Спецагент чи божевільний: чому вбивцю Петлюри виправдав суд – і хто створив образ "отамана-антисеміта"

Шварцбард і Петлюра, газета Das Interessante Blatt, 1927 рік https://expres.online
У Парижі, на перетині вул. Расін і бульв. Сен-Мішель у вівторок, 25 травня 1926 р., сталося вбивство. На подив переляканих свідків, убивця не втікав, а стояв, вигукуючи нісенітниці. На асфальті в калюжі крові вмирав 47-річний чоловік у білій картатій сорочці. Перехожі відразу здійняли крик, на який за кілька хвилин прибіжить поліцейський, – коли пролунало 7 пострілів, він був лише за дві вулиці звідти

Пораненого відвезуть у шпиталь Charité, що за якийсь 1 км від місця кривавих подій. Та жертва помре від отриманих поранень у груди та живіт, так і не прийшовши до тями. Новина блискавично розлетиться Парижем. Вечірні газети кричатимуть: того дня на виході з ресторану Chez Chartier приблизно о 14:10 – 14:15 був убитий український отаман та другий Голова Директорії УНР Симон Петлюра, якого гірко оплакуватиме його родина й уся українська громада.

Ресторан, де Симон Петлюра обідав востаннє в житті
Ресторан, де Симон Петлюра обідав востаннє в життіopinionua.com
Місце вбивства Симона Петлюри (сучасний вигляд)
Місце вбивства Симона Петлюри (сучасний вигляд)google maps

Чоловіка на ім'я Соломон (Самуїл) Шварцбард – ката – схопили на місці перехожі і почали бити. Мабуть би і вбили, якби за лічені хвилини не прибігла поліція. Втім, той і не збирався втікати. В одній із його кишень знайшли фото Петлюри, видерте зі енциклопедії, знайденої пізніше в його квартирі.

За словами Шварцбарда, він зустрів Петлюру на вулиці, а потім стежив за ним кілька місяців, дізнався, де той живе й куди ходить. Вирішив убити, оскільки кілька місяців тому почув на вулиці розмову двох російських офіцерів про погроми в Україні. Мовляв, вирішив, що саме Петлюра винний. Відтоді мріяв помститися.

Від першого дня затримання просив зв'язатися з адвокатом Анрі Торресом. Цікаво, що попри свою майже зіркову репутацію, правник радо йшов із затриманим на контакт, хоча справа виглядала пропащою. Адже вбивство сталося серед білого дня на вулиці з купою свідків, убивця очевидний. Що саме спонукало Торреса зголоситися бути адвокатом: скандальна слава, у гонитві за якою адвокат часто погоджувався захищати анархістів, оскільки сам був комуністом, чи зв'язки з посольством радянської Росії у Франції, де він був неофіційним юридичним радником? Пізніше під час слідства, що триватиме понад 1,5 року, Торрес навіть поїде до Росії, де отримає повне сприяння керівництва партії та всі затребувані документи революційних років.

Анрі Торрес
Анрі Торресopinionua.com

Сьогодні, уже після часткового відкриття архівів НКВС, можна говорити про те, що саме російські комуністи оплачували послуги одного з найвідоміших адвокатів Франції, а також надсилали розпорядження, у який саме бік спрямовувати дискусію.

Але про все по порядку.

Соломон Шварцбард – хто він?

У відділку так описували Шварцбарда: невисокий – 1,63 метра, світле волосся, із вусиками, маленький рівний ніс, маленькі глибоко посаджені очі на сухому обличчі з виступаючими вилицями, статура худорлява. За матеріалами поліцейського слідства, про нього відгукувалися, як про тиху людину, не помічену в жодній кримінальній справі. Але вже під час судових слухань спливли факти про його проблеми з законом в Австрії.

Як відомо, до приїзду у Францію він уже був засуджений у Відні, у 22-річному віці – це були 1908-1909 рр. Відбув 4-місячне ув'язнення за крадіжку зі зламом.

Далі він їде у Францію до брата Самюеля, де той мешкав останнім часом. Під час першої світової війни йде добровольцем в Іноземний легіон французької армії. Під час служби був поранений, завдяки чому отримав і нагороду.

У 1917 році повернувся до Росії, служив у Червоній гвардії, що складалася з добровільних напіввійськових формувань, які забезпечувала зброєю безпосередньо Росія. Пізніше, навесні 1918 року, Червона гвардія була розформована, але особовий склад цих формувань влився в лави регулярної Червоної армії.

Соломон Шварцбард
Соломон Шварцбардopinionua.com

Шварцбард деякий час служив на борту корабля Melbourne. Капітан зазначав, що Шварцбард займався там сумнівною агітацією.

На жаль, під час слухань не зважали на слова людини, що мала професійний військовий досвід у французькому легіоні, щодо участі Шварцбарда в анархічних формуваннях у 1917-1918 роках. А сам убивця на запитання про те, чи він – анархіст, відповідав ствердно й визнавав, що служив у загонах Червоної гвардії. На слуханнях обходять увагою й питання про організацію вбивства.

Злочин

За три дні до вбивства Петлюрі виповнилося 47 років. Він був середнього зросту – 1,71 метра, мав русяве волосся та привабливу зовнішність. Був енергійною людиною. Його важко було звинуватити в диктатурі чи узурпації влади. Військовики та міністри його уряду звертали увагу на його хоробрість і здатність логічно мислити. Петлюра був патріотом, публіцистом та літератором.

Українські військовики, стаючи на захист убитого, запевняли, що погроми відбувалися стихійно попри сотні указів головного отамана, що забороняли будь-яке свавілля. Навіть супротивники в поглядах визнавали Петлюру справедливим, добрим та гідним поваги. Попри всі звинувачення в антисемітизмі, особисто він сам прихильно ставився до євреїв, довіряв їм посади в міністерствах, зокрема й серед військових у лавах своєї армії.

Під час правління Петлюри створено єдине у світі Міністерство єврейських справ на чолі з Мойсеєм Зільберфарбом, яке опікувалося справами єврейського населення. Щоб допомогти єврейським сім'ям, які постраждали від погромів, уряд виплатив 20 млн грн відшкодування.

Особисті речі Симона Петлюри
Особисті речі Симона Петлюриopinionua.com
Особисті речі Симона Петлюри
Особисті речі Симона Петлюриopinionua.com

На захист сім'ї Петлюри став інший відомий адвокат – Сезар Кампінчі. Проте у справі він з'явиться лише за два місяці до судового слухання. Саме він під час слухання зазначав, що вбито не вбивцю-антисеміта, а вождя, лідера української держави.

Сезар Кампінчі
Сезар Кампінчіopinionua.com

У залі суду обговорювали метод убивства.

Шварцбард запевняв, що вистежив, як Петлюра заходить до ресторану, побіг на пошту, щоб надіслати дружині телеграму, потім повернувся й чекав, доки жертва вийде. Побачивши Петлюру на вулиці, покликав його по імені, а після того, як він обернувся, вигукнув: "Захищайся, негіднику!". Далі вистрілив у жертву п'ять разів, стоячи. Насправді було сім пострілів, із яких п'ять – влучних. Судмедексперт зазначав, що всі п'ять потраплянь були здійснені впритул у жертву, що падала або лежала, оскільки на тілі залишилися сліди від опіків.

Деталі відправки телеграми дуже дивні. Вона була відправлена дружині Шварцбарда, яка разом із ним мешкала там же, в Парижі. Мало того телеграма відправлена телеграфистом аж о 14:35 (дата й час були зазначені на штемпелі з поштового відділення біля Hôtel de Ville), майже за 1,5 км, куди спокійним кроком від ресторану можна дійти хвилин за 20. Але ж біля місця вбивства було інше поштове відділення – за 3 хв пішки. Якщо Шварцбард вистежував жертву біля ресторану, чому біг так далеко, адже Петлюра міг покинути заклад у будь-який момент?

Місце вбивства Симона Петлюри (сучасний вигляд)
Місце вбивства Симона Петлюри (сучасний вигляд)google maps

У телеграмі Шварцбард пояснював своїй дружині мотиви кривавого вчинку. Суддя звернув увагу на непорозуміння з місцем відправки та допустив, що навіть якщо прийняти за версію помилку поштового працівника, то все одно бігти так далеко було нелогічно, адже за той час жертва могла би спокійно пообідати й вийти з ресторану, тому питання про розбіжності з часом і місцем відправки залишилося відкритим. Суд вдовольнився поясненнями Шварцбарда про те, що працівник пошти помилився із часом відправки.

Але ці непорозуміння кидають тінь на хід самого злочину та дозволяють допускати, що Шварцбард мав щонайменше одного співучасника.

За справою пильно стежила світова преса – адже вбивство було неймовірно гучним й резонансним.

Напис французькою: "Процес Шварцбарда. Ми занадто багато говоримо про жертву і недостатньо - про вбивцю"
Напис французькою: "Процес Шварцбарда. Ми занадто багато говоримо про жертву і недостатньо - про вбивцю"opinionua.com

Суд над убивцею – чи судилище над жертвою?

Судовий процес у справі про вбивство Петлюри почався 27 жовтня 1927 року. Суд тривав лише 8 днів, хоч сама справа містила більше 3000 сторінок, а викликано було феноменальну кількість свідків – аж 184 особи.

Практично обійшовши стороною всі факти, адвокатові Торресу вдалося надати справі неймовірного емоційного напруження, викликавши резонанс суспільства щодо погромів та збурюючи суспільство розмовами про звірства українців. Шварцбард лише на суді вперше каже про те, що нібито 15 членів його сім'ї загинули під час погромів. Цю інформацію, до речі, історики досі так і не підтвердили, оскільки документальних підтверджень цього факту знайти не вдалося.

Судове засідання по факту вбивства Симона Петлюри
Судове засідання по факту вбивства Симона Петлюриopinionua.com

Розбурхуючи розмови про український націоналізм замість розгляду фактів самого вбивства, суд перетворюється на абсурдне дійство – практично на суд над самою Україною – на очах у всієї Європи, завдяки широкому висвітленню процесу на перших шпальтах газет. На першому засіданні були присутніми 97 іноземних журналістів, зокрема, з США, Палестини й СРСР.

Генерали та друзі Петлюри неодноразово протягом слухань заявляли, що Щварцбард був більшовиком та агентом Кремля, але доказів, на жаль, надати не змогли. У можливій співучасті підозрювали якогось Володіна, що втік із Парижа, щойно дізнавшись про намір поліції поспілкуватися з ним. Подальша його доля невідома. Лише в 1954 році з трибуни Конгресу США виступив колишній агент НКВД Петро Дерябін, який заявив, що Шварцбард був радянським агентом та вбив Петлюру на замовлення Москви.

Попри наявний фактаж, адвокатові Торресу своїми емоційними промовами та театральною поведінкою таки вдалося переконати суд присяжних, які тоді ухвалювали рішення без участі суддів. А здивувати й переконати пересічних громадян у тому, що Шварцбард благородно виконував роль народного месника, який помстився за скривджених – набагато легше, ніж професійних суддів. Хоч деталі вбивства і свідчать про холодний розрахунок, слідчі зазначали про насолоду, із якою вбивця описував деталі в день убивства.

Судове засідання по факту вбивства Симона Петлюри
Судове засідання по факту вбивства Симона Петлюриopinionua.com

На вирок вплинув також і тиск прокомуністичних ЗМІ на суспільство, які навмисно спотворювали образ Симона Петлюри та загалом українців, зображуючи їх кровожерливими монстрами, роблячи винятково гіперболізовано-емоційні заяви.

Як би там не було, але присяжним вистачило лише 8 хвилин, щоб винести вирок про невинуватість Шварцбарда. Бралося також до уваги, що вбивця мав право на одну амністію, оскільки був колишнім легіонером Іноземного легіону. У сучасному світі такий вирок був би неприпустимим, адже будь-який злочин тягне за собою покарання.

Похорон Симона Петлюри
Похорон Симона Петлюриopinionua.com

Абсурдність полягає також і в тому, що, згідно з вироком, вдові Петлюри, Ользі Петлюрі, присудили виплатити штраф розміром в 1 франк за роботу комунальних служб, які відмили з асфальту кров її чоловіка.

Похорон отамана відбувся 30 травня 1926 року. На ньому були присутні тисячі людей та друзів, речники іноземних представництв та дипломатичних місій.

Похорон Симона Петлюри
Похорон Симона Петлюриopinionua.com

"Під час останньої "вічної пам'яті" всі присутні як в церкві, так і на вулиці, побожно схилилися на коліна" – писав український тижневик "Тризуб".

За матеріалами "Загадкове вбивство Петлюри: неівдомі факти розслідування" (текст Інни Власюк – на основі матеріалів з Української бібліотеки ім. Симона Петлюри в Парижі, матеріалів справи та оригінальних документів ходу розслідування)

Читайте також: Кілька слів гуцульською: звідки походить і в що вірить найзагадковіший народ українських Карпат

Попередній матеріал
Коронавірус у світі: Польща пом'якшила карантин для сезонних працівників з України та Білорусі
Наступний матеріал
Коронавірус у світі: у Німеччині – масовий спалах COVID-19 у церкві, а Чорногорія першою в Європі подолала недугу
Loading...