Водохреще без морозу
Водохреще без морозу 5 канал

Відкриття дня від ПЦУ: чому українці пірнають в ополонки на Водохреще та звідки традиція

Читайте по-русски
Не радять у Православній Церкві запасатися священною водою, скажімо, у каністрах, а також просити священника побризкати на них побільше

Обмивання в ополонці на Водохреще не змиє гріхи і не очистить духовно. Жодного церковного припису для звершення такого дійства немає. Так каже Православна церква України. Роз'яснення опублікували напередодні масових пірнань і порадили вірянам не перетворювати купання на магічний ритуал. У міфах і реальностях Йордану розбиралася - Єва Ніколашвілі.

Скупатися на Водохреще для багатьох українців стало своєрідною традицією. Хтось вірить, що таким чином  очиститься від гріхів, інші просто хочуть оздоровитися. До річок і озер приходять родинами та компаніями.

Олександр занурюється у воду вже десятий рік. Цього разу на берег Дніпра прийшов разом із друзями.

"Отримати очищення, велике духовне задоволення і вода приносить здоров’я, наснагу і ти ніби очищуєшся на наступний рік", - ділиться Олександр.

А от Віта до річки приходить, щоб оздоровитися.

"Я вже вирішила купатися 14 років назад і купаюсь постійно, ось, але Водохреща це особливі такі відчуття занурення у воду, бо відчуваєш єднання з тими, хто тут знаходиться", - зізнається Віта.

Чи омиває вода гріхи, запитуємо у митрополита:

"Говорити про те, що свята вода Йорданська омиває гріхи - ну цього не можна говорити. Не можна використовувати її як якийсь магічний предмет, оскільки це буде лише шкодити нашому духовному здоров’ю", - пояснює Олександр (Драбинко), митрополит Переяславський і Вишневський ПЦУ.

Не радять у Православній Церкві й запасатися священною водою, скажімо, у каністрах, а також просити священника побризкати на них побільше.

"Коли окроплюється водою - це візуальне те, чому ми освячуємо. Всередині духовно, ми освячуємося духом святим і тому немає різниці - навіть одна крапля священної води вона освячує ціле море", - каже Тарас Мельник, перший заступник голови синодального управління військового духовенства ПЦУ.

Звідки пішла традиція серед українців купатися на це свято, пояснює релігієзнавиця Людмила Филипович.

"Коли християнство прийшло на ці землі, воно вже не в тому чистому вигляді, як воно вийшло скажімо із Константинополя, а воно увібрало дуже багато традицій, які існували на цій території ще в язичницькі періоди. Ну це все не Господь створив, ми розуміємо, що це все є продуктом людського розуму і людських рук через то ці традиції можуть змінюватися", - розповідає релігієзнавиця.

Традиція пірнати у воду на Водохреще існує не лише в українців. Приміром, віряни Константинопольського Патріархату у Стамбулі, греки, болгари, румуни так само занурюються у водойми на це свято. Щоправда, відзначають його 6 січня - через інший календар. У воду священники кидають дерев'яні хрести, а найсміливіші пірнають за ними.

А от лікарі нагадують: загартовуватися потрібно протягом усього року.

"Бажано це робити систематично і хоча б в домашніх умовах. Я б не радив робити це тільки раз на рік, тобто, або коли велике скупчення людей - це може вплинути негативно. Можна переохолодитися і не помітити цього", - пояснює Отто Стойко, лікар.

Єдине, на що жартома нарікали учасники дійства, то це на відсутність ополонок. Погода цього року була точно не хрещенською.

Єва Ніколашвілі, Василь Дендін, "5 канал"

Попередній матеріал
"Летить щось, присів, пролетіло, побіг далі": бійці ООС про будні в "перемир'я"
Наступний матеріал
"Займаються криміналом або покривають його": активіст назвав прізвища в оточенні Зеленського
Loading...

Церковний скандал: Московський патріархат оскаржує перехід релігійних громад до ПЦУ на Вінничині

Філарет має усвідомити, що діє на користь проросійських сил – Епіфаній

Росія залякує громади, які переходять до ПЦУ – Епіфаній

"Воїни під Покровом Богородиці": як у Києві ікони для українських військових освячували

У ПЦУ відреагували на відкликання Філаретом підпису під постановою Помісного собору 2018 року

Філарет відкликав свій підпис під постановою Помісного собору ПЦУ 2018 року