Вакцинація від COVID-19: чи є в Україні потужності для виробництва шприців

Вакцинація, шприц 5 канал / Час. Підсумки тижня
Крім вакцини від коронавірусу, Україні пообіцяли шприци та бокси біологічної безпеки

Україні пообіцяли 8 млн доз вакцин у межах міжнародної ініціативи COVAX. Чекаємо наступного року. А ще начебто тривають перемови про додаткові 8 млн доз. Крім вакцини, нам пообіцяли ще шприци та бокси біологічної безпеки, бо в комплекті з вакциною, яку ми очікуємо, всього цього може не бути. І це може стати проблемою. Знаємо, що одна з німецьких фабрик, яка виробляє саме шприци, вже перейшла на цілодобовий режим роботи. Тепер вона працює 24 години на добу, 7 днів на тиждень. І там кожні 13 секунд виробляють по 64 шприци. Їх постачають по всій Німеччині й ще для більш ніж 140 інших країн світу. Себто країни готуються до вакцинації й налаштовують свої потужності для виробництва.

Чому ми зараз про це говоримо? Пам'ятаєте історію з киснем? Кисень в Україні є, балонів немає. Чи не станеться так само й зі шприцами, коли вакцина буде, але нічим буде її колоти? Про це – у сюжеті "Підсумків тижня".

Уваги медсестрі Оксані Антощак не бракує: ані зараз, у часи пандемії, а ні до коронавірусу. В амбулаторії Сєверодонецька вона згідно з календарем щеплень вакцинує і дорослих, і дітей. Препарати, що надає держава безкоштовно, зберігає в холодильнику. Вони не потребують наднизької температури. Ін’єкції робить і державними сироватками, і тими, що приносять пацієнти.

Інструктаж, як щеплювати проти коронавірусу і де та як зберігати вакцину в разі її появи в Україні, медсестра ще не проходила, вказівок згори не отримувала. Водночас у Центрі громадського здоров’я звітують: щойно вакцина буде, використовуватимуть пункти щеплень для дорослих, щоби не переривати вакцинацію для дітей. І нині відповідних приміщень трохи більше ніж тисяча. На додачу планують створити й мобільні бригади. Щонайменше одну на 100 тис. населення. 

"Ось ці близько 1100 пунктів стаціонарних, які відкриті, вони відповідають вимогам. Тобто в них є адекватне матеріальне забезпечення, в тому числі холодове обладнання для того, щоби вони проводили таку вакцинацію", – зазначив в.о. генерального директора Центру громадського здоров'я МОЗ України.

Кабінети для щеплень та мобільні бригади
Кабінети для щеплень та мобільні бригади5 канал / Час. Підсумки тижня

Що ж до мобільних бригад, то такі працювали ще два роки тому в межах боротьби зі спалахом кору в Україні. Водночас в амбулаторії Сєверодонецька кажуть, що в разі потреби до масової вакцинації теж долучаться.

Хвилі вакцинації напрацювало Міністерство охорони здоров’я. Документ затвердив Кабмін. Тож до березня 2022 року в п’ять етапів планують провакцинувати: спершу медичних працівників, які надають допомогу хворим на коронавірус в умовах стаціонару, а також військових, які беруть участь в ООС (355 тис. осіб). На другому етапі – тих, хто медичні послуги надає (2,3 млн осіб). На третьому та четвертому етапах щеплюватимуть людей із високим ризиком інфікування COVID-19 та тих, які виконують функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави (приблизно 18,2 млн осіб). На п’ятому – провакцинують тих, хто не входить до пріоритетних груп. Ідеться про людей віком до 59 років. (19 млн осіб).

Міністерство охорони здоров'я України
Міністерство охорони здоров'я України5 канал / Час. Підсумки тижня

У зоні ризику щодня сімейний лікар столичної амбулаторії Кирило Васильченко. Він ковід-пацієнтів зустрічає фактично першим.

"Навіть істерики бувають. Складніше стало працювати, справді складніше. У мене телефон зранку заряджений на 100%. На вечір він сідає, а тоді мене питають, чому я не взяв слухавку. Близько 90 дзвінків сьогодні. То є велике навантаження", – розповів він.

За день у лікаря до 50 пацієнтів, а за час пандемії він прийняв більш ніж 300 недужих на коронавірус.

"Механізми повернення до звичного життя різні. Але вони всі так чи інакше зводяться до того, що треба буде провакцинуватися й забути як страшний сон. Зі свого боку я проблем не бачу. Якщо вакцина якісна, чому б ні", – додав Васильченко.

Етапи вакцинації від коронавірусу
Етапи вакцинації від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня

Свою ефективність наприкінці листопада показали три вакцини. Найякісніша й нині найпопулярніша в США та Європі – Pfizer і BioNTech. Водночас AstraZeneca та Moderna можуть зберігати за температури від 2 до 8 градусів, тоді як Pfizer не вище -70. Яка з вакцин дістанеться Україні безоплатно за світовою ініціативою COVAX, достеменно невідомо. Але підтверджено, що 8 млн доз для 4 млн громадян буде. 

"В основному це AstraZeneca та Novavax. Але там далі також є потенційна Johnson & Johnson. А також COVAX проводить перемовини і з іншими виробниками вакцин. Потенційно ми розраховуватимемо або на Novavax, або на AstraZeneca саме в механізмі COVAX", – розповів головний санітарний лікар України, заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Перша партія ще не надійшла, а в МОЗ уже не забарилися з анонсами: домовляються про збільшення доз до 16 млн. Тоді як про кількість, яку Україна планує закупити самостійно у виробників, мовчать. Процес перемов утаємничений. Тим часом, за даними журналістів Bloomberg, Україна підписала контракти на отримання вакцин лише для 2 млн громадян.

Вакцини від коронавірусу
Вакцини від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня

"Bloomberg говорить про 2 млн. Статтю читав, джерела, звідки взята ця інформація, не знайшов, тому коментувати не можу", – сказав Ляшко.

Одна справа вакцина, інша – чим її колоти й де взяти шприци. Як із масками не буде, переконують у Центрі громадського здоров’я. Разом із вакцинами за програмою COVAX прийдуть і шприци. Їх зголосилася надати ЮНІСЕФ.

"Початковий план ЮНІСЕФ, відповідно до ініціативи COVAX – це забезпечити 20% населення, яким вакцина найпотрібніша. Відповідно до програми вакцинації, ін’єкцію потрібно зробити двічі. Тобто потрібна подвійна кількість шприців. У разі ж потреби, якщо державі потрібні ще шприци, вона може звернутися до ЮНІСЕФ", – зазначила в.о. голови офісу ЮНІСЕФ в Україні Лора Білл.

Щоби передбачити, скільки шприців потрібно, які саме та в якій кількості, необхідно розуміти, яка вакцина дістанеться Україні. Адже в деяких виробників ін’єкція вже вміщена у шприц, як із вакциною проти грипу. Доки Україна у здогадках, коли вакцина прийде, яка саме та скільки самостійно вдасться законтрактувати доз у виробників, країни Європейського Союзу вже отримали вакцину й розпочинають кампанію зі щеплення. До прикладу, Італія, яка на початку року потерпала від коронавірусної недуги через найбільшу кількість хворих, розпочинає будівництво спеціальних павільйонів для щеплень та видачі вакцин проти коронавірусу. Ці пункти зроблені у формі первоцвітів, як символу, що сповіщає про прихід весни.

Ірина Герасимова, Евеліна Михайленко, "Час. Підсумки тижня"

 

Попередній матеріал
Григоріанський та юліанський календарі – чому християни святкують два Різдва
Наступний матеріал
Кадрові ротації в уряді: хто з чиновників піде з посади наступним
Loading...