Як приймали закон про мову
Як приймали закон про мову 5 канал

Путін хоче нас русифікувати, щоб перетворити на "адін народ": Княжицький щодо виступу ОПЗЖ проти закону про мову

  Читайте по-русски
  Дебати навколо закону про державну мову триватимуть у Конституційному суді 7 та 9 липня, повідомив політик

  За кілька днів Конституційний Суд розглядатиме подання депутатів від Опоблоку проти закону про мову. Проросійські сили, почуваючи себе вкрай вільно і прикриваючись захистом прав російськомовних, воюють з українською на догоду Путіну, який наполегливо намагається відродити Радянську імперію. Нардеп від "Європейської солідарності" Микола Княжицький у своєму блозі пояснив, чим загрожує ймовірне визнання мовного закону неконституційним та як не допустити його скасування.

  Подаємо текст без суттєвих змін

  Наступного тижня Конституційний Суд починає розглядати подання 51 депутата з Опозиційного блоку, а нині – "Опозиційної платформи – За життя", про забезпечення функціонування української мови як державної. На думку цих депутатів, закон обмежує права російськомовних громадян України. Що є абсурдом, тому що закон не стосується мов нацменшин. Він говорить про захист державної мови.

  Закони про захист державної мови є в більшості країн, які себе поважають. Починаючи від Росії, яка поважає лише себе, і завершуючи Польщею чи Францією, які поважають і себе, і інших. Ми, звісно, брали ці, європейські, закони за приклад, коли розробляли Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

  Чи обмежує наш закон національні меншини? Жодним чином. По-перше, він не регулює їхні мови. А по-друге, прямо стверджує, що уряд у 6-місячний термін (а вже минуло більше ніж рік) має подати законопроєкт, який би захищав мови нацменшин. Отже, кожен, хто дбав би про захист нацменшин, мав би долучитися до такої роботи. Але під прапором боротьби за права національних меншин насправді воюють з українською мовою.

  Це не нова боротьба. Ми знаємо про Емський указ, Валуєвський указ, Розстріляне відродження, про те, що робилось у Радянському Союзі, щоб українська мова ніколи не запанувала на території України.

  Для росіян дуже важливо було нас русифікувати. Ну, хоча б для того, щоб стверджувати (так, як каже Путін), що "ми адін народ". А отже і мови ніякої немає, культури ніякої немає… Так, якесь там "нарєчіє".

  Очевидно, що без якісного закону, без якісного об'єднання українців, які поважають себе, свою мову і свою культуру, ми ніколи не побудуємо сильної держави.

  Українська мова об'єднує, а не роз'єднує. Наш закон об'єднав суспільство. Тому будь-які соціологічні дослідження скажуть вам, що більшість українців закон підтримує. Навіть якщо ці українці не дуже добре знають українську. Саме для таких закон передбачає програму з підтримки української мови, курси навчання, усі ті заохочення вивчення мови, які зараз не виконує уряд Зеленського – не лише цей, а і минулий.

  Тепер Конституційний Суд. Ці депутати з Опоблоку хочуть скасувати закон. Уявляю собі картину, якщо суддя скасує закон, бо він якимось чином принижує російськомовних громадян. Дай Бог здоров'я російськомовним, але очевидно, що україномовні громадяни України будь-якого походження, будь-яких національностей пишаються своєю мовою, люблять її, хочуть, щоб цей закон існував і працював.

  Вірю, що Конституційний Суд ухвалить справедливе рішення. Перші дебати триватимуть аж два дні – 7 та 9 липня. Раніше, як правило, відкриті дебати в Конституційному Суді тривали день, максимум півтора. А тут цілих два дні ми будемо говорити про мову. Ніби вже ця дискусія всім вже набридла, ніби вже всі розуміють, що українська в Україні має панувати, розвиватися, а мови національних меншин будуть захищати. Але ні, не всі. Країна-агресор, її лідер Володимир Путін досі мріють про те, щоб закон скасували, мріють про те, щоб "нікакого украінского язика ваабще не било, патаму што ми адін народ".

  А ми будемо в Конституційному Суді доводити протилежне. Приходьте нас підтримувати, дивіться трансляції по телевізору… Пильнуйте. Бо якщо ми, українці, не будемо пильнувати нашої мови, то жоден інший народ її не захистить. І нас теж.

  Попередній матеріал
  Голова МЗС пояснив, чому не варто розглядати питання Криму в Мінському форматі
  Наступний матеріал
  Екологи дискредитували себе ігноруванням питання вирубок лісу в Карпатах – експерти
  Loading...