КСУ
КСУ 5 канал

Судді КСУ поставили на місце нардепа ОПЗЖ під час розгляду закону про мову – подробиці

Читайте по-русски
9 липня Конституційний Суд продовжить слухання

Під звуки литавр – після тижнів розгляду понад 2 тисяч правок – 25 квітня 2019 року Рада восьмого скликання ухвалює мовний закон. Найголовніша зміна – публічний простір – українізують, а от якою спілкуватися у приватному та релігійному житті, кожен обиратиме сам. Поки тодішня більшість тріумфувала, 51 народний депутат, здебільшого з опозиційного блоку, пішов до суду з вимогою визнати закон неконституційним. Понад рік в Україні діє мовний закон, а політичні баталії не вщухають. Тож і його захисники, і критики чекають на вердикт Конституційного Суду.

З потяга – під суд. Декілька депутатів з Івано-Франківська не змогли дивитися трансляцію вдома.

"Це неприпустимо, щоби зараз народні депутати піднімали мову про те, що ми маємо якось цінувати російську мову. Такого не має бути! Україна – єдина", – наголосив демобілізований військовослужбовець, депутат Івано-Франківської міськради Мстислав Тарас.

Із трибуни йому опонує вже не народний депутат, але один зі співавторів подання – Олександр Долженков. Наполягає: мовний закон дискримінує російськомовних громадян як найбільшу етнічну меншину. Йому – юристові за фахом – судді відразу влаштовують іспит на знання законодавства.

"Ви стверджуєте, що російська мова на законодавчому рівні повністю виключається зі сфер – трудових відносин, освіти, науки, культури, телебачення, радіомовлення. Назвіть мені ту норму закону", – сказав суддя КСУ Сергій Головатий.

"Для того, щоби надрукувати російською мовою, видавець повинен таку ж кількість тиражу зробити українською. При цьому стосовно кримськотатарської мови та інших мов європейського союзу – цього робити не потрібно. Так, ваша честь, я вбачаю в цьому дискримінацію", – заявив представник ОПЗЖ Олександр Довженков.

Цих норм немає, бо кримськотатарська – мова корінного народу, пояснює Рефат Чубаров. Захистити її може лише Україна. На відміну від російської чи інших нацменшин, права яких можуть обстоювати інші країни.

"Вони підходять до кримськотатарської мови як до російської, якою у світі говорять понад 200 мільйонів людей, а кримськотатарська мова, на великий жаль, але ЮНЕСКО віднесена до мов, над якими є пряма загроза їхнього щезнення", – пояснив голова Меджлісу Рефат Чубаров.

У поданні опоблоківців судді Конституційного Суду виявили і посилання на статтю, якої в тексті закону немає.

"Це, мабуть, граматична помилка, тут такої частини немає", – визнає нардеп ОПЗЖ.

"У нас тут стільки філологів сидить, вони вам скажуть, це не граматична помилка, і багато таких помилок?" – запитав суддя.

"Не має значення, яка, мабуть, це помилка", – каже Олександр Довженков.

"Має значення, оскільки ви вводите в оману Конституційний Суд, цитуючи в конституційному поданні статті, яких не існує у природі", – наголосив суддя.

Уточнюють в апелянта і термінологію.

"Чи відомо вам про те, що термін "російськомовні громадяни" є так званою доктриною Путіна?" – запитав суддя Ігор Сліденко.

"Ні, ваша честь, не відомо, я дотримуюся українського законодавства і Конституції України", – сказав апелянт.

"Спекуляція на мовній ознаці, на релігійній ознаці і стала формальною підставою для Путіна введення військ в Україну. Немає будь-яких підстав для того, щоби коригувати, розглядати дане подання", – переконаний депутат "ЄС" Андрій Парубій.

Штучним називає це оскарження і Володимир Зеленський. Бо закон захищає єдину – українську, а про мови нацменшин – треба писати новий.

"Правовий статус російської мови, можливо, як однієї з мов нацменшини, та й усіх інших", – зазначив представник президента в КСУ Федір Веніславський.

Як козир із рукава Олександр Долженков дістає ще один аргумент – за мовний закон голосували картки депутатів, яких у залі не було. А за минулої каденції самого Долженкова громадський рух "Чесно" вісім разів ловив на кнопкодавстві. Із трибуни – українською, а в коридорі – вже на дискримінованій.

9 липня Конституційний Суд продовжить слухання.

Леся Головата, Василь Кобець, "5 канал"

Попередній матеріал
Судилище над Петром Порошенком: обрання запобіжного заходу – трансляція
Наступний матеріал
Уночі Печерський суд вирішив розтягнути справу ще на три місяці – Порошенко
Loading...

У центрі Києва вивісили величезний банер "Руки геть від закону про мову"

Мінкультури визначило кандидатуру на посаду мовного омбудсмена

"Разумкову – лапті": активісти провели акцію під Верховною Радою через заяви спікера

Мовним питанням влада відволікає від своїх корупційних дій і провалу в економіці – Княжицький

Порошенко: "Заява про звільнення мовного омбудсмена показує ставлення чинної влади до підтримки української мови"

"Протидія коронавірусу": у Раду намагаються протягнути скасування закону про державну мову