Ілюстративне фото
Ілюстративне фото ZN.ua

Українці на останньому місці в Індексі фінансової грамотності – міжнародне дослідження

Читайте по-русски
За результатами опитування, замовленого USAID і НБУ, серед 30 країн Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), українці мають найгірший рівень фінансових знань

Дослідження було проведене в грудні 2018 року, – шляхом опитування респондентів віком від 18 до 79 років. Про таке повідомляє "НВ.Бізнес" із посиланням на дані Ukrainian Financial Sector Transformation.

Індекс фінансової грамотності ОЕСР враховує бали за наявність фінансових знань, розуміння фінансових стратегій і ставлення до процесів, пов'язаних з фінансами.

Кожен із 2007 залучених респондентів мав відповісти на 21 запитання і за кожне міг набрати щонайбільше 1 бал. Далі результати демонстрували у відсотковому еквіваленті.

Середнє значення індексу фінансової грамотності серед досліджених країн становить 58%, тоді коли в українців він дорівнює 55 %. У списку країн з низькою фінансовою грамотністю, окрім України і Польщі, опинилися також Білорусь, Грузія, Угорщина, Російська Федерація і Туреччина.

Як показало дослідження, українці мало довіряють банкам і надають перевагу готівці. Також поширеним явищем є зберігання готівки вдома та заощадження кишенькових грошей. У банках гроші зберігає лише 12 % опитаних. І хоча бал за фінансову поведінку в українців трохи вищий за сусідів, середнє значення є найнижчим – 11.6.

"Середній бал за ставлення до фінансових питань в Україні був 2,4 (за шкалою від 1 до 5) і був набагато нижчим за середній показник (3,3) тридцяти країн, які брали участь в опитуванні ОЕСР", – зазначив Роберт Дрейк, основний автор звіту за результатами дослідження.

ндекс фінансової грамотності: порівняння з іншими країнами
ндекс фінансової грамотності: порівняння з іншими країнамиПроект USAID «Трансформація фінансового сектору»

Найнижчим в опитаних українців є ставлення до фінансів, тобто короткострокове та довгострокове планування. Експерти вважають, що це наслідок фінансової політики в Україні останніх десятиліть.

"На низький бал за ставлення, очевидно, впливає нестійкий характер економічного зростання країни, дві фінансові кризи за останні п’ятнадцять років, інфляція та девальвація національної валюти", — зазначив Роберт Дрейк.

Індекс фінансової грамотності: порівняння за компонентами
Індекс фінансової грамотності: порівняння за компонентамиПроект USAID «Трансформація фінансового сектору»

Найменшу фінансову грамотність продемонструвала молодь (18-24 роки), тому, на думку авторів дослідження, варто було запроваджувати ініціативи щодо підвищення знань про фінанси серед цієї вікової категорії.

Зазначимо, до кінця 2019 року, згідно з держбюджетом, прожитковий мінімум має зрости на 250 гривень. Крім того, з 1 січня зросла і мінімальна зарплата українців. 

Попередній матеріал
Спека вже близько: 7 червня місцями стовпчик термометра покаже +31°С
Наступний матеріал
Убивство Гандзюк: 5-м нападникам суд оголосив вирок
Loading...