СБУ
СБУ 5 канал

Статки керівників СБУ вперше стали відомі широкому загалу: що встигли нажити – сюжет

Читайте по-русски
Звітів двох заступників голови відомства на сайті немає

Які заробітки в керівництва Служби безпеки? Декларації силовиків уперше стали публічними. До того вони звітували самі собі. Просто заповнювали звіти і залишали їх у СБУ. Водночас працівники спецслужби регулярно ставали героями журналістських розслідувань і могли похвалитися заможними родичами, які володіли численним майном. Декларації теперішніх чільників СБУ вивчав кореспондент "5 каналу" Сергій Барбу.

Приховували як могли. Керівництво СБУ не хотіло, щоби їхні прибутки були публічними. Поки чиновники показували свої статки, спецпризначенці звітували самі перед собою. Декларації заповнювали і зберігали їх у самій Службі безпеки.

Змусити керівництво СБУ зробити декларації публічними активісти намагалися через суди. Позивалися проти відомства. Розгляд тривав кілька місяців. Справа дійшла навіть до Верховного Суду.

"Служба безпеки України наголошує, що ще у 2005 році було прийнято рішення державного експерта з питань таємниць про віднесення до державної таємниці інформації про персональні переліки, посади, приналежність до підрозділів, домашні адреси особового складу", – заявляє представник Служби безпеки України.

Тоді позов активістів суд не задовольнив. Декларації СБУвців і надалі залишалися засекреченими.

"У Службі безпеки розробили якийсь власний порядок подачі декларацій у нібито власну систему. Ця власна система – це було чотири комп'ютери, які стояли в кабінеті. Але цей власний порядок скасували за приписом НАЗК, тому що він не відповідав закону", – говорить Олена Щербань, представниця позивача, юристка "Центру протидії корупції".

До того ж депутати змінили законодавство і зобов'язали керівництво СБУ прозвітувати. А от декларації оперативних співробітників публічними не стануть.

"Я вважаю, що це дуже правильне рішення і я був противником приховування статків публічних осіб, які пройшли через призначення указом президента. Треба одразу відділити тих співробітників, які займаються оперативною роботою і справді потребують захисту держави", – каже Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015).

До 1 червня все керівництво Служби безпеки мало прозвітувати про доходи своєї родини. Голова відомства Іван Баканов торік заробив понад 600 тис. грн. До того ж його дохід у СБУ вп'ятеро вищий, аніж у "95 кварталі". Заробітки дружини головного СБУвця – близько пів мільйона гривень. Банкам подружжя не довіряє, задекларували 170 тис. доларів готівкою.

Володіє родина Івана Баканова трьома квартирами, чотирма земельними ділянками та недобудованим особняком.

Не вказав голова СБУ у своїй декларації іспанську фірму. За даними журналістів, він і дотепер обіймає в ній керівну посаду. А це заборонено законодавством.

Прозвітувати до 1 червня мали і п'ятеро заступників голови Служби безпеки.

2 квартири, 2 земельні ділянки, 1 паркомісце. А ще – дачний будинок на 250 квадратів і 3 автомобілі. Все це власність Руслана Баранецького. За минулий рік перший заступник голови СБУ заробив 800 тис. грн. А ще отримав 7 тис. соціальної допомоги. Дохід дочки СБУвця – понад півтора мільйона. Дружина заробила 100 тис. Готівкою тримають понад півтора мільйона грн.

У Володимира Горбенка – ще одного заступника голови СБУ – 1 квартира, 2 недобудовані будинки, 3 ділянки, 2 авто. А ще колекція зброї та коштовні годинники. Дохід родини за 2018-й – близько 800 тисяч гривень. Готівкою зберігають майже 40 тис. доларів, понад 20 тис. євро і більш як 200 тис. грн.

Скромніша декларація в Сергія Андрущенка. Його родина володіє 3 квартирами, земельною ділянкою. Торік заступник голови СБУ заробив понад пів мільйона грн. Доходи дружини не вказані. Готівкою родина зберігає 50 тис. грн.

До кінця тижня керівництво СБУ ще має час, щоби виправити помилки в деклараціях. Однак звітів двох заступників голови відомства на сайті взагалі немає. Йдеться про Василя Малюка та Олександра Якушева. Чи це технічний збій або ж вони свідомо не подали декларацію – має відповісти Національне агентство із запобігання корупції.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, "5 канал"

Попередній матеріал
Справа про "картини Порошенка", чи реально побороти контрабанду на митниці і що не так у співпраці з МВФ – "ІнфоВечір"
Наступний матеріал
Бійки українських депутатів потрапили в рекламу театру Ла Монне в Бельгії – відео
Loading...

НАЗК перевіряє своєчасність повідомлень про мільйонні компенсації в деклараціях Тимошенко та Власенка

НАБУ закрило одну зі справ щодо ексміністра Гримчака

"Компенсація за політичні репресії" від загадкової компанії: Юлія Тимошенко стала доларовою мільйонеркою

Венедіктова не вказала в декларації київську квартиру, що коштує від $500 тисяч – ЗМІ

Прогалини в декларації Венедіктової та блискавичне кар'єрне зростання її чоловіка – "Схеми" провели розслідування

Активіст, якому Венедіктова пообіцяла підозру у вбивстві, написав на неї заяву через незадекларований годинник