Олександр Бабіков не може впливати на перебіг розслідування справ Майдану. Це одна з заяв, яка пролунала на зустрічі родин Героїв Небесної Сотні та слідчих, які розслідують злочини, вчинені під час Революції Гідності. Що хвилює родичів загиблих на шостий рік після тих трагічних подій – дивіться в сюжеті "5 каналу".
На стіні помешкання Григорія Жаловаги – фотографії його сина Анатолія. Поміж спортивними знімками, відзнакою Героя України – кадри останнього дня 33-річного чоловіка. 20 лютого 2014-го року Анатолія Жаловагу пострілом у голову вбив снайпер. Уже шостий рік його батько сподівається, що винних таки покарають. Поки що – марно.
"Слідство по 20 числу, по вбивству 48 людей було вже завершене, справа вже два роки в суді. Ми розуміли, що це багато роботи, що це займе багато часу, але ми не думали, що це так воно завершиться", – розповідає Григорій Жаловага, батько Героя Небесної Сотні Анатолія Жаловаги.
Із часом дедалі більше розчаровується в розслідуванні й батько Романа Гурика. 19-річний хлопець теж був серед тих, хто загинув на Майдані 20 лютого.
"Те, що відпустили самих підозрюваних, які стріляли по людях, які вбивали. А що можна без людей, які відпущені, які стріляли по протестувальниках, як можна далі справу розслідувати?" – каже Ігор Гурик.
Ідеться про 5-х "беркутівців", яких обміняли на бранців терористичної ОРДЛО наприкінці року. Передача справ Майдану від прокуратури до ДБР теж спричинила нарікання з боку родин загиблих. Претензії є як через паузу, що утворилася в розслідуванні, так і через нове керівництво бюро. Мовиться про Олександра Бабікова, колишнього адвоката, а нині – першого заступника голови ДБР.
"Ми вважаємо, що пан Бабіков, як адвокат Януковича, має конфлікт інтересів. Є багато питань, і тому б хотілося уникнути. Ніхто ж не говорить, що треба майданівців призначати на розслідування. Але ж потрібно, щоб ці люди були хоча б нейтральні", – розповідає Інна Плеханова, мати Героя Небесної Сотні Олександра Плеханова.
Журналісти проєкту "Слідство.Інфо" напередодні оприлюднили аудіозаписи, на яких людина з голосом, схожим на Олександра Бабікова, розповідає про свою роботу на Януковича. Щоправда, той заперечував це.
"Ми надали низку документів, 60 документів, де підтверджується наша участь на захист Віктора Федоровича. У всіх кримінальних провадженнях, які перебувають в генеральній прокуратурі", – розповідають журналісти "Слідства. Інфо".
Слідчі, які опікуються справами Майдану, переконують у своїй неупередженості.
"Жодного впливу першого заступника директора ДБР на результати і хід розслідування справ Майдану немає", – говорить слідчий ДБР Артем Яблонський.
Після переформатування генпрокуратури до ДБР перейшло 37-ро слідчих, які раніше працювали над справами Майдану. Більш ніж за місяць їхньої роботи до суду передали кілька справ, які стосуються протиправних дій під час та після Революції Гідності. Зокрема – щодо смерті журналіста Василя Сергієнка.
Шість років, десятки слідчих, сотні судових засідань. В Україні досі залишаються люди, для яких трагічні події на майдані ще не завершилися. Родини Героїв Небесної Сотні дотепер чекають на справедливість. І на запитання, коли ж вона настане, ніхто відповіді не дає.
Петро Троць, Марта Шикула, Ольга Рега, "5 канал"