєрідне продовження війни. Тепер – за свідомість українців.

"САЙГОН", ПИСЬМЕННИК, ВЕТЕРАН АТО:

"Якщо взяти Валеру Ананьєва, який книгу "Сліди на дорозі" продав 10 тисяч примірників. Назвіть мені автора українського невійськового, який продав 10 тисяч? Можна перелічити на пальцях двох, сподіваюся, рук. Ми програли інформаційну складову гібридної війни, а ветеранська література – це теж війна, це теж історія, яка мусить залишитися. Через 20 років багато хто не згадає, що було"

Він вирішив про складне і наболіле писати смішно та з іронією. "Сайгон", він же Сергій Сергійович, як і його товариші по зброї й перу, видавати книги спочатку не планував. З фронту друкував думки і розповіді в соцмережі. На своїй фейсбук-сторінці. Комічні ситуації з передової привабили тисячі. Військовий зрозумів: з інтернету оповідання мають перекочувати на папір.

Зараз в Україні є вже більш як вісім десятків ветеранів війни на сході, які після демобілізації заходилися писати. Твори більшості з них будуть представлені на "Книжковому Арсеналі". У військовому наметі просто неба.

Петро Троць, Олександр Петровський, Олексій Тищенко. "Час:Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Негода лютує в Україні: на Вінниччині через падіння дерева загинула 29-річна жінка
Наступний матеріал
Перевертень: у Росії на дорозі не втрималася вантажівка, що перевозила "Панцир-С" – фото
Loading...

Книга у VR та унікальна колекція для дітей: як стартував восьмий Книжковий Арсенал у Києві

Людське ставлення та професійний підхід: як у Харкові спільними силами реабілітують ветеранів АТО

Українці варті міжнародної підтримки: ветеранки АТО відвідали штаб-квартиру НАТО – про що говорили

Легалізація медичної марихуани може допомогти ветеранам АТО – екс-боєць "Айдару"

Як у Черкасах ветеран АТО осідлав коня і нині мріє про паралімпіаду в Токіо – сюжет

"Піхота" й "Життя після 16:30": двоє ветеранів АТО презентували свої книги у Києві – сюжет