Григоріанський та юліанський календарі – чому християни святкують два Різдва

Святкування Різдва https://rubryka.com/
Україна, як Українська Народна Республіка, офіційно перейшла на григоріанську систему лише 16-го лютого 1918 року

Юліанський календар, створений ще за Юлія Цезаря і названий на його честь, використовують як православні конфесії, так і греко-католицька церква. Він відстає від астрономічного на 13 днів. Григоріанським календарем, запровадженим у XVI столітті, користується вже сто років світська Україна разом із більшістю інших країн. Саме через винахід цих двох систем літочислення в українців з’явилися дві дати святкування Різдва. Про це йдеться у матеріалі програми "Небайдужа" на "5 каналі".

Та ось чому знадобилося використовувати два календарі. Юліанський, за яким почали жити у 45-му році до нашої ери ще у Римській імперії, вперше запровадив поняття високосного року. Тогочасні астрономи знали, що Земля, описуючи за рік коло довкруж Сонця, встигає за цей час зробити 365 із чвертю обертів довкола своєї осі. Тобто насправді рік триває 365 та ще шість годин. Далекоглядні вчені знали: якщо ігнорувати ці "умовності", то всього через двісті сорок років перше січня припадатиме на весну, а ще через триста шістдесят уже на літо. Тому й вирішили раз на чотири роки вписувати до календаря додатковий день.

Та з часом точність астрономічних спостережень зросла, і дослідники небесних сфер вирахували, що насправді рік триває трохи менше, ніж визначили до цього їхні колеги. А отже, і календар знову не відповідає справжньому руху сонця. За 15 століть він відстав від сонця на 10 днів.

1582 року папа Георг XIII затвердив нову, вдосконалену схему літочислення. Високосним уважався рік, який кратний чотирьом і при цьому не кратний ста або кратний чотирьомстам.

Однак новий календар прийняли не всі і не одразу. Україна, як Українська Народна Республіка, офіційно перейшла на григоріанську систему лише 16-го лютого 1918 року. Зима тоді для українців була найкоротшою в історії: посеред лютого завдяки декретові уряду УНР раптово настав березень. У 1920-х роках один із варіантів нового літочислення прийняли й більшість православних церков світу, однак не російська церква. Спираючись на декрет радянського уряду про відокремлення церкви від держави, російське православ'я залишило юліанський календар, яким послуговується і донині. Одна з причин, чому церковники не хочуть відмовлятися від цієї схеми обліку днів у тому, що до юліанського календаря прив'язана пасхалія. Це методика визначення дати Великодня.

Дивіться також повне відео програми "Небайдужа":

А також відео за темою:

Як повідомляв 5.UA, Епіфаній розповів про спільне святкування Різдва 25 грудня

Попередній матеріал
"На авто по ярмарку і глінтвейн через віконце": як європейці пристосувалися святкувати Різдво
Наступний матеріал
Вакцинація від COVID-19: чи є в Україні потужності для виробництва шприців
Loading...