"Святий спас приготував усього про запас" : вірування та прикмети у свято Маковія

Маковія Liza.ua
14 серпня християни східного обряду відзначають Маковія, або ж перший Медовий Спас. У церковному календарі воно називається днем семи мучеників Макавеїв, їх згадують під час богослужінь

Перший Спас ще називається Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього, тому що він знаменується виносом із храмів хреста, на якому був розіп'ятий Христос, і хресною ходою.

У день Першого Спаса святять мед і починають його збір. Тому свято має ще одну назву – Медовий Спас. Вважається, що бджоли від цього дня більше мед не несуть.

Крім того, із цим святом збігається день пам'яті семи мучеників Маккавеїв. Вважається, що ще одну назву свято Маковей отримало шляхом накладення імені Макавея і співзвучної з ним рослини маку, який дозріває на цей час.

В церковному календарі це свято називається днем семи мучеників Маковеїв. Цього дня у церквах освячуюють воду, квіти і мак. Від сьогодні починається строгий Успенський піст або як його іще називають в народі "Спасівка". Триває він два тижні, до 28 серпня – дня Успіння Пресвятої Богородиці.

Зі святом також пов'язані і легенди. Вважають, що історія свята почалася в Константинополі, коли в місті вирувала страшна епідемія. Щоб зупинити хворобу, з храму Святої Софії винесли частину хреста, на якому був розп'ятий Син Божий, і освятили ним всі водойми і колодязі. Сталося диво – епідемія пішла з Константинополя. Саме тому свято Медовий Спас ще називають Спасом на воді. У цей день проводиться освячення води в церквах, а також відбуваються хресні ходи до водойм.

 "Святий Спас приготував усього про запас" – і дощ, і вітер, і холод, і тепло.

Свято Маковея вважають першим осіннім святом, з яким пов’язують закінчення літа. На Маковія починали відлітати у вирій ранні птахи, бо вже "Святий Спас приготував усього про запас" – і дощ, і вітер, і холод, і тепло.

Маковія
МаковіяLiza.ua

У свято Маковея існує кілька важливих прикмет і ритуалів

  • Щоб бути здоровим і щасливим цілий рік, згідно з народними віруваннями, потрібно з'їсти ложку освяченого меду нового врожаю і запити трьома ковтками освяченої води, адже саме на Перший Спас мед і вода наділені особливою енергетикою.
  • Після 14 серпня вода стає холодною і починає цвісти, тому останній раз купаються у відкритих водоймах на Медовий Спас.
  • Вважалося, що на Маковія відцвітають троянди і починають падати холодні роси.
  • Коли у це свято їдять першу ложку освяченого меду, потрібно загадати бажання – воно обов'язково збудеться.
  • Вважалося, що на Маковія жінкам прощаються всі гріхи, якщо вони попросять про це у свого ангела-хранителя.
  • На Медовий Спас потрібно починати посів озимих, якщо виконати посівні роботи раніше, то урожай буде поганим.
Маковія
Маковіяmoirebenok.ua

Варто додати, що до храмів у цей день люди несуть святити мед, воду, різнотрав'я та мак. Сьогодні досхочу їдять мед. Люди вірять, що освячені квіти стають оберегом. За традицією на свято готують вареники з маком і головну страву – макові калачі.

Попередній матеріал
Фільми століття: ТОП-25 кінострічок за версією The New York Times
Наступний матеріал
Вибух у центрі Києва: все, що відомо про подію на Грушевського
Loading...