Вікторія Ткач
Вікторія Ткач 5 канал

Від військового медика до бізнесвумен: історія успіху української ветеранки

Читайте по-русски
Вікторія Ткач закінчила навчання за безкоштовною програмою та відкрила власний бізнес

Захистити країну, вижити і повернутися до мирного життя. За сім років Російсько-Української війни такий шлях подолали майже 400 тисяч учасників бойових дій. Як відшукати себе в цивільному житті після пекельних боїв і напруженого протистояння з ворогом? "5 канал" запускає цикл спецрепортажів V-corp про унікальні історії ветеранів і ветеранок, які не лише змогли вижити на війні, а й знайшли себе у мирному житті після повернення. Перша історія про те, як пройти шлях від військового медика до бізнесвумен. Після фронту складний рік пошуку подальших цілей в житті. Реабілітація горами. Навчання в бізнес-школі. Знайомтеся, Вікторія Ткач. Позивний "Сметанка", і її справа – виробництво і продаж сушеників.

Вона вправно стріляє, опановує будь-яку висоту. Більш як три роки провела на фронті, а тепер має власний бізнес.

"Мої друзі збираються в гори і хочуть взяти із собою сушеного борщу. Картопелька сушена, морква, бурячок, цибулька, петрушка, зелень, у нас своя рецептура", – розповідає ветеранка.

Вікторія Ткач – черкаска. Донедавна військовий медик, а тепер бізнес-вумен. Дипломована. Її справа – це продаж сушеників: овочі, фрукти, м'ясо та борщові набори. Ідея ветеранського бізнесу прийшла з фронту, а от утілити свою мрію вдалося вже в цивільному житті.

"Насправді це зародилося саме там, бо не було можливості нормально поїсти, і ти міг виїхати і добу або дві доби бути без нормальних харчів", – каже Вікторія Ткач.

Вікторія на початку своєї військової кар'єри не їла м'яса. Перебивалася здебільшого "мівіною" та консервами із сардини. Коли почав турбувати шлунок – на допомогу прийшла мати.

"Мама почала висилати сушені фрукти та овочі, і це було круто, бо ти міг взяти із собою маленький пакуночок... ти не будеш голодний", – додає вона.

Мати Вікторії Любов Ткач зазначає: "По-перше, воно не псується, воно легке у вазі, і харчова цінність у нього висока, можна купити, але коли сам зробив – впевненіший набагато".

Рік після фронту для Вікторії був важким. Куди себе подіти – ветеранка не знала. Рятували гори та навчання.

"Між тим, як я перестала проводити весь свій час там… був період, а я не знаю, що зі мною, я не знаю, куди мені рухатися, і цей рік став одним із найважчих в житті", – згадує Вікторія.

Упевненості родині Ткач у започаткуванні сімейного бізнесу додала Київська школа економіки, коли там запустили безкоштовну програму для навчання ветеранів, які бажають відкрити власну справу.

"Коли я писала мотиваційний лист – я не знала, що мені написати. Ну, я написала: бажаю здоров'я, я Ткач Вікторія Василівна … сама ідея почати те, що колись мене врятувало, почалося з банальщини, бо коли я писала мотиваційний лист – я їла сушену полуницю", – ділиться з глядачами ветеранка.

Навчання. Бізнес-план. Розрахунки і готовий бізнес-проєкт. Допомогли навіть із назвою. Сушені та порізані – Slice&dry's. Освіту і перший стартовий капітал у 25 тисяч гривень отримала там же. Купила овочерізку, адже готувати товар до сушки вручну – надто складно.

"На початках ми це все робили руками, вручну різали, міліметрик до міліметрика, щоб правильно висушилося, і це було пекло, згадую це все, і думаю, як ми це витримували", – пригадує Вікторія.

Далі Вікторія з батьками вкладали свої заощадження. Подавалися на різні гранти, де теж отримали невелике фінансування на розвиток бізнесу. За ці гроші закупили необхідне обладнання. Нині Slice&dry's – це родинна справа. Мати за технолога, тато за технічного директора. У планах на наступний рік використати по повній 10 соток землі, видані державою як учаснику бойових дій. Засадити овочами, щоби було, що сушити.

"Я почала цю справу і відчуваю велику відповідальність, бо я підв'язала до цієї справи найближчих, я хочу відкрити свій цех, запустити його" – каже Вікторія.

Тетяна Ізмайлова та Сергій Гвоздьов із Київської економічної школи були наставниками для студентів-ветеранів. Розповідають, що від цивільних їх вирізняють відповідальність і прискіпливість у навчанні.

"Ми бачили віддачу від хлопців і дівчат, які повернулися з фронту. Вони більш вимогливі до свого часу, якщо вони прийшли – вони хотіли отримати те, чого їм бракувало", – зауважує викладач Київської школи економіки Сергій Гвоздьов.

Після пройденого курсу понад третина відкрили свою справу. Тетяна Ізмайлова переконана, що це – гарний результат.

"Вони своєю завзятістю показують результати, були ветерани, які зрозуміли, що вони не готові вести бізнес, і це краще, ніж ти взяв інвестицію, а потім зрозумів, що це не моє", – коментує викладачка Київської школи економіки Тетяна Ізмайлова.

Професійні економісти вбачають у ветеранському бізнесі потенціал. Зазначають, що треба вчитися і створювати навколо себе відповідне середовище.

"В якому тобі довіряють, в якому ти маєш право на помилку, але можеш очікувати і на підтримку навзаєм", – додає Сергій Гвоздьов.

Тетяна Ізмайлова наголошує: "В кожного з них є свої переваги, хтось кращий у маркетингу, хтось в операційній діяльності, комусь ближчі цифри, а для когось ключове – це відповідальність та бажання боротися".

Вже цього року запустять нову безкоштовну навчальну програму, щоправда, онлайн. Поки триває відбір. Саме ж навчання почнеться із середини лютого. А новинкою стане те, що викладатимуть, зокрема, і випускники-ветерани попереднього курсу.

Яна Холодна "5 канал"

Попередній матеріал
Блокування телеканалів Медведчука не завадить йому купити інший канал – Костинський
Наступний матеріал
Терористичну діяльність Козака СБУ почала розслідувати ще за Порошенка – Турчинов
Loading...

Адвокати ветеранки "Фортуни" провели власну експертизу і подали апеляцію на рішення суду

Справа Грищенків: суд відпустив ветерана АТО "Бучу" під цілодобовий домашній арешт

Справа затриманої ветеранки АТО: "Фортуну" залишили за ґратами

Врятувати "Фортуну": одесити під стінами поліції вимагали відпустити ветеранку АТО

Українській ветеранці інкримінують службу на боці бойовиків – сюжет

Справа Сівоха проти ветеранів: у Печерському суді пройшло чергове засідання