"Місто, якого не існувало": що таке Чорнобиль-2 та до чого тут протиракетна оборона СРСР

Чорнобиль-2 5 канал
У черговій серії спецпроекту "Відлуння Чорнобиля" журналісти "5 каналу" демонструють ексклюзивне інтерв'ю зі співробітником, який брав участь у випробуваннях станції

Таємний радянський військовий об'єкт у Чорнобильській зоні відчуження та містечко, якого не було на мапах. Яку функцію виконувала станція "Дуга", яку за кордоном називали "Російським дятлом", та що було у засекреченому містечку Чорнобиль-2?

Окрім усім відомим Чорнобиля та Прип'яті, існує ще й колись таємний об'єкт Чорнобиль-2. Це містечко, якого ніколи не було на мапах. До аварії тут жило близько 1 тисячі людей. Це – військові, їхні родини та обслуговуючий персонал. Стороннім потрапити сюди було неможливо, адже по всьому периметру місто суворо охоронялося.

Причиною такої над секретності стала загоризонтна радіолокаційна станція для раннього виявлення запуску балістичних ракет "Дуга". Завдяки їй радянські військові мали миттєво отримати сигнал, якщо Сполучені Штати надумали б випустити по території СРСР ядерні ракеті. Розміри установки дійсно вражають.

"Довжина по фронту – близько кілометра, а висота – близько 150 метрів", – каже співробітник Державного агентства з управління зоною відчуження Володимир Вербицький.

Володимир Вербицький згадує: коли жив у Прип'яті, місцеві здалеку бачили цю конструкцію, але про призначення таємного об'єкта могли лише здогадуватися. На мапах на цьому місці значився дитячий літній табір.

"Було таке, що це щось пов'язане з космічним зв'язком. Просто на прогулянках в дитинстві ходили сюди за грибами, і нам казали, що проходу сюди нема, а військові – озброєні", – згадує Вербицький.

За роки одна з найзагадковіших споруд зони відчуження обросла десятком легенд. Найнеймовірніша, що це – апарат для зомбування людей. Чорнобилянин Анатолій Спірін нині один з цивільних співробітників станції, який раніше працював з "Дугою" у засекреченому містечку.

"Займався обслуговуванням апаратури КП – командного пункту та ще був змінним технічним керівником по спецроботах. У нас всі документи були під грифом "абсолютно секретно", – розповідає співробітник станції Анатолій Спірін.

Чорнобиль-2
Чорнобиль-25 канал

Чоловік згадує, що з "Дугою" працювали фахівці лише найвищої кваліфікації – інженери, програмісти, науковці. І споруда, що розташована у Чорнобилі-2, це лише частина системи. Друга половина була на Чернігівщині – неподалік Любеча.

"Ця станція входила до системи протиракетної оборони і була спостерігачем за полігонами США. Якщо розвідники доповідали, що має бути пуск, то наша станція заставала на чергування і ми намагалися побачити цей запуск. І взагалі-то ми багато чого бачили – шатли, наприклад, практично постійно бачили як запускаються", – пояснює Анатолій Спірін.

Попри те, що проект "Дуга" обійшовся у фантастичні кошти, станція мала низку недоліків. Зокрема, її так і не перевели у бойовий режим роботи – роками проводили лише випробування.

"Говорили, що її вартість набагато більша, ніж Чорнобильської АЕС. Проте станція Чорнобиль-2 так і не дійшла до бойового режиму, тому що ми саме мали у червні 1986 року завершити допрацювання станції", – розповів чорнобилянин.

 За колючим дротом крім самої "Дуги" ховалось військове містечко – багатоповерхівки для родин військових, казарми, їдальня, склади, об'єкти з апаратурою, а ще - дитячий садок, школа, магазин та готель.

Раз за разом тут можна натрапити на стели з комуністичними гаслами та деталі військової апаратури. Найцінніше після аварії розібрали та вивезли до Росії. Громадські активісти закликають зробити тут Музей холодної війни, а самій антені надати статус пам'ятки.

"Останній уцілілий об'єкт ядерного щита СРСР. Треба провести експертизу, аби оцінити технічний стан об'єкта та зрозуміти, що ми з ним робимо далі, чи зможе об'єкт простояти, якщо його підфарбовувати, слідкувати за ним", - пояснює член громадської ради при Державному агентстві з управління зоною відчуження Олександр Сирота.

Втім, коли почнеться експертиза та скільки вона триватиме – наразі невідомо. Поки ж об'єкт можна побачити на кадрах "5 каналу":

З зони відчуження, Євгенія Подобна та Анна Кудрявцева, "5 канал"

У наступній серії, 28 квітня, ми розповімо про те, скільки насправді було аварій на ЧАЕС, чи були до 1986 року викиди радіації та що приховували від народу документи КДБ. 

Попередній матеріал
"Відлуння Чорнобиля": центральна зала ядерного реактора на власні очі
Наступний матеріал
Архіви КДБ по Чорнобилю: скільки насправді було аварій на ЧАЕС та що приховувалося
Loading...