Книжковий арсенал
Книжковий арсенал 5 канал

Свято книголюбів: якими подіями та персонами відзначився перший день ювілейного "Книжкового арсеналу"

Читайте по-русски
Годинами можна снувати поміж стендами, на яких 145 видавництв розклали свій крам

Ювілейне – 10 свято книголюбів – Книжковий арсенал, а видавці та письменники пишуть вимоги до влади, як дотаціями треба рятувати українську книгу. За рік пандемії – наклади втричі зменшилися, асортимент – на чверть. Свою книгу скарг та пропозицій передадуть до верховної ради.

"Я б звернулася до людей, які є людьми, які є українцями. Незалежно від того, вони у Верховній Раді чи за її межами, це ваш обов'язок – підтримати українську книгу. Це ваш обов'язок. Без вас цього ніхто не зробить", – наголосила письменниця Тамара Горіха Зерня.

"Попит є великий, я не можу поскаржитися на читача. Дуже великий інтерес. Можливості малуваті", – каже поет, видавець, директор видавництва "А-ба-ба-га-ла-ма-га" Іван Малкович.

Але є і причини для радості. Вперше за понад рік пандемійного простою – 34 тисячі квадратних метрів Мистецького арсеналу залюднюються задовго до офіційного відкриття. Одразу на вході найбільш нетерплячі відвідувачі можуть першими написати книгу в співавторстві з письменником Любком Дерешем.

"Скануємо QR-код, і завдяки цьому ми перейдемо на сайт", – показує письменник Любко Дереш.

Сам автор показує, як співтворять оповідання про нинішній світ, скутий локдауном, на триметровій інсталяції.

"Це історія людини, яка стоїть біля вікна, ми не знаємо, що це за людина, і яка відчуває, що в ній всередині назріло певне бажання внутрішньої зміни", – пояснює Любко Дереш.

А згодом – вже помахом рук співавтор обирає героїв та події, які відбуватимуться в їхньому житті.

"Хто наша героїня? Ми можемо обрати два варіанти: або це юна особа, або це особа старшого віку – шкільна бібліотекарка. Знову махаємо вправо і у нас з'являється продовження, яка застає в бібліотеці під час уроку школярку, одинадцятикласницю, знає, що в неї – проблеми з однокласниками, з вчителями, що це так званий важкий підліток", – демонструє письменник.

Саме фінал – а їх може бути 16 – визначає, яку назву та обкладинку матиме книга, яка надійде на електронну пошту співавторові.

Експерименти – для розваг, а видані книги – для дискусій. Саме заради презентації біографічної історії до України приїхала велика президентка малої країни Даля Грибаускайте. Вона 10 років була президенткою Литви, і увесь цей час – відданим адвокатом України.

"Після Майдану, коли українці відчули, що вони – українці, ви відрізняєтеся від усіх інших у світі, як і литовці відрізняються від усіх, і це – гордість", – зауважила президентка Литви (2009-2019 р.) Даля Грибаускайте.

Чому Грибаускайте не пила шампанське з президентом США Бараком Обамою та не привітала президента Росії Володимира Путіна з наступною каденцією – читачам розповіла багаторічна радниця та прессекретарка Грибаускайте.

"Я працювала дуже близько до президента, я бачила різних президентів, і в книзі ви знайдете, звідки такі коріння цих властивостей", – переконує авторка книги "Велика президентка малої країни" Дайва Ульбінайте.

Це лише одна із трьох сотень подій, до яких можна долучитися, як офлайн, так і в онлайні. А фокус-тему – "Оптимісти-скептики" – нав'язала пандемія.

"Без здорового глузду – а це є скептицизм, неможливо, але без оптимізму просто опускаються руки", – каже письменник, літературознавець, куратор фокус-теми "Оптимісти-скептики" Ростислав Семків.

Годинами можна снувати поміж стендами, на яких 145 видавництв розклали свій крам. Задля дотримання карантинних вимог доросле чтиво можна придбати лише всередині та в масці, а дитяче – на вулиці. Утім місце не особливо впливає на залишок коштів на картці чи в гаманці.

"Приблизно 2 тисячі вже витратили, але ми кожного року це робимо, тобто, ми знали, на що йшли. – Місця вдома вистачає на стільки книг? – Вистачає, ми ж ретельно їх відбираємо", – запевняє відвідувачка Олена Бабко.

"Цього року я вирішила купити книгу для своєї подруги, бо в неї день народження, а також для себе. – Посібник з виживання для дівчат – це для подруги чи для тебе? – Це для мене, для подруги ось ця, бо вона любить якісь подорожі та щось смішне", – розповідає юна відвідувачка Марічка Северинчук.

"Купили для дітей дуже багато книжок про відомих людей – про Ейнштейна, про Марію Примаченко, приблизно 2 тисячі гривень", – каже відвідувач Артем Стоянов.

Лише коли починає сутеніти, читачі завершують книжковий шопінг та виходять на вулицю, де на них чекають концерти та перфоменси різними мовами.

Щодня увечері поговорити "Вголос. Про себе" скликав друзів письменник Сергій Жадан.

"У цьому проєкті головний не я, а мої гості – це цікаві пісенники, музиканти з різних країн. Сьогодні в нас німецький проєкт, завтра буде білоруський, потім будуть українці, а завершиться все харківськими "Собаками", – зауважив Сергій Жадан.

Квитки можна придбати лише онлайн та у визначений для входу час.

"Все ж таки менше людей, бо ми продаємо менше квитків для того, щоби була достатня дистанція між людьми. Для того, щоби ми відчули цей зв'язок, оцю можливість побути разом, але це було настільки безпечно, наскільки можливо", – наголосила директорка "Мистецького арсеналу" Олеся Островська-Люта.

Книголюби святкуватимуть до 27 червня.

Леся головата, Юрій Пугач, Валерія Павленко та Михайло Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
В Олександрівській лікарні заперечують присутність пацієнтів, хворих на коронавірус "Дельта"
Наступний матеріал
Відхилення від курсу: у МЗС України відреагували на можливе запрошення Путіна на саміт ЄС
Loading...
Діячі культури та письменники вийшли на акцію до "Мистецького Арсеналу"

Діячі культури та письменники вийшли на акцію до "Мистецького Арсеналу"

На київському смітнику знайшли архів відомого історика

На київському смітнику знайшли архів відомого історика

"Відсоток українців, які читають книги, досить непоганий" – Андрухович

"Відсоток українців, які читають книги, досить непоганий" – Андрухович

Карта України без Криму – що відомо про скандал з підручником "Українська для іноземців"

Карта України без Криму – що відомо про скандал з підручником "Українська для іноземців"

Сергій Жадан у "Гончаренко рулить" розповів, над якими проєктами зараз працює

Сергій Жадан у "Гончаренко рулить" розповів, над якими проєктами зараз працює

Премія для перекладачів на мови світу Drahoman Prize – кому і за що вручили

Премія для перекладачів на мови світу Drahoman Prize – кому і за що вручили