У бомбосховищі, у напівтемряві і під загрозою повітряних тривог. Так цього року українці писали диктант національної єдності. 9 листопада в Україні традиційно відзначають День української писемності та мови. А традиція писати диктант єдності всією країною почалася ще у 2000 році. До процесу долучилися актори кіно й театру, репери, блогери, школярі, вчителі та військові. Як мова об'єднала українців, дізнавалася журналістка "5 каналу".
Цьогорічний диктант національної єдності відбувається, коли в країні війна. Утім учасники все одно зібралися. Безпека – понад усе. Тому працюють в укритті. У Києві для написання радіодиктанту підготували бомбосховище в одній зі шкіл. Тут працює виїзна студія Суспільного мовника. У режисерів та операторів останні приготування перед прямим етером.
"Я щороку пишу диктант, тому що для мене це дійсно свято. От дійсно. І не тому, що я за фахом філолог, викладач української мови й літератури. Повірте, кожного року я пишу диктант з помилками. Це означає лише те, що треба весь час вчитися", – розповіла телеведуча Інна Москвіна.
Кожен учасник отримує ручку й аркуш паперу. За парти сідають актори, співаки, музиканти, блогери, вчителі й школярі. А от політиків не було. Юлія Цюпко, школярка, каже:
"Так, я пишу щороку цей диктант. Мені здається, це чудова ідея – підтримувати цю традицію", – зазначила школярка Юлія Цюпко.
Одинадцятикласниця Анастасія торік теж писала диктант.
"Для мене радіодиктант – це традиція. Я дуже багато років його пишу разом з українським радіо, в різних локаціях. Ну в такій локації точно вперше", – запевнила мисткиня Анжеліка Рудницька.
Голова наглядової ради "Суспільного" Світлана Остапа ствердила: "У декого слово диктант викликає такі негативні спогади. Але, в принципі, цей диктант хороший. Це флешмоб, який об'єднує українців".
Акторка театру й кіно, народна артистка України Наталя Сумська, уродженка Катюжанки на Київщині, яка була тимчасово окупована в лютому-березні, вважає, що окупанти бояться української мови, немов чорт ладану.
"Можливо навіть, певна відсутність мови в регіонах, які зараз знищуються, і послугувала тим приводом, для того щоб сатана туди подався. І всіляко перебріхуючи факти, якось аргументував це. Це страшно, що ми зараз переживаємо. Але боротися треба, говорити треба і писати треба", – запевнила народна артистка України Наталя Сумська.
Авторка цьогорічного тексту диктанту – українська письменниця і режисерка, членкиня Українського ПЕН Ірина Цілик. З іншої студії, теж у бомбосховищі, текст читає народна артистка, Героїня України Ада Роговцева. Слова диктанту з перших секунд чіпляють усіх учасників: "Запишіть назву диктанту "Твій дім". Розкажи мені про свій дім".
У темному незатишному підвалі часто ховаються від обстрілів. У столиці диктант пишуть під час відключення світла. На щастя, в будівлі працює генератор. Текст під назвою "Мій дім" деякі учасники називають нескладним, але тяжким емоційно.
"Ми свій дім підлатали. У нас на сьогодні уже все добре", – каже вчителька київської гімназії Ніна Шумейко.
Мовний блогер Данило Гайдамаха ствердив: "Було особливе слово, значення якого я навіть не знав – креденс. Діалектизм. Мені тут уже підказали. Є тут таке слово підступне – як же. Воно, буває, пишетсья окремо, буває разом".
Колишня власниця російського паспорта, ексспівачка гурту ЮКО, яка переїхала до України десять років тому, Юлія Юріна – писала диктант єдності вдруге.
"Я тільки вивчаю українську мову. Зараз перейшла українською розмовляти і в побуті, і в роботі. Тримати ручку і писати диктант – це дуже гарна практика", – підсумувала співачка Юлія Юріна.
Щоб перевірити свої знання, текст радіодиктанту треба переслати поштою або електронкою на "Суспільне". Часу небагато – до 11 години 10 листопада. Торік українці надіслали на перевірку майже 15 тисяч робіт. Єдиною переможницею стала вчителька з сільської школи на Волині.
Ганна Рибалка, Орест Пона, "5 канал"
Читайте також: "Українська – мова перемоги": як у Києві пройшов форум руху" Єдині" – включення
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться відео за темою:
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.