Юрій Мушкетик
Юрій Мушкетик відкриті джерела

"Таких освічених в житті зустрічав мало": екскурс професійним шляхом письменника Юрія Мушкетика

Читайте по-русски
"Він не так думав про велике своє Я, як про Україну", - пригадує письменник Павло Мовчан

У Києві попрощалися з українським письменником Юрієм Мушкетиком. Провести в останню путь митця до Клубу Кабміну прийшли колеги, друзі та шанувальники його творчості. Яким був та чим запам'ятався Юрій Мушкетик - у сюжеті Ірини Сисак.

Скромний, мудрий, боєць за правду - так про Юрія Мушкетика нині згадують близькі та друзі. Відомий як майстер історичної прози, свою діяльність письменник розпочав у далекому 1954-му.

Зі слів самого Юрія Мушкетика: "Студентом розпочав. Вечорами писав на вікні у гуртожитку, або на кухні, коли там вже не було нікого. Не маючи жодного рядка за душею пише чоловік роман, зараз я не ризикнув би ніколи".

А тоді, в 25-ть, наважився і ... дебютував з історичною повістю "Семен Палій". Далі, один за одним, з-під пера письменника вийшла низка історичних творів. Найпопулярнішими стали романи "Останній гетьман", "Брат на брата" "Гетьманський скарб" та "Яса". У них історії провідників запорожців - гетьманів Розумовського, Виговського, Полуботка та кошового отамана Сірка.

"Мушкетик саме нам повертав історичну пам'ять через свої історичні романи, ми ж були відлучені, ми ж не прочитаємо своєї історії, про своє минуле, особливо яка стосувалася козацької доби", - каже Мовчан.

В середині ХХ століття писати такі історичні твори було небезпечно - радянська цензура зв'язувала руки. Але, будучи головним редактором журналу "Дніпро", Юрій Мушкетик під псевдонімами друкував шістдесятників, зокрема Василя Стуса.

"Це був особливий час, це було входження бунтівного покоління шістдесятників у літературу. Так звана "хрущовська відлига", але цензура була цензура. Вони дурили цензорів, підкуповували, замогоричували, аби ці твори з'явилися і це був ризик і Юрія Михайловича не один раз викликали", - пояснює прозаїк Михайло Слабошпицький.

Останній виклик до Компартії завершився звільненням.

Письменник казав: "Постановою ЦК Комсомолу звільнений з роботи, там було перераховано цілий ряд "-ізмів", звичайно один з перших "український буржуазний націоналізм".

Опісля - з 1986-го до початку двотисячних очолював Національну спілку письменників України. За свій літературний здобуток, а це понад три десятки книжок, Юрій Мушкетик був удостоєний звання Героя України. Також він є Лауреатом Шевченківської премії.

"Це людина високодуховна, інтелектуальна, людина знань, людина небайдужа, людина, яка причетна до формування нової української державотворчої ідеології", - ділиться Павло Мовчан.

"Таких освічених, очитаних письменників я в житті зустрічав мало", - каже Слабошпицький.

Останні роки життя Юрій Мушкетик продовжував писати, здебільшого працював над мемуарами. Його серце перестало битися 6 червня на світанку. Письменник відійшов у вічність на 91-му році життя. Поховали митця на Байковому кладовищі.

Мушкетик казав: "У мене є за що каятися, я прожив в такому суспільстві, що воно є, коли я всерйоз покаюся, але принаймні я намагався якось так жити, що як казали елліни древні, щоб ніхто із-за мене не одягнув чорної одежі".

Ірина Сисак, Едвард Белінський, "5 канал"

Попередній матеріал
Герой України Забродський іде з Порошенком до парламенту – оголошено першу 10-ку
Наступний матеріал
Разумков, Ткаченко, Беленюк: стали відомі прізвища першої 10-ки "Слуги народу"
Loading...

Помер відомий український письменник, класик новочасної літератури

Корабельна аварія в Будапешті забрала життя вже 11 осіб – подробиці

Кілька місяців погано їв і не набирав вагу: в Одесі помер 6-місячний малюк – подробиці

Хлопчик, в якого стріляли поліцейські напідпитку, помер – ЗМІ

Непоправна втрата: на Донеччині загинув український десантник

Смертельна ДТП під Києвом: водій BMW на швидкості 210 км/год розплющив свою машину об вантажівку