Архіви КДБ по Чорнобилю: скільки насправді було аварій на ЧАЕС та що приховувалося

Чорнобиль архіви 5 канал
Усі документи, що стосуються ЧАЕС, нині розсекречені - однак опрацьовано лише 10% фондів

Аварія 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції  була не єдиною. Про це свідчать документи КДБ, що нині зберігаються в архіві української Служби Безпеки. Кілька десятків папок із грифом "секретно" із даними про аварію на ЧАЕС довгі роки приховували від широкого загалу. Сьогодні у рамках спецпроекту "5 каналу" - "Відлуння Чорнобиля"- ми розповімо про невідоме життя ЧАЕС.

Документи КДБ, що стосувалися Прип'яті та Чорнобильської АЕС, нині зберігають в архіві Служби безпеки України. На сотнях сторінок - історія про атомну станцію від закладення і до ліквідації аварії. На кожному документі стоїть радянський гриф "секретно".

"Були працівники КДБ, які приходили як працівники КГБ і була агентурна мережа, яка вербувала агентів, і ці агенти доповідали про те, що насправді відбувається. Ці агенти були як працівниками, були і науковці, фізики", - розповідає директор архіву СБУ Андрій Когут.

Чорнобиль архіви
Чорнобиль архіви5 канал

У цих документах - шоковані факти: від початку 70-х років співробітники КДБ постійно доповідають про кричущі порушення норм при будівництві, браковані деталі та матеріали. І, насамкінець – про недбалість робітників ЧАЕС.  

"Те, що ми бачимо з документів КДБ - це те, що атомна електростанція була приречена на аварію. КДБісти збирали інформацію про ту халатність, яка, в принципі, була загальноприйнятною нормою. Це і про недосконалість самого плану побудови ЧАЕС, самої конструкції. Були величезні нестиковки між тим, що заплановано, і тим, що в результаті було реалізовано", - наголошує директор архіву СБУ.

У документах є інформація і про те, що будівництво ЧАЕС відставало від плану і тому партійна верхівка підганяла запуск ЧАЕС у роботу. До того ж, задокументовано, що аварія 1986 року на Чорнобильській атомній була далеко не єдиною.

Чорнобиль архіви
Чорнобиль архіви5 канал

"Упродовж самого будівництва на атомній електостанції сталося близько 9 аварій та 68 відмов обладнання ЧАЕС. Також, окрім аварії 1986 року, сталася аварія у 1982 році, яка призвела до значного опромінення персоналу атомної станції", - каже історик, дослідник документів КДБ щодо ЧАЕС Олег Бажан.

Утім, про цю аварію тоді так і не повідомили. Як і приховували інші дії працівників станції.

"Приховували від населення те, що у ставку-охолоджувачу атомної електростанції розводили рибу, яку потім продавали у магазини. І, звичайно, що люди впродовж 1980-х їли неякісну, нечисту їжу", - каже Бажан.

Чорнобиль архіви
Чорнобиль архіви5 канал

На сторінках документів - оперативні зведення щодо радіоактивного фону від перших днів аварії, інформація про реакцію на аварію мешканців Прип'яті, про профілактичні бесіди з місцевими та працівниками станції.

Окремі доповідні - про реакцію іноземних ЗМІ та українських організацій з-за кордону. Усі документи, що стосуються Чорнобильської катастрофи, нині розсекречені. Деякі з них уже опубліковані. Утім, кажуть в архіві СБУ, нині опрацьовані не більше 10% фондів.

Євгенія Подобна, Ян Доброносов, "5 канал"

У заключній серії, 29 квітня, ми розповімо про те, як живе третя зона, що постраждала від аварії на ЧАЕС. Про сьогодення так званих "депресивних районів" - завтра у "Часі новин" на "5 каналі".

Попередні серії спрецпроекту "Відлуння Чорнобиля" можна переглянути за посиланнями нижче:

Попередній матеріал
"Місто, якого не існувало": що таке Чорнобиль-2 та до чого тут протиракетна оборона СРСР
Наступний матеріал
Перемогти себе: Історія про танцівницю-чемпіонку Олену Чинку, яка 20 років тому залишилася без ніг
Loading...