Феміда
Феміда 24tv.ua

Відбір до Вищого та Антикорупційного суду: чи варто це називати реформою

Читайте по-русски
Напередодні виборів роль Верховного суду особливо важлива. Саме цей орган ставитиме крапку у суперечках під час президентських і парламентських виборів. А ще впливатиме на рішення нового Антикорупційного суду у справах проти топ-корупціонерів

В усіх скандальних історіях і оберемку заяв в площині "корупція/антикорупція" є одна катастрофічна помилка. Чомусь суспільство вважає, що призначити винного, це просто ткнути пальцем. І для того достатньо, щоб по телевізору або на мітингу хтось сказав "винен".

Але висновок може робити тільки суд і тільки за підсумками розгляду доказів та свідків. Так в нормальних країнах. Але там існує суд і довіра до нього. А в Україні проблема і з першим, і з другим. Цьоготижневий відбір до двох ключових судових інституцій оптимізму не додав.

Корупція та безкарність корупціонерів – ось чим є для українців правосуддя. У часи Майдану судді стали репресивним механізмом і за вказівкою влади засуджували активістів. Як наслідок у 2014 році понад 80% громадян не довіряли судам. Однією з головних вимог Майдану була реформа правосуддя та радикальне очищення судів від негідників у мантіях. Реформу таки запустили. І навіть долучили до процесу громадськість.

Кандидатів на посади у Вищий антикорупційний суд допомагали відбирати й міжнародні експерти. Вони мали своє слово і вплив під час інтерв’ю з конкурсантами, щоб недостойні кандидати не потрапили до фінального рейтингу. Цей суд здійснюватиме правосуддя аби захистити суспільство та державу від корупційних злочинів та контролюватиме досудові розслідування цих злочинів.

Справи топ-корупції розслідує НАБУ, але впирається в стіну, коли доходить до загальних судів. Тепер до райсудів такі справи не потраплятимуть взагалі. До того ж, подати апеляцію до Вищого антикорупційного суду можна буде тільки йому самому. Для цього всередині Антикорсуду створять Апеляційну палату з окремими суддями.

Склад Вищого антикорупційного суду затвердять ще до виборів, переконані у Вищій кваліфікаційній комісії суддів. Цього тижня там визначили переможців конкурсу. У непідкупній за задумом установі буде 39 суддів, 12 із них увійдуть у Апеляційну палату суду антикорупійного. Перелік відібраних кандидатів уже надіслали до Вищої ради правосуддя, там із кожним проведуть співбесіду, далі документи передадуть на підпис Президенту. Йому залишається церемоніальна частина. Своїм указом призначити уже відібрані кандидатури.

Член громадської ради міжнародних експертів Ентоні Хупер
Член громадської ради міжнародних експертів Ентоні Хупер5 канал / Час. Підсумки тижня

"Це вперше в усьому світі, коли країна запросила групу міжнародних експертів для того, щоб допомогти з призначенням суддів. Наскільки мені відомо, жодна інша країна у світі такого ще не робила", – стверджує член громадської ради міжнародних експертів Ентоні Хупер.

І це мало свій результат, переконана громадськість. І наводять приклад іншого конкурсу – до Верховного суду. У ньому міжнародних експертів вже не було. У переліку переможців, а це 78 осіб, опинились 16, які під час оцінювання отримали від Громадської ради доброчесності висновки про невідповідність критеріям професійної етики та доброчесності. Утім, Вища кваліфікаційна комісія знайшла їм виправдання. Додала їхні прізвища до фінального списку кандидатів і направила на розгляд до Вищої ради правосуддя. 

"Якщо до Вищого антикорупційного суду ціла низка кандидатів, до яких були претензій і стосовно неправосудності їхніх рішень, і стосовно походження їхнього майна, не потрапили у кінцевий список, саме завдяки залученню міжнародних експертів. То у конкурсі до Верховного суду більша частина таких кандидатів потрапила, на жаль, до кінцевого складу Верховного суду, тому що рішення громадськості у цьому випадку, не були обов’язковими для врахування Вищою кваліфікаційною комісією суддів", – розповідає юридичний радник Transparency International Ukraine Максим Костецький.

Запустивши судову реформу, зокрема процес оновлення Верховного суду – офіційний Київ заявляв, що очікує очищення від недоброчесних попередників. Однак у списку опинилися й ті, яким закидають критерії невідповідності професійній етиці та доброчесності. А саме:

  • Ухвалення політично-мотивованих рішень, зокрема проти учасників Революції Гідності
  • Невідповідність доходів та активів кандидатів, імовірне приховування коштовного майна
  • Недостовірні дані в майнових деклараціях
  • Неетична поведінка поза судовим процесом
  • Толерування злочинної практики втручання в систему розподілу справ

Громадська рада доброчесності окремо виділяє чотирьох лідерів зі свого чорного списку. Частина з них вже входять до Вищої ради правосуддя, а саме цей орган ставить остаточну крапку у відборі.

Вища рада правосуддя
Вища рада правосуддя5 канал

Голова Вищої ради правосуддя – Ігор Бенедесюк. Йому закидають покривання "суддів Майдану", ймовірне громадянство Російської Федерації та толерування схем "Татькова-Ємельянова". Член Вищої ради правосуддя Тетяна Малашенкова: покривання "суддів Майдану", сумнівні джерела походження майна та зв’язки із владою. Суддя Оболонського райсуду міста Києва Максим Тітов: засуджував невинних за поїздку до Межигір’я Януковича, а потім не вніс ці постанови у реєстр судових рішень. Суддя Вищого господарського суду України Сергій Могил: кар’єрне зростання завдяки родинним зв’язкам з Сергієм Ківаловим, сумнівно набуті статки та приватизація і продаж службової квартири.

"Наші висновки, вони залишають без розгляду абсолютно у незаконний спосіб, або не звертають увагу на ті факти, очевидні факти, які там викладені, попри те що говорили представники комісії, це не оціночне судження. Нагородна зброя пана Бенедисюка, закон чітко забороняє отримувати суддям нагородну зброю від держави. Він її отримав, тим не менше, пройшов. Чи це не є факт недоброчесності?", – наголошує координатор Громадської Ради Доброчесності Михайло Жернаков.

Отримати відповідь на це питання наша знімальна група намагалася у згаданих кандидатів. Однак вони до свого призначення від коментарів воліють утримуватися.

Оновлений Верховний суд – страшна річ для чиновників, бо він судитиме господарів найвищих кабінетів. За словами Вищої кваліфікаційної комісії до фінального рейтингу потрапили найдостойніші кандидати, які успішно пройшли всі етапи перевірки. Утім, у громадськості сумнівів багато і надія лише на добросовісну роботу Вищої ради правосуддя. Там мають право провести всі необхідні перевірки, і у разі виявлення фактів недоброчесності, відмовити будь-кому з кандидатів. Допитуватимуть претендентів ретельно, обіцяє заступник голови Вищої ради правосуддя, який є підлеглим одного з кандидатів – нинішнього голови ВРП Ігоря Бенедесюка.

Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедесюк
Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедесюк5 канал

"Будем викликать, наприклад, Бенедесюк. Він виходить і сідає навпроти нашої підкови, ми можемо ставити йому питання, може він якісь пояснення надати. У тому числі, можуть виникнути й оці питання стосовно служив, не служив, громадянин, не громадянин. І оці питання я б не хотів коментувати. Тому що це буде питання, яке Вища рада правосуддя досліджуватиме у колегіальному складі і виносити рішення", – стверджує заступник Голови Вищої Ради правосуддя Вадим Беляневич.

Верховний суд – найвищий у системі судоустрою України. Це касаційна інстанція до якої входять чотири касаційні суди – адміністративний, господарський, цивільний та кримінальний. Після прийняття парламентом у 2016 році змін до Конституції, народні депутати проголосували й за новий закон про судоустрій і статус суддів. Після цього у 2017 році відбувся перший етап оновлення Верховного суду. Однак процес ліквідації колишнього суду й досі триває. За другим етапом, який стартував у серпні 2018 року, на конкурсній основі відібрали ще 78 майбутніх членів Верховного суду.

Напередодні виборів роль Верховного суду особливо важлива, нагадують представники громадськості. Саме цей орган ставитиме крапку у суперечках під час президентських і парламентських виборів. А ще впливатиме на рішення нового Антикорупційного суду у справах проти топ-корупціонерів.

Євгенія Китаїва, Ігор Костюк, Сергій Новіков, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Розслідування порушень виборчого законодавства: брифінг МВС – відео
Наступний матеріал
"Непрохані гості": під час вишколу на Азові корабель ВМС натрапив на судна ФСБ Росії
Loading...

Аби стати адвокатом, потрібно буде скласти правниче "ЗНО" – подробиці законопроекту

Зміни до закону про адвокатуру: за якої умови правника можуть позбавити ліцензії

Чим наш "найгуманніший" суд у світі вразив аналітиків Всесвітнього банку – "БлогПост"

Церковні міжусобиці: чому не відбулася зустріч Порошенка з єпископатом Московського патріархату – "БлогПост"

Результати судової реформи не можна відчути одразу – спецпредставник генсека РЄ

"Дуже вражає": в Раді Європи оцінили роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України