Субсидія по-новому: як оформити компенсацію та кому цьогоріч допомогу від держави точно не дадуть

Субсидії 5 канал / Час. Підсумки тижня
Із 1 травня 2021 року влада змінила правила нарахування субсидій

Відкладайте гроші вже і готуйтесь оббивати пороги соцзахисту. Уряд запровадив нові умови отримання допомоги від держави. Нині в країні дотації мають трохи більше трьох мільйонів українців. І от від початку місяця почалася справжня боротьба за них. Людям доводиться збирати купу довідок і стояти в довжелезних чергах.

Урядовці нову бюрократію пояснюють просто – хочуть, щоб усе було чесно. Бо кажуть, що українці подекуди державу обманюють і щороку виявляють десь 100 тисяч тих, хто спокійно може платити за комуналку, але все одно просить у держави грошей. Сергій Барбу в деталях розібрався з новими умовами: куди звертатись, які документи з собою брати і не менш важлива деталь – кому точно допомоги не дадуть.

Носіть маски, тримайте дистанцію та мийте руки, говорили вони. Пандемія не закінчилася, з одного боку застерігають в уряді. А з іншого – зобов'язують усіх субсидіантів перереєструватися. Під управліннями соцзахисту черги, тиснява, крики і сльози.

Черга біля управління соцзахисту в Луцьку
Черга біля управління соцзахисту в Луцьку5 канал / Час. Підсумки тижня

"Всі лізуть без черги, немає ніякого порядку, ніхто не може пояснити чітко", – розказує одна з пенсіонерок.

Пані Галині вісімдесят. Субсидію боїться втратити, тому однією з перших прийшла її переоформити. Але навідатися до управління соцзахисту довелося двічі. Перший раз жінку завернули, бо не було бланків заяви та декларації про доходи.

"Я отримувала субсидію завжди. Чоловіка у мене немає, я живу одна. Субсидія мені дуже допомогла. Я навіть економила на ній", – розповідає пенсіонерка Галина Марченко.

А прем'єр-міністр України Денис Шмигаль говорить: "Нові правила – це про справедливість. Коли держава збільшує та платить допомогу саме тим, хто цього потребує. Починаючи з травня, отримувачі субсидій повинні будуть подати нову заявку на її отримання. Заявки можна буде подавати протягом наступних 5 місяців".

Денис Шмигаль
Денис ШмигальПрес-служба Кабміну

Із 1 травня 2021 року влада змінила правила нарахування субсидій. Зокрема, цього року, попри пандемію, всім прохачам допомоги доведеться перереєструватися. Торік через пандемію субсидії продовжували автоматично.

Максим Бученко, заступник директора департаменту соцполітики КМДА, говорить: "Не потрібно вже бігти вкрай сьогодні за перепризначенням субсидії. Можна прийти через тиждень чи в наступному місяці. Є електронні бланки і можна подати онлайн заяву. І залишається пошта і особисте звернення".

А фахівець з питань соціальної політики Андрій Павловський каже: "Натовпи пенсіонерів стоять! Це люди, які в найбільшій зоні ризику захворіти на коронавірус. Такі недолугі дії влади! Вони там кажуть про онлайн. Ну поясніть бабусі, якій 80 років, що таке онлайн".

Змінилися з травня і правила нарахування субсидій. Вимоги стали суворішими. Зокрема, прискіпливі перевірки чекають на безробітних. Їх держава підозрює у приховуванні доходів. Непереливки буде і родинам, де є заробітчани за кордоном. Допомоги від держави вони можуть не дочекатися.

З новацій і таке: якщо людина здійснила одноразову покупку на суму 50 тисяч гривень, зокрема, певних речей або майна, зробила такі вклади у статутний капітал або надавала допомогу на таку суму, то виникає питання, чи потребує така людина допомоги держави, говорить заступник міністра соцполітики Віталій Музиченко.

Андрій Павловський, фахівець з питань соціальної політики, каже: "Уряд за рахунок більш складних умов для отримання субсидій, просто скорочує кількість родин, які мають право на це. Десь на пів мільйона людей буде менше, які отримають субсидію".

Перед урядовими ревізорами доведеться вивернути кишені. І якщо щось десь приховали... Ні, не заберуть. Але субсидії можна не дочекатися. Платити всім держава не хоче.

Візьметься уряд і за банківські депозити. Якщо на рахунках більше 100 тисяч гривень – субсидії не дадуть.

Клієнти банку
Клієнти банку5 канал / Час. Підсумки тижня

Андрій Новак, голова комітету економістів України, говорить: "З одного боку – це порушення особистого простору і особистих прав, зокрема, банківської таємниці. Але, з іншого боку, важко знайти інший механізм, як визначити саме тих, хто найбільше потребує державної допомоги".

Скасував уряд і так звані місцеві комісії. Вони розглядали нетипові ситуації в родинах. Наприклад, якщо діти мешкають окремо від батьків-пенсіонерів. Але зареєстровані всі за однією адресою. Чи надавати субсидію літнім людям з малою пенсією? Або ж рахувати доходи дітей і відмовити?

Віталій Музиченко, заступник міністра соціальної політики України, пояснює: "З місця роботи довідки приносять. Кажуть: ось я у Києві працюю і не можу мешкати в Харківській області. Все, субсидія призначається автоматично. У нас є тепер лякалки, що комісії ліквідували і ніхто не буде приймати індивідуальні рішення. Я хочу сказати, що таких індивідуальних рішень було до 55 %. Тобто це далеко не індивідуальні рішення, це система".

На місцях від такого не в захваті. Наприклад, Івано-Франківська міськрада вимагає від уряду нові правила терміново скасувати. За таке звернення на позачерговому засіданні проголосували більшість депутатів.

Надія Когутяк, депутатка Івано-Франківської міськради, говорить: "Ці комісії розглядали різні життєві ситуації, винятки з правил та особливості кожної родини. Станом на сьогодні близько 40% субсидій було призначено саме цими комісіями. Ліквідація комісій призведе до втрати права на отримання допомоги від держави значної кількості українців".

Уряд на поступки не йде. Ба більше – на отримувачів субсидії навіть після її переоформлення чекатимуть нові перевірки. Це так звана "верифікація". Якщо порушення знайдуть, то допомогу доведеться повернути.

Але й без того кількість субсидіантів стрімко зменшується. Лише за минулі три роки – вдвічі. З майже семи мільйонів до понад трьох.

Кількість субсидіантів
Кількість субсидіантів5 канал / Час. Підсумки тижня

І економія на малозабезпечених триває. У бюджеті на цей рік на субсидії передбачили на пів мільярда гривень менше, якщо порівнювати з 2020. Додавати більше грошей влада не має наміру.

Сергій Барбу, Ігор Костюк, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Зеленський 2.0: що нового розповів глава держави на прес-конференції
Наступний матеріал
Новий штам COVID-19: наскільки він небезпечний та чи дістався України
Loading...