голодомор день пам'яті 2019
голодомор день пам'яті 2019 УНІАН

"Україна пам'ятає...": цифри наслідків геноциду українського народу, які не можна забувати

Читайте по-русски
Науковці продовжують досліджувати цю трагічну сторінку історії, про неї досі розповідають живі свідки

Україна вшановує пам’ять мільйонів людей, які загинули внаслідок голодомору 1932-33 років. Меморіальні заходи триватимуть протягом дня. О 16:00 відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання, після якої розпочнеться Акція "Запали свічку пам’яті!". Точна кількість зморених голодом українців не відома й досі. Цифра коливається від 4 до 7 мільйонів.

"Збирали жолуді, мололи їх, товкли в ступі", - Василеві Цибі уже 92, але він досі чітко згадує безліч історій, які пережив 5-річним. Саме у такому віці він став свідком Голодомору. Розповідає, що його родина в селі Райгородок на Чернігівщині їла, щоб врятуватися від голоду. Де шукали ці харчі. І як партійні активісти забирали у селян  хліб та іншу їжу.

"Ходили по дворах, штирями шукали, де є захована картопля чи хліб. Прийшли до нас, обшукали, нічого не знайшли і вигнали нас із хати. Це була зима 32 року. Вигнали прямо на вулицю", - пригадує чоловік.

Його уважно слухають кілька десятків школярів. А ще - ставлять питання. Музей Голодомору постійно організовує зустрічі із ще живими свідками цього злочину: щоб молоде покоління не лише з підручників дізнавалося про трагічну сторінку в українській історії.

"Щомісяця просимо, привозимо очевидців, які пережили, які щось можуть розповісти, щоб вони з прямих вуст передали студентам, школярам про те, що вони пережили, як їм вдалося вижити. Їх з кожним роком стає все менше. Ми намагаємося записати ці розповіді, бо це докази того, що був учинений злочин", - пояснює Олеся Стасюк, гендиректор Національного музею Голодомору-геноциду.

Злочин радянської влади уже назвали геноцидом 15 країн-членів ООН та держава Ватикан. Цього року таке зробила Луїзіана - і стала уже 22-м американським штатом, що визнала Голодомор. Світову увагу до цієї трагічної події має привернути і фільм "Ціна правди" польської режисерки Агнєшки Голланд. У ньому розповідається історія журналіста Гарета Джонса, що стає свідком голоду в Україні.

Сьогодні ж о 16:00 відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання, після якої розпочнеться Акція "Запали свічку пам’яті!". Пам'ять жертв геноциду українців уже вшанував глава держави Володимир Зеленський разом з дружиною Оленою.

П'ятий президент України Петро Порошенко закликав українців запалити свічку пам’яті на своєму підвіконні.

В Україні правду про Голодомор намагаються доносити до людей також ентузіасти. Олександр Ушинський ще в 1988-му ініціював встановлення пам'ятника жертвам геноциду. А останні кілька років наповнює експонатами створений у рідній Володарці на Київщині музей. Тут і списки померлих від голоду селян із навколишніх сіл, фотографії та безліч інших експонатів майже столітньої давнини.

"Їздили в сусідню Вінницьку область, заїжджали в село, яке майже пустує. Залазили на стару хату і багато чого цікавого знайшов. Знайшов жмуток жита, обмолоченого, зв'язаного жіночою панчохою. І воно там в куточку було сховане. Дуже багато речей привезено з цього села, село Бабинці, Погребищанського району, Вінницької області", - розповідає ініціатор створення музею.

Попри те, що вже кілька десятиліть тема Голодомору відкрита для дослідників, у ній досі залишається чимало невивчених сторінок. Зокрема - скільки людей втратила Україна в 32-33-му роках: померлих, ненароджених і просто втікачів від великого голоду.

"Це великий об'єм роботи, і ми повинні працювати стільки років, скільки потрібно, щоб встановити ту кількість втрат, те число вбитих українців у 32-33 роках", - пояснює Олеся Стасюк.

Близько сімох мільйонів жертв. Такі втрати України внаслідок Голодомору, які називають історики, не остаточні. Ці дані десятиліттями замовчували,  через них фальсифікували переписи та засекречували документи. Справжню ціну геноциду 32-33 років Україні ще доведеться дізнатися.

Петро Троць, Ігор Селянінов, "5 канал"

Попередній матеріал
В аеропорту Львова скасували 3 рейси через інцидент з літаком МАУ – подробиці
Наступний матеріал
"Слуг народу" вчитимуть, як переписуватися в мессенджерах
Loading...

Президент разом з дружиною вшанували пам'ять жертв Голодомору

У День пам'яті голодоморів у всіх храмах ПЦУ служитимуть панахиди

Співачка Джамала випустила пісню до міжнародного фільму про Голодомор

Час.Підсумки тижня з Анною Мірошниченко

Канадська провінція визнала Голодомор геноцидом українського народу

У Бундестазі відмовились юридично визнати Голодомор геноцидом українського народу – реакція посла