Новий штам COVID-19: наскільки він небезпечний та чи дістався України

Індійський штам коронавірусу 5 канал / Час. Підсумки тижня
У вітчизняному МОЗ прогнозують, що індійський штам коронавірусу рано чи пізно дістанеться України

Усі ми не раз чули про індійський штам коронавірусу. Лікарі кажуть, що це супермутант і гримуча суміш інших штамів. У вітчизняному МОЗ прогнозують, що індійський різновид рано чи пізно дістанеться й України. Але ми не знаємо, як ми його будемо називати, бо Індія нині просить соцмережі видалити всі згадки про "індійський" штам COVID-19. Пояснюють вони це тим, що ВООЗ офіційно не називала його так, а прив'язування до країни шкодить її іміджу.

Але поки немає реакції ВООЗ, ми умовно називаємо його індійським. Він відрізняється від інших інкубаційним періодом. Ідеться не про 10-12 днів після контакту з хворим, а лише два-три. За нового штаму не завжди виникає втрата нюху і смаку. Хочемо вірити, що ми на собі всі ці симптоми нового штаму не відчуємо. Про його особливості – у сюжеті "Підсумків тижня".

Британський, бразильський, південноафриканський і от – індійський. Новий штам коронавірусу – B.1.617. Саме його поширення називають одним із чинників масового спалаху захворюваності в Індії. Кількість нових хворих на добу сягає 400 тис., а кількість померлих – 3-4 тис.

"Усі штами між собою відрізняються тим, що кожен вносить якусь нову мутацію, і ця мутація може зіграти на поширення, власне, збудника, а по-друге, на його небезпечність і здатність спричиняти тяжкі випадки швидше. І відповідно, більше людей може інфікуватися й потрапити в лікарні. І, власне, серед усіх змін виділяють 13, які є цікавими, і дві, які є важливими", – пояснив вірусолог, асистент кафедри мікробіології, вірусології та імунології НМУ ім. О.Богомольця Володимир Настенко.

За уточненням американського Центру з контролю та профілактики інфекційних захворювань, цікавий штам – це той, що може швидше передаватися, спричиняти тяжчий перебіг хвороби й протистояти дії наявних вакцин. Штам, який викликає занепокоєння, має вже доведені дані
про стрімкіше поширення, збільшення кількості шпиталізацій чи летальних випадків і зменшення ефективності антитіл після вакцинації.

Коронавірус в Індії
Коронавірус в Індії5 канал / Час. Підсумки тижня

Метод, за яким встановлюють мутацію коронавірусу, називається "секвенування". За його допомогою можна визначити, чим відрізняється новий штам від уже відомих. У випадку з COVID-19 – від оригінального вірусу, виявленого в китайському Ухані.

"Я поясню на прикладі, як це робить Індія. Індія відбирає матеріал, і кожен сотий мазок відправляється на секвенування, тобто прочитання геному вірусу на склад, на особливості побудови цього геному. І порівнюється з оригінальними і вже відомими в базі штамами. Якщо є якась відмінність, це звертає увагу, що відбулася якась мутація. В Україні здатності провести секвенування, як я знаю, мають незначна кількість лабораторій. І зазвичай у таких умовах Україна відбирає матеріали й передає їх у Лондон або в Німеччину", – уточнив Настенко.

Вакцина від коронавірусу
Вакцина від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня

Велика Британія на другому місці після Індії за поширеністю саме індійського штаму коронавірусу. А маючи власні лабораторії, виявити його можна дуже швидко. Індійський штам коронавірусу виявили вже в більш ніж 40 країнах світу, зокрема наші сусіди – Польща та Румунія. Україна працює над тим, щоб метод виявлення штамів був масово доступним і в українських лабораторіях. Та поки що користується потужностями іноземних фахівців. Тому офіційне підтвердження того, що індійський штам уже на українській землі, може бути значно пізніше, ніж сам вірус. А поки що британські вчені досліджують, як швидко може поширюватися індійський штам. Результати обіцяють найближчими тижнями. Також запевняють, що проти нього ефективні всі наявні вакцини.

"Ми вкотре переглядали статистику, і я можу сказати, що ми дедалі більше впевнені в тому, що вакцини ефективні проти всіх варіантів, зокрема й індійського штаму", – наголосив прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.

Китай теж переконаний, що його вакцини дієві проти нового штаму. Їх також легко модифікувати проти всіх мутацій, які виникатимуть у майбутньому. Так, індійський штам сам уже має кілька варіантів, і деякі називають "супермутантами".

Коронавірус
Коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

"Ми провели низку досліджень. Штами вірусу – це вічна тема, РНК-віруси завжди будуть змінюватися. Але ми маємо гарну моніторингову схему, щоб виявляти їх і вдома, і за кордоном", – зазначив дослідник Китайського центру з контролю та профілактики інфекційних захворювань Шао Їмін.

Навіть у тих державах, де штами визначають швидко й масово, необхідно робити вакцинацію та дотримуватися індивідуального захисту. Це основні і найдієвіші засоби боротьби з оригінальним вірусом та його мутаціями. Низький рівень вакцинування в Індії й недотримання норм особистої безпеки – головні причини спалаху хвороби й народження нового штаму. Щоб перервати ланцюг "спалах – мутація", ВООЗ закликає двічі подумати, перш ніж вирушати у подорож за кордон.

"Вакцини можуть бути світлом наприкінці тунелю, але ми не можемо бути засліплені цим світлом", – наголосив директор Європейського регіонального бюро ВООЗ Ганс Клюґе.

Новий варіант, що викликає занепокоєння – B.1.617, який уперше виявили в Індії, вже знайшли щонайменше у 26 країнах європейського регіону загалом із 53 – від Австрії до Греції, від Ізраїлю до Киргизстану. Більшість випадків – наслідок міжнародних мандрівок, але трапляється і внутрішня передача вірусу. Індійська діаспора – одна з найбільших у світі. І це дає ще більший ризик поширення нового штаму коронавірусу. Який випереджає в часі як роботу вчених, так і наполегливу працю лікарів.

Нонна Стефанова, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Субсидія по-новому: як оформити компенсацію та кому цьогоріч допомогу від держави точно не дадуть
Наступний матеріал
Розслідування чи переслідування: що відомо про екстрадицію майданівця з Іспанії та як просуваються справи Майдану
Loading...