Митрополит Хмельницький і Камянець-Подільський ПЦУ Антоній Махота в ефірі програми "Інформаційний вечір" на "5 каналі" детально описав процес приєднання парафій до Правоставної Церкви України.
"Люди (громада) ініціюють знизу, до якої церкви вони хочуть відноситися. Тому вони збираються спочатку в ініціативну групу. Потім за допомогою голови сільради чи старости підтверджують законність проведення (процедури – 5.UA). Голови сільрад і старости не втручаються, вони тільки фіксують, щоб цей процес пройшов. Хтось один з ініціативної групи говорить про те, що утворилася Єдина Помісна Церква і перед нами стоїть дилема: залишитися в Російській Православній Церкві чи приєднатися до ПЦУ. Приймають рішення, голосують, заповнюють протокол, відповідні документи і тоді звертаються до мене в єпархіальне управління, де я фіксую спочатку їхній духовний прихід, а потім складаю всі юридичні, статутні документи і передаю їх в органи державної реєстрації", – пояснив митрополит.
Він зазначив, що більшість громад об'єднуються з ПЦУ вже зі своїми священиками і порадив, що робити тим, чиї представники відмовляють йти за громадою.
"85% у нас переходять зі своїми священнослужителями, тобто священики, які служили в РПЦ, погоджуються об'єднатися з ПЦУ разом зі своєю громадою. Але є й такі, які не йдуть за громадою. Є ще такі, які собі чомусь думають, що храм – якийсь додаток до маєтку їхній, могли закрити церкву і піти, коли вся громада вже проголосувала. В такому разі потрібно навчитися бути справжньою громадою, відстоювати свої інтереси", – наголосив Махота.
Митрополит зауважив, що помітно, як прихожани "вже скинули з себе ті окови рабства".
"І я радий, що громади навчаються самі бути справжніми релігійними громадами, бо насправді священнослужитель, навіть я, – це всього лиш "священно", але "служитель", ми служимо Богові і людям. А якщо дехто про це забув – тоді громада просто попросить іншого священнослужителя. Якщо хтось думає, що він буде керувати, як на заводі – ні, ці часи пройшли", – наголосив митрополит і додав, щоб громади вчилися без насильства відстоювати свої права.
"Ніхто не буде захищати нас десь збоку", – наголосив Махота.