Зона відчуження
Зона відчуження 5.ua

Від 2020 року Україна не платитиме Росії за утилізацію ядерних відходів – сюжет

За три роки у зоні відчуження має завершитися зведення власного сховища відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС

Українські урядовці, американський бізнесмен і посол Сполучених Штатів узялися за лопати. Це так символічно вони демонструють початок будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива. Спільний проект українського та американського урядів – вартістю 37 мільярдів гривень.

Контракт на будівництво централізованого сховища на 45 гектарах землі у зоні відчуження підписали ще в 2005 році, але потім проект заморозили. І лише через 13 років приступили до реального будівництва сховища.

Згідно з планами, до 2020 року тут мають збудувати 16 тисяч контейнерів, у яких і зберігатимуть відпрацьоване ядерне паливо. Технології американські, а більшість будівельних робіт виконуватимуть українці.

"Самі касети будуть будуватися нашим "Турбоатомом", а фтор, бор, який там буде знаходитися, тобто хімічний склад буде розробляти безпосередньо система Holtec. До речі, це найновіша технологія, яка є на сьогоднішній день. Нині вона тільки у Франції використовується, і зараз в Україні. Навіть американці ще такої нової технології не мають", – пояснює міністр енергетики України Ігор Насалик.

Нині відпрацьоване ядерне паливо Україна продовжує вивозити до Російської Федерації, за що в середньому щороку сплачує 200 мільйонів доларів. Будівництво сховища в Україні невигідне Росії, оскільки тоді вона втрачає клієнта. Однак вигідне Сполученим Штатам, які долучилися до фінансування будівництва, пояснює пані посол.

"Це дуже важливо для енергонезалежності держави. Для України – це один із найбільших пріоритетів, і тому ми це підтримуємо. Чи стосується постачання свіжого ядерного палива, або якщо це стосується вивезення уже відпрацьованого. Адже коли в України буде своє сховище, їй не доведеться вивозити до Росії відпрацьоване ядерне паливо. Це і є енергетична незалежність, до якої ви прагнете", – наголошує Марі Йованович.

Проект є безпечним для довкілля, переконують забудовники. Аналогічні технології використовують вже у Бельгії, Швеції, Іспанії.

"Навіть якщо на контейнери впаде літак, вони не вибухнуть. Тобто жодне зовнішнє втручання, жодні теракти не страшні сховищу, яке ми тут будуємо", – запевняє президент компанії Holtec International Кріс Сінгх.

За прогнозами вітчизняного уряду, 2020 року Україна перестане вивозити відпрацьоване ядерне паливо у Росію. У подальших планах – відмовитися від російського палива для українських атомних реакторів.

 

Ірина Герасимова, Іван Наконечний, "5 канал"

Попередній матеріал
Поранення оператора Славка на навчаннях: перший коментар інструктора ЗСУ
Наступний матеріал
"Бувають і геть малесенькі мрії": у Черкасах волонтери навчились дарувати дітям щастя
Loading...